جمعه, 09 بهمن 1394 13:34

تحولات امنیتی و سیاسی یمن

 تحولات امنیتی و سیاسی یمن

در حالی که تحولات امنیتی یمن همچنان در قالب تحرکات جنگنده های سعودی، افراد مسلح و تروریستها و همچنین واکنش های نیروهای ارتش و نیروهای مردمی ادامه دارد ، شاه سعودی و نخست وزیر انگلیس در گفتگوی تلفنی درباره بحران یمن گفتگو کردند و رئیس اطلاعات دولت مستعفی یمن نیز از سمت خود استعفا داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی جنگنده های عربستان بامداد امروز جمعه با بمباران منطقه «عطان» شهر صنعا ، پایتخت یمن، دستکم چهار شهروند یمنی از جمله یک کودک را کشتند. جنگنده های عربستانی امروز همچنین میدان السبعین و پادگان الشرف را در مرکز صنعاء بارها هدف حملات خود قرار دادند.

منطقه حوزان در شهرستان ذیاب در استان تعز در جنوب یمن نیز هدف حملات هوایی جنگنده های عربستان قرار گرفت.

همچنین در حمله دیروز پنجشنبه جنگنده‎های سعودی به منطقه «حیدان» در استان صعده یمن 14 شهروند یمنی کشته و 5 نفر زخمی شدند.

در همین حال ، دیروز پنجشنبه بر اثر انفجار خودرو بمب‎گذاری شده مقابل ورودی کاخ ریاست جمهوری "المعاشیق" در شهر جنوبی عدن، ۱۲ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر از جمله تعدادی اماراتی زخمی شدند.

گفته شد هدف این انفجار سرهنگ «عیدروس الزبیدی» ، استاندار عدن بود که این انفجار هنگام ورود وی به داخل کاخ ریاست جمهوری المعاشیق روی داد.

ضلع دیگر تحولات امنیتی کنونی در یمن را نیز ارتش و نیروهای مردمی یمن تشکیل می دهند. در همین راستا ، ارتش و نیروهای مردمی یمن دیروز پنجشنبه موفق شدند یک فروند هواپیمای وابسته به ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان را در استان صعده در شمال یمن سرنگون کنند.

همچنین نیروی موشکی یمن، سه قایق جنگی عربستان را در سواحل بندر المخا در استان تعز جنوب این کشور ، منهدم کردند. در حمله موشکی نیروهای یمنی به نجران در جنوب عربستان نیز یک نظامی سعودی و سه نظامی قطری به هلاکت رسیدند.

منابع یمنی همچنین اعلام کردند نیروهای یمنی دیروز پنجشنبه شماری از نظامیان رژیم سعودی را در حمله به کوه الدود در استان جیزان ، جنوب عربستان ، به اسارات در آوردند.

بر اساس گزارش وزارت حقوق بشر یمن ، از 26 مارس گذشته تا اواخر دسامبر سال 2015 ، بیش از هشت هزار و سیصد نفر ، از جمله هزاران زن و کودک در جریان حمله عربستان به یمن، کشته شده‎اند.

«علی تیسیر» ، سرپرست وزارت حقوق بشر یمن در نشست خبری در صنعاء ، اعلام کرد عربستان، جرایم جنگی بی سابقه‎ای علیه یمن مرتکب شده و همه قوانین و معیارهای شناخته شده بین المللی را زیر پا گذاشته است.

خبر دیگر این است که با ادامه تجاوزهای عربستان به یمن و کشتار مردم این کشور ، دیوید کامرون، نخست‌ وزیر انگلیس دیروز پنجشنبه در تماس تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان، بر ضرورت دستیابی به راه حلی سیاسی برای بحران یمن تاکید کرد.

در همین حال ، منابع یمنی در ریاض ، پایتخت عربستان ، اعلام کردند سرلشگر علی حسن الاحمدی ، رئیس اطلاعات دولت مستعفی یمن روز گذشته درخواست استعفای خود را به عبد ربه منصور هادی ، رئیس جمهوری مستعفی این کشور تقدیم کرد.

این منابع عنوان کردند که نادیده گرفتن نقش دستگاه امنیت ملی دولت مستعفی یمن در شهر عدن، پایتخت موقت دولت مستعفی، و همچنین حمایت نکردن از اعضای دستگاه اطلاعات دولت مستعفی یمن برای انجام ماموریت‎های خود در شرایط کنونی برای شناسایی عوامل ترورها از علل استعفای رئیس دستگاه اطلاعات دولت مستعفی یمن به شمار می آید. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید