شنبه, 03 بهمن 1394 20:13

لغو کمک مالي عربستان به لبنان

لغو کمک مالي عربستان به لبنان

  عربستان در پی ناکامی سیاسی خود در لبنان ، کمک مالی به این کشور را که در اوت 2014 وعده داده بود ، لغو کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از شبکه تلویزیونی المنار لبنان؛ عربستان به دنبال شکست اهداف سلطه گرایانه خود در لبنان، پس از گذشت حدود دو سال کمک مالی برای تجهیز ارتش این کشور به سلاح‎های پیشرفته غربی را با هدف تقویت ارتش لبنان در نبرد با تروریست‎ها لغو کرد.

فرانسه قرار بود به میزان 3 میلیارد دلار کمک مالی عربستان به ارتش لبنان اسلحه و تجهیزات نظامی تحویل این کشور دهد. 

حدود دو سال پیش ، "میشل سلیمان "، رئیس جمهوری وقت لبنان اعلام کرد که عبدالله بن عبدالعزیز ، پادشاه وقت عربستان سعودی با پرداخت سه میلیارد دلار به فرانسه برای تجهیز ارتش لبنان به سلاح موافقت کرده است.

جان قهوجی، فرمانده ارتش لبنان با انتقاد از خُلف وعده پادشاهی سعودی درباره کمک سه میلیارد دلاری عربستان به ارتش لبنان، گفت این وعده همچنان روی کاغذ بوده و ارتش لبنان هیچ کمکی دریافت نکرده است.

آگاهان سیاسی ، خُلف وعده عربستان را ناشی از شکست اهداف و منافع سیاست رژیم آل سعود در لبنان می‎دانند. 

عربستان همواره سعی کرده که کاندیدای مورد نظرش " سمیر جعجع " رییس حزب نیروهای لبنانی وابسته گروه غربگرای چهارده مارس به ریاست "سعد حریری " را به سمت رییس جمهوری برساند که موفق نشده است .

نقش عربستان در بسیاری از عملیات های تروریستی در لبنان ثابت شده است . در این عملیات هاصدها نفر از لبنانی ها کشته و زخمی شدند. لبنان که از 25 مه 2014 ، با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری «میشل سلیمان» با خلأ سیاسی مواجه شده است و سیاستمداران این کشور هنوز نتوانسته‌اند بر سر یک نامزد، توافق کنند.

در چنین شرایطی ژنرال لوید اوستن فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا امروز شنبه در دیدار با جان قهوجی فرمانده ارتش لبنان بر پایبندی واشنگتن به حمایت و تجهیز ارتش لبنان تاکید کرد. لبنان سالهاست از آمریکا و کشورهای اروپایی درخواست تجهیز ارتس خود به سلاح های پیشرفته را کرده است اما این کشورها در راستای اهداف رژیم صهیونیستی تاکنون از انجام این کار خودداری کرده اند.

جمهوری اسلامی ایران نیز بارها اعلام کرده که حاضر است ارتش لبنان را مجهز به سلاح های پیشرفته کند. لبنان همواره مورد تهدید و حملات هوایی ، زمینی و دریایی رژیم صهیونیستی است و در سال‎های اخیر نیز گروههای تروریستی داعش و النصره به معضلی برای لبنان در مرزهای این کشور و سوریه تبدیل شدند.

در این شرایط مقاومت لبنان در کنار ارتش این کشور، همواره توطئه ها ی دشمنان داخلی و خارجی را علیه لبنان رفع کردند. مقاومت لبنان در سالهای اخیر با دفع حملات ارتش رژیم صهیونیستی از جمله جنگ 33 روزه سال 2006 این رژیم علیه لبنان اسرائیل را مجبور به عقب نشینی از خاک لبنان کرده است .

جنگنده های ارتش رژیم صهیونیستی پس از پایان جنگ 33 روزه و قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحد که به این جنگ پایان داد، همواره با نقض این قطعنامه بر فراز لبنان پرواز می کنند. شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان ضمن تاکید بر ادامه مقاومت و مبارزه با رژیم صهیونیستی و تروریستها بارها اعلام کرده است، عربستان و برخی دیگر از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تاوان حمایت از گروه‎های تروریستی را پرداخت خواهند کرد.118/111

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید