سه شنبه, 29 دی 1394 12:54

رویکرد لبنانی‎ها به نامزدی میشل عون برای ریاست جمهوری لبنان

رویکرد لبنانی‎ها به نامزدی میشل عون برای ریاست جمهوری لبنان

سمیر جعجع ، سیاستمدار مسیحی و نامزد پیشین ائتلاف 14 مارس لبنان برای پست ریاست جمهوری، نامزدی میشل عون، کاندیدای مورد حمایت حزب الله برای پست ریاست جمهوری را تایید کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبروتفسیر برون مرزی ؛ پست ریاست جمهوری لبنان در 20 ماه اخیر و در پی بالا گرفتن اختلاف میان گروه‌های سیاسی، خالی مانده است. از زمان پایان دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان در ماه می 2014، گروه‌های لبنانی بر سر انتخاب جانشین وی به توافق دست نیافته‌اند.


در چنین شرایطی حمایت سمیر جعجع از میشل عون، شانس وی برای تصدی پست ریاست جمهوری را افزایش می‌دهد؛ اگرچه دیگر گروه‌های سیاسی نیز باید عون را تایید کنند.
این درحالی است که حزب الله لبنان نیز حمایت رئیس حزب نیروهای لبنانی از نامزدی رئیس جریان ملی آزاد برای ریاست جمهوری لبنان را اقدامی مثبت دانست.


به گزارش روزنامه لبنانی الجمهوریه ، حزب الله با تاکید بر حمایت از نامزدی میشل عون،رئیس جریان تغییر و اصلاح برای تصدی پست ریاست جمهوری لبنان، حمایت سمیر جعجع ،رئیس حزب نیروهای لبنانی از نامزدی وی در این سمت را در مسیر حل اختلاف میان گروه‌های سیاسی موثر دانست.


حزب الله با اشاره به یاداشت تفاهم با جریان آزاد ملی مبنی بر حمایت از میشل عون افزود، این توافق بعنوان یکی از پایه های اصلی مرحله آینده، ثابت مانده و تغییر نخواهد کرد.


در همین حال، سلمیان فرنجیه رئیس جریان المرده و نامزد مورد حمایت حزب جریان المستقبل و گروه چهارده مارس لبنان بارها اعلام کرده است که در صورت حمایت جعجع از عون ، در کنار وی خواهد ایستاد.


بر اساس قانون اساسی لبنان ، رئیس جمهوری از میان مسیحیان، نخست وزیر از میان مسلمانان سنی و رئیس پارلمان از میان مسلمانان شیعی انتخاب می‌شود.چندی پیش اسقف اعظم مارونی های لبنان از جناح های سیاسی این کشور خواست رئیس جمهور جدید لبنان را سریعتر انتخاب کنند.


اسقف بشاره الراعی اسقف عظم مارونی های لبنان در شمال بیروت گفت: من از گروه های سیاسی درخواست می کنم به شیوه ای مسئولانه، بی طرفانه و اندیشمندانه، برای تعیین رئیس جمهوری تلاش و همکاری کنند.
اسقف اعظم مارونی های لبنان در ادامه از احزاب سیاسی این کشور درخواست کرد دیدگاه های خود را «فراتر از منافع شخصی و جناحی» قرار دهند و با این رویکرد، رئیس جمهور جدید را انتخاب کنند.


خالی بودن مسند ریاست جمهوری در لبنان باعث به وجود آمدن بحران های سیاسی مختلفی در این کشور شده و نهادهای کشوری از جمله دولت را فلج کرده است.


میشل عون و سمیر جعجع دو چهره سیاسی مهم در لبنان از مدت ها پیش در تلاش بوده اند تا سمت ریاست جمهوری را از آن خود کنند، اما هیچ یک از آنها تا کنون نتوانسته اند موافقت لازم برای احراز این سمت را از احزاب سیاسی کسب کنند.


چرخش مواضع سمیر جعجع که اعضای اصلی جناح چهاردهم مارس ( گروههای لبنانی طرفدار غرب ) محسوب می شود از بوجود آمدن تغییراتی در مواضع این جناح انحصارگرا و با بوجود آمدن اختلافاتی در میان اعضای آن حکایت دارد.


به هرحال شواهد و قرائن در خصوص تحولات لبنان نشانه بروز تحولی جدی در عرصه سیاسی این کشور و تلاشهای جدید در این کشور برای رفع بن بست سیاسی است.در این چارچوب گشایش سیاسی در خصوص انتخاب رئیس جمهوری لبنان و اجماع لبنانی ها در خصوص انتخابی فردی اصلح در این زمینه می تواند نقش موثری در رفع خلاء سیاسی در لبنان داشته باشد.111/119

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید