پنج شنبه, 08 بهمن 1394 18:19

تخریب بیمارستانهای سوریه از آغاز درگیری

تخریب بیمارستانهای سوریه از آغاز درگیری

عبیده المفتی رییس اتحادیه نهادهای امدادرسان در سوریه، اعلام کرد، در فاصله زمانی اوت 2012 تا دسامبر 2015، سیصد و سی مرکز پزشکی از جمله 177 بیمارستان در حملات مسلحانه گروه های تروریستی تخریب و نابود شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، عبیده المفتی گفت، در این دوره زمانی همچنین 700 نیروی امداد رسان شامل پزشک، پرستار و کارکنان اورژانس کشته شده اند. این درحالی است که "الیزابت هوف "نماینده سازمان بهداشت جهانی درسوریه دیروز چهارشنبه ، از تخریب 60 درصد بیمارستان های سوریه و تعطیلی50 درصد مراکز بهداشتی دیگر در این کشور خبر داد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی، امدادرسانی به افراد نیازمند کمک های پزشکی در سوریه را یکی از بزرگ ترین چالش ها در این کشور اعلام کرد. بحران سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا و متحدانش برای سرنگون کردن حکومت بشار اسد آغاز شد و تا کنون فجایع بسیاری را به مردم سوریه تحمیل کرده است.

کشتار جمعی، بی خانمانی و آوارگی بخشی از فجایع تحمیلی به مردم سوریه است. این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا از گروه های مخالف سوری خواسته است از فرصت حضور در مذاکرات ژنو - 3 استفاده کنند و بدون پیش شرط در این گفتگوهاشرکت نمایند.

«مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: برای مخالفان سوری ، مذاکرات ژنو فرصتی تاریخی است. «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، از آغاز مذاکرات «ژنو۳» در روز جمعه 29 ژانویه 2016 خبر داد.

دی میستورا ابراز امیدواری کرد مذاکرات «ژنو۳» به سرنوشت گفتگو های ژنو۲ مواجه نشود. در گفتگوهای ژنو - 2 اختلاف نظرهای طرفین مانع از به نتیجه رسیدن گفتگوها شد.

برگزار کنندگان نشست ژنو -3 ، اولویت این مذاکرات را برقراری آتش بس ، مقابله با گروه تروریستی - تکفیری داعش و تشکیل دولت انتقالی عنوان کرده اند. این در حالی است که "ولید المعلم " وزیر خارجه سوریه، ریاست هیات مذاکره کننده دولت سوریه برای شرکت در مذاکرات ژنو 3 را بر عهده دارد.

سخنگوی هیأت معارضان خارج‌نشین سوریه نیز با اشاره به تشکیل تیم ۱۵ نفری برای حضور در گفت‌وگوهای ژنو3، اعلام کرد منتظر پاسخ دبیر کل سازمان ملل است.

ریاض نعسان آغا Riyad Nassan Agha سخنگوی معارضان دولت سوریه بدون اشاره به دلایل واقعی تعلل معارضان برای شرکت در گفت‌وگوهای ژنو-3، گفت: هیات معارضان منتظر پاسخ دبیر کل سازمان ملل به سوالات این هیات برای تصمیم گیری است.

در این میان هر چند معارضان ترجیح می دهند موعد برپایی مذاکرات ژنو 3 به ابتدای ماه فوریه (ماه آینده) موکول شود، اما بر اساس اعلام سازمان ملل، مذاکرات ژنو 3 درباره بحران سوریه فردا جمعه (29 ژانویه) برگزار خواهد شد.

امدادرسانی از مهمترین محورهای گفت‎و‎گو ها در این نشست است. قرار است مذاکرات "ژنو 3 "، با 4 روز تاخیر فردا جمعه 29 ژانویه، در ژنو سوئیس آغاز شود.118/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید