چهارشنبه, 07 بهمن 1394 21:13

آخرین تحولات عراق

آخرین تحولات عراق

فرماندهی نیروهای بسیج مردمی عراق اعلام کرد، نیروهای بسیج مردمی فقط به محاصره شهرها و مناطق تحت تصرف داعش خواهند پرداخت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، «هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر و یکی از رهبران نیروهای داوطلب مردمی عراق گفت:بسیج مردمی ترجیح می دهد که از ورود به شهر موصل و دیگر شهرهای تحت تصرف داعش امتناع و به محاصره این شهرها بسنده کند و ساکنان این شهرها به مبارزه با این گروه تروریستی بپردازند.


العامری افزود : عملیات بازسازی موصل پس از آزادسازی فلوجه آغاز خواهد شد و نیروهای بسیج مردمی می خواهند که پس از اطمینان از برقراری امنیت در بغداد و همه استان های شمالی و جنوبی عراق در عملیات آزادسازی موصل مشارکت کنند و همین امر علت تأخیر در اجرای عملیات آزادسازی این شهر شده است. دبیرکل سازمان بدر عراق تصریح کرد: نیروهای بسیج مردمی تحت امر حیدر العبادی نخست وزیر عراق هستند لذا نباید آنها را شبه نظامی خطاب کرد.

العامری در این حال همکاری بسیج مردمی با ارتش را ضروری دانست و افزود : ارتش عراق هم اکنون قادر به مبارزه با داعش نیست و نیاز به کمک بسیج مردمی دارد و و در واقع نیروهای بسیج مردمی بودند که در عملیات آزادسازی شهر رمادی مشارکت کردند و 80 درصد عشایر این شهر از نخست وزیر خواسته بودند که از بسیج مردمی برای آزادسازی شهرشان کمک بگیرد.


وزیر حمل ونقل عراق نیز اخیراً در بیانیه ای گفت: نیروهای الحشد الشعبی با آزاد سازی دیالی، صلاح الدین و 170 روستا و شهر و دادن صدها شهید و زخمی مایه افتخار مردم عراق هستند.


این درحالی است که واکنشها به اظهارات غیر ذیپلماتیک سفیر عربستان در بغداد در مورد نیروهای مردمی عراق ادامه دارد و در این چارچوب 54 نماینده مجلس عراق خواستار اخراج سفیر عربستان در بغداد شدند. علی صبحی المالکی ، عضو مجلس نمایندگان عراق گفت: 54 نماینده مجلس این کشور با امضای طوماری خواستار اخراج و تغییر "ثامر السیهان" سفیر عربستان در عراق شدند.


دلیل درخواست تغییر سفیر عربستان در عراق سخنان توهین آمیز وی نسبت به نیروهای بسیج مردمی می باشد؛ ثامر السیهان سفیر عربستان در عراق چند روز پیش در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه سومریه نیوز سخنان اهانت آمیزی نسبت به نیروهای بسیج مردمی عراق برزبان آورد.


ثامر السیهان سفیر کنونی عربستان در عراق از تجربه دیپلماتیک برخوردار نیست و از نیروهای دستگاه اطلاعاتی عربستان است، به همین دلیل افکار عمومی عراق خواستار اخراج وی می باشد.


سفیر عربستان در یک برنامه تلویزیونی در شبکه السومریه ادعا کرده بود که چون کردها و اهالی الانبار مخالف ورود نیروهای مردمی عراق (الحشدالشعبی) به مناطق خود هستند، این امر نشان می دهد که این گروه مقبولیتی در جامعه عراق ندارد. در پی این اظهارات سقیر عربستان در عراق وی به وزارت امور خارجه عراق احضار شد. وزارت امور خارجه عراق ، اظهارات "ثامر السهبان" ، سفیر عربستان در بغداد را "نادرست" و "مداخله‌جویانه" خواند و اعلام کرد وی با خروج از نقش سفیر ، خارج از عرف دیپلماتیک سخن گفته است.122/112

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید