جمعه, 06 آذر 1394 17:39

پاسخ دبیرکل سازمان ملل به نامه جنبش انصارالله یمن

 پاسخ دبیرکل سازمان ملل به نامه جنبش انصارالله یمن

 "محمد علی الحوثی"، رییس کمیته عالی انقلاب یمن وابسته به جنبش انصار الله در دیدار "پائولو لیمپو" هماهنگ کننده سازمان ملل در یمن درباره آخرین تحولات یمن گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، حملات ائتلاف متجاوزان به یمن، به سرکردگی عربستان، هماهنگی برای ارسال کمک های بشردوستانه و کمک رسانی به مردم یمن، از مهم ترین اهداف این رایزنی ها بوده است.

در این دیدار همچنین پاسخ نامه اعتراض آمیز رییس کمیته عالی انقلاب یمن به "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل، به وی داده شد.

دبیر کل سازمان ملل در این نامه با ابراز نگرانی درباره نقض قوانین بشردوستانه و حقوق بشر در یمن و ویرانی زیر ساخت های شهری و میراث تاریخی این کشور گفت: کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل با ثبت موارد نقض حقوق بشر در یمن تا 18 نوامبر و پس از بررسی گزارش نهادهای حقوق بشری این سازمان درباره کشته شدن هزاران شهروند یمنی در حملات عربستان، این جنایت ها را جنایت جنگی می داند.

بر اساس این گزارش، تاکنون 8 هزار غیر نظامی یمنی بر اثر بمباران مناطق مختلف شهرهای یمن توسط عربستان و هم پیمانانش کشته و یا زخمی شده اند.

سازمان ملل متحد پیش از این در خصوص بحران انسانی یمن و نیاز 21 میلیون یمنی به کمک های بشر دوستانه ابراز نگرانی کرده است.

این در حالی است که 19 میلیون نفر از این افراد امکان دسترسی به آب آشامیدنی ندارند و بیش از 14 میلیون نفر نیز از غذا، دارو و بهداشت کافی محروم هستند.

عربستان و کشورهای هم پیمان آن از 26 مارس 2015 تاکنون، صنعا، پایتخت و دیگر شهرهای یمن را مورد حمله هوایی قرار داده است.

همزمان نیز " محمد عبدالسلام " سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن اعلام کرد: هیات اعزامی این جنبش در دیدار با "اسماعیل ولد شیخ احمد" ، فرستاده سازمان ملل به یمن، در مسقط پایتخت عمان، "راهکارهای توقف جنگ در یمن و فراهم کردن زمینه آغاز گفتگو‌های سیاسی در کشور را بررسی کرده است.

در اعتراض به ادامه حملات جنگنده های عربستان و متحدانش به یمن، نهادهای سیاسی، سازمان های دانشجویی و جامعه مدنی، روز گذشته (پنجشنبه) مقابل سفارت روسیه ،تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

روسیه اکنون رییس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد است. شرکت کنندگان در این تجمع، تداوم سکوت جهانی و سازمان های حقوق بشری نسبت به جنایات عربستان و هم پیمانانش در حق مردم یمن اعم از کشتار جمعی و محاصره ظالمانه در زمینه های مختلف را محکوم کردند.

 این در حالی است که ارتش یمن و کمیته‎های مردمی وابسته به جنبش انصارالله، مناطقی را از عناصر مسلح وابسته به عربستان پاکسازی کردند.، ارتش یمن و کمیته‎های مردمی وابسته به انصارالله این کشور، پس از درگیری چند روزه با عناصر مسلح وابسته به عربستان موفق شدند بر منطقه "الشریجه" در جنوب استان تعز (جنوب غرب یمن) و منطقه "کرش" در استان لحج، جنوب یمن، مسلط شوند.

ارتش یمن و کمیته‎های مردمی توانستند عناصر مسلح وابسته به "عبدربه منصورهادی" ، رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن و عربستان را از مناطق "الشریجه" و "کرش"بیرون کنند.119/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید