جمعه, 09 بهمن 1394 07:43

گام بلند ایران و فرانسه در مسیر احیای روابط پس از برجام

گام بلند ایران و فرانسه در مسیر احیای روابط پس از برجام

جمهوری اسلامی ایران و فرانسه پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) در مسیر گسترش همکاری‎ها در عرصه‎های مختلف به ویژه تجاری و اقتصادی گام برمی‎دارند.

 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی ، حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه وارد پاریس ، پایتخت فرانسه شد. پیش از این ، رئیس جمهوری اسلامی ایران به مدت دو روز در ایتالیا حضور داشت.

نخستین سفر چهار روزه اروپایی رئیس جمهوری ایران به دو کشور ایتالیا و فرانسه با استقبال دو کشور اروپایی رو به رو شد و همچنین بازتاب خوبی در رسانه‎های غرب داشته است. این سفر پنجشنبه‎شب به پایان رسید.

حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه در مقصد پایانی سفر به اروپا در کاخ الیزه با فرانسو اولاند، رئیس جمهوری فرانسه دیدار و درباره موضوع‎های مختلف دوجانبه ، منطقه‎ای و بین المللی گفت وگو کرد. پس از دیدار و رایزنی روحانی و اولاند ، 20 سند همکاری در حضور آنان در زمینه‎های مختلف اقتصادی ، صنعتی ، کشاورزی ، مخابرات ، فرهنگی ، بهداشتی و نفتی و دیگر موارد به امضای مسوولان عالی‎رتبه ایران و فرانسه رسید.

پس از امضای این اسناد ، رئیسان جمهوری ایران و فرانسه در نشست خبری مشترک ، برنامه‎های خود را برای گسترش بیش از پیش همکاری‎ها تشریح کردند. روحانی و اولاند ، تاکید کردند امضای 20 سند همکاری بین ایران و فرانسه ، بیانگر اراده جدی و مصمم تهران – پاریس برای همکاری‎های مشترک است.

روحانی ، مذاکرات خود با رئیس‌ جمهوری فرانسه و رئیسان شرکت‌های بزرگ فرانسوی را مفید و مطلوب توصیف کرد و گفت همکاری‌های ایران و فرانسه صرفاً اقتصادی نبوده است و دو کشور روابط علمی و فرهنگی خود را نیز که بیش از صد سال قدمت دارد،تعمیق خواهند بخشید.

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران همچنین به توافق هسته‎ای اشاره و اظهار کرد ایران تا زمانی که طرف‌های توافق به تعهداتشان متعهد بمانند، به همه تعهدهای خود بر مبنای "برجام" پایبند خواهد بود.

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع حقوق بشر نیز تصریح کرد حقوق بشر از مسائل مهم نزد جمهوری اسلامی ایران بوده و مطلوب آن است که همه مردم دنیا چه مهاجر و چه شهروندان کشورها از حقوق برابر برخوردار باشند.

فرانسوا اولاند ، رئیس‌ جمهوری فرانسه نیز در نشست خبری مشترک به همراه روحانی ، با ابراز خوشحالی از سفر رئیس جمهوری ایران به پاریس ، مذاکرات و توافق‎های به دست آمده را مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت تحکیم روابط تهران و پاریس به نفع دو ملت ، منطقه و جهان است.

اولاند با تأکید بر این که فرانسه مصمم است مناسبات و همکاری‌های خود را در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران احیاء کند ، اظهار کرد در جریان سفر روحانی به فرانسه ، توافق‎های خوبی بین دو دولت و شرکت‌های خصوصی دو کشور حاصل شد که فرانسه برای عملیاتی کردن همه آنان اهتمام ویژه دارد.

رئیس جمهوری ایران همچنین در آخرین روز سفر به فرانسه در چارچوب ترغیب شرکت‎های فرانسوی برای سرمایه‎گذاری در ایران و انتقال فناوری با مدیران دو شرکت نفتی توتال و شرکت هواپیمایی ایرباس دیدار و گفت وگو کرد.

"پاتریک پویان" ، مدیر عامل شرکت نفتی توتال در دیدار روحانی ، به سوابق حضور این شرکت در ایران اشاره کرد و گفت که توتال، آماده بازگشت به همکاری‎ها و مشارکت سریع در توسعه میادین انرژی ایران است.

"فابریس برژیه" ، مدیرعامل شرکت ایرباس نیز در دیدار با رئیس جمهوری ایران از گشایش دفتر ایرباس در تهران در آینده‎ای نزدیک خبر داد و گفت ۱۷ فروند از هواپیماهای مسافربری تولید این شرکت در سال ۲۰۱۶ تحویل ایران می‎شود.

به گفته روحانی در نشست اقتصادی ایران و فرانسه ، اتخاذ تحریم به عنوان یک سیاست نادرست، دوره‌ای بر روابط ایران و فرانسه گذشت که حاصل آن باخت – باخت بود و تحریم هیچگاه سیاست صحیح و نتیجه بخشی نبوده و برعکس ، منطق ، تفاهم و توافق همواره در بردارنده خیر و نفع برای کشورها بوده است.120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید