سه شنبه, 06 بهمن 1394 18:37

اختصاصی / سایه روشن های صلح دولت افغانستان با طالبان

اختصاصی / سایه روشن های صلح دولت افغانستان با طالبان

کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه کابل گفت، با تغییراتی که در مواضع طالبان مشاهده می شود، امیدواری هایی برای برقراری صلح در افغانستان ایجاد شده است.


میرزا رفعت، استاد دانشگاه کابل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری برون مرزی با اشاره به بیانیه اخیر طالبان مبنی بر آمادگی آنان برای از سرگیری مذاکرات صلح، اظهار داشت: این تغییر موضع جای امیدواری دارد چون پیش از این طالبان حاضر به گفت و گوی مستقیم نبود و با تحمیل پیش شرط های خاص، درخواست دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح را رد می کرد.


وی افزود، تغییر موضع طالبان از یک طرف و ناگزیری دولت افغانستان برای برقراری صلح و امنیت از سوی دیگر احتمال تغییر وضعیت و به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح دولت کابل و طالبان را افزایش می دهد.


این کارشناس سیاسی اعلام کرد، خواسته های طالبان مبنی بر اختصاص دفتر به آنها، خارج کردن نام این گروه از لیست سیاه سازمان ملل، آزاد شدن زندانیان طالبان و توقف تبلیغات علیه آنان مسائلی است که از طریق دیپلماسی قابل پیگیری است و دولت کابل می تواند برخی شرط های طالبان که در تضاد با قانون اساسی افغانستان نباشد را بررسی کند.


رفعت در عین حال خاطرنشان کرد، از آنجایی که طالبان تصمیم گیرنده واقعی نیست و سیاستگذاری های آن از سوی قدرت های غربی اعمال می شود، امیدواری چندانی به مساله صلح در افغانستان وجود ندارد؛ دولت افغانستان هم معمولاً در گفت و گوهای صلح ضعیف عمل می کند.


وی اضافه کرد، دولت افغانستان باید دیپلماسی قوی در زمینه صلح به کار ببرد و جامعه جهانی و کشورهای منطقه را متقاعد کند تا از همه توان خود برای تحقق صلح در افغانستان استفاده کنند.125/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید