شنبه, 10 بهمن 1394 07:16

موفقیت مذاکرات ژنو درهاله ای از ابهام

 

 

 

 

مذاکرات صلح ژنو بدون حضور نمایندگان مخالف دولت سوریه به میزبانی سازمان ملل در ژنو سوئیس آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه روز جمعه در دیدار با نمایندگان دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه در ژنو گفت، در نشست مقدماتی با هیات دولت سوریه درباره راه های پایان دادن به بحران این کشور تبادل نظر کرده است.

دی میستورا افزود، هرگونه بحث درباره آتش بس، صرفنظر از بحث های اساسی درباره آینده سوریه، چیزی است که ما روی آن هدف گذاری کرده ایم و چنین بحثی نیازمند وجود طرفین برای گفتگو است.

وی با ابراز تاسف از تعلل مخالفان در اعزام نمایندگان خود به ژنو ، ابراز امیدواری کرد، هرچه سریعتر دور اصلی مذاکرات با نمایندگان دوطرف آغاز شود. 

دی میستورا صبح جمعه گفته بود هنوز نشانه ای رسمی دال بر تصمیم مخالفان سوری برای شرکت در مذاکرات ژنو دریافت نکرده است.

با این حال فرح الاتاسی یک نماینده ارشد گروه مخالفان دولت سوریه در عربستان اعلام کرد، «کمیته عالی مذاکرات» که مورد حمایت عربستان قرار دارد ، هیاتی را به ژنو اعزام می کند اما در مذاکرات حضور نخواهد یافت. 

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه با ردّ ادعای معارضانِ سوری مبنی بر تلاش مسکو برای شکست مذاکرات ژنو۳ درباره سوریه تأکید کرد که طرف‌های سوری باید بدون پیش‌شرط در این مذاکرات شرکت کنند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اعلام اینکه روسیه از ابتدا خواهان گفت‌وگو بین دمشق و نمایندگان معارضان سوریه و حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک اوضاع این کشور بوده است، از همه طرف های سوری خواست تا بدون پیش‌شرط در مذاکرات ژنو‌ــ3 به‌منظور یافتن راه‌های مؤثر جهت حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه شرکت کنند.

وزارت خارجه آمریکا هم با تاکید بر مشارکت بی قید و شرط نمایندگان مخالفان سوری، استفاده از فرصت بدست آمده برای مذاکره با دولت سوریه را در جهت برقراری آتش بس در این کشور خواستار شد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه شب با بیان اینکه هیات نمایندگان دولت سوریه با شرکت در این اجلاس، در حال گفت وگوی سازنده با دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه می باشند از رهبران مذاکره کننده مخالفان سوری نیز خواست با حضور در این مذاکرات نقشی سازنده در حل بحران سوریه داشته باشند.

بر اساس گزارش ها، با گسترش دامنه تحرکات گروه های تروریستی مورد حمایت برخی کشورهای منطقه و غربی در سوریه، افزون بر دویست هزار تن از مردم این کشور کشته و میلیون ها تن آواره شده اند و میلیاردها دلار به ساختار زیربنایی این کشور خسارت وارد شده است.119/110

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید