شنبه, 10 بهمن 1394 06:54

سید حسن نصرالله: ایران در پرونده انتخاب رییس‌جمهور لبنان دخالتی ندارد

سید حسن نصرالله: ایران در پرونده انتخاب رییس‌جمهور لبنان دخالتی ندارد

 

 

 

سیدحسن نصرالله ادعاهای مطرح شده درباره مداخله ایران در پرونده انتخاب رئیس‌جمهوری لبنان را رد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از شبکه خبری العالم، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی تلویزیونی شامگاه جمعه خود، انفجار تروریستی روز جمعه در مسجد امام رضا (ع) در احساء عربستان را محکوم کرد و آن را دلیل دیگری بر ضرورت مبارزه ریشه ای با تروریسم دانست.

 دبیرکل حزب‌الله همچنین به تشییع پیکرهای چند شهید عضو گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس اشاره کرد و به رهبران حماس و خانواده‌های شهدای فلسطینی تسلیت گفت.

 نصرالله تاکید کرد: شهادت هفت مجاهد و تمام شهدای انتفاضه قدس را به برادران خود در حماس و فرماندهان گردان‌های عزالدین قسام تسلیت می‌گوییم و به افسران و سربازان ارتش و مجاهدان به خاطر صبر و ایستادگی و مسئولیت‌پذیری خود در دفاع از مرزهای لبنان سلام و درود می‌فرستیم.

وی ادامه داد: خرسندی خود را از توافقاتی که به دست آمد و فعال شدن دولت ابراز کرده و تلاش‌هایی را که گروه‌های سیاسی و به طور خاص نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان انجام دادند، ارج می‌نهیم.

 

هرکس دلیلی بر دخالت ایران دارد، ارائه کند

 

دبیرکل حزب‌الله سپس با اشاره به پرونده انتخاب رئیس جمهور لبنان و ادعای برخی طرف‌ها در خصوص دخالت ایران در این پرونده گفت: ایران چه در بحث توافق هسته‌ای و چه در دیگر موارد، هرگز موضوع رئیس جمهور لبنان یا هر موضوع غیر از مساله هسته ای را مطرح نکرده است.

 

نصرالله تصریح کرد: متهم کردن ایران به تعطیل کردن پرونده ریاست‌جمهوری و جلوگیری از به نتیجه رسیدن آن، ظلم است، ایران در این پرونده دخالتی ندارد و هرگز دخالت نخواهد کرد. ایران در هیچ یک از جلسات مذاکرات با گروه پنج به علاوه یک، پرونده ریاست‌جمهوری لبنان را در میز مذاکرات هسته‌ای مطرح نکرد.

 

وی ادامه داد: در سفر رئیس جمهور روحانی به ایتالیا و واتیکان و فرانسه، آیا یک نفر مشاهده کرده است که موضوع انتخاب رئیس جمهور لبنان در مذاکرات ایرانی ها با اروپایی ها مطرح شده باشد؟

 

ایران 35 انتخابات برگزار کرده/ حجم و اندازه خود را بشناسید!

 

سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به برگزاری 35 انتخابات در ایران پس از انقلاب، اعم از انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و مجلس خبرگان، گفت: حتی در اوج جنگ تحمیلی و زیر موشکباران صدام که از سوی عربستان و شرق و غرب و کل دنیا حمایت می شد، یک روز انتخابات ایران به تعویق نیفتاد، اما کسانی که در عمرشان یک انتخابات هم برگزار نکرده اند، درباره دموکراسی در ایران سخن می گویند! پس بهتر است هرکس حد و اندازه خود را بشناسد و از آن فراتر نرود.

 وی سپس در خصوص تعیین نامزد احراز منصب ریاست جمهوری لبنان گفت: ما و همپیمانان خود به این مسأله اهتمام داریم که هر گونه اختلافی را که ممکن است میانمان رخ دهد، بر مبنای اصل گفت‌وگو و وحدت حل و فصل و مدیریت کنیم. مسائل عاطفی در روابط ما با همپمانانمان وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند برای رسیدن به اهداف تحریک‌آمیز خود آن را به بازی بگیرد. رابطه میان حزب‌الله و جنبش امل مبتنی بر پایه‌های گفت‌وگو و ارتباط در تمام پرونده‌هاست. ما دو گروه منسجم مرتبط ایده‌آل هستیم. رابطه ما با جریان ملی آزاد لبنان از هنگام امضای یادداشت تفاهم از 10 سال پیش تا کنون از تلاش‌های مکرری که برای برهم زدن آن انجام می‌شود، در امان نبوده است.

 

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: ما یک سال و نیم است که حمایت خود را از نامزدی ژنرال میشل عون برای تصدی ریاست جمهوری اعلام کرده‌ایم و همچنان بر این موضع خود و حمایت از نامزدی عون پایبندیم. ما به میشل عون گفته‌ایم تو به طور طبیعی نامزد ریاست جمهوری هستی و تا زمانی که نامزد هستی، ‌ما هم از نامزدی‌ات حمایت می‌کنیم. البته برخی می‌گویند که میشل عون نامزد حزب‌الله است به همین سبب باید با آن در جهان عرب و تمام جهان جنگید. آنها از هر چیزی برای ایجاد دروغ استفاده می‌کنند.119/110

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید