پنج شنبه, 08 بهمن 1394 19:36

گنکره بین المللی "خطر گروه‎های تکفیری در دنیای امروز"

گنکره بین المللی "خطر گروه‎های تکفیری در دنیای امروز"

دومین کنگره بین المللی "خطر گروه‎های تکفیری در دنیای امروز" روز پنجشنبه در قم ، با قرائت بیانیه‎ای به کار خود پایان داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، ایجاد وحدت، انسجام و همگرایی بین علمای جهان اسلام برای تشکیل یک ائتلاف برای مقابله با گروههای تکفیری و ایجاد احساس مسئولیت در بین علمای جهان اسلام از اهداف برگزاری کنگره بین المللی یک روزه "خطر گروههای تکفیری در دنیای امروز " در قم بود.


کنگره بین المللی "خطر گروه‎های تکفیری در دنیای امروز" که با حضور صدها نفر از علمای شیعه و سنی در قم برگزار شد در بیانیه‎ای از همه علمای جهان اسلام خواست تا بدون ملاحظات سیاسی و مذهبی، از افراطیون دوری جسته و به شکل رسمی با فتوا و بیانیه‎های خود ، مسلمانان را از ورود به جنگ مذهبی منع کنند.


در این بیانیه تاکید شده است : دشمنان اسلام از تندروی‎ها در جهان اسلام برای پیشبرد اهداف استکباری خود و تسلط بر منابع جهان اسلام استفاده کرده و با راه اندازی پروژه اسلام هراسی از نفوذ و گسترش اسلام در جهان جلوگیری می‎کنند بنابراین علمای اسلامی باید رسالت خود را در آگاه سازی مسلمانان از این توطئه ها به بهترین نحو ایفا کنند.


در بیانیه دومین کنگره بین المللی "خطر گروه‎های تکفیری در دنیای امروز" ، بر ضرورت حل مسائل منطقه از راه مذاکره تاکید شده است.


در همین حال حجت الاسلام عبدالمجید حکیم الهی، رئیس دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با گروههای تکفیری در سخنانی در این کنگره گفت، دشمنان با راهبرد اسلام ضد اسلام، تاسیس گروه های افراطی و دامن زدن به اختلافات مذهبی، به دنبال معرفی چهره خشن از اسلام و مسلمانان هستند.


"علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل نیز در این کنگره گفت:دشمنان برای قطع ارتباط میان ایران و فلسطین و تامین امنیت و آرامش اسرائیل، با تاسیس و حمایت از تکفیری ها، سوریه را هدف قرار داده اند.


ولایتی همچنین با اشاره به تلاش دشمنان برای به انحراف کشاندن بیداری اسلامی در منطقه افزود: دشمنان با آغاز بیداری اسلامی سعی کردند" اسلام بدلی" ارائه کنند و نمونه امروزی تکفیری ها در عراق و سوریه پیش از این در قالب طالبان و القاعده در افغانستان و پاکستان مشاهده شد.


همچنین حجت السلام مدنی نژاد در دومین کنگره بین المللی خطر گروههای تکفیری در دنیای امروز،با اشاره به جنایات گروه های تکفیری در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی وهمچنین نقش مهم ایران در دنیای امروز تاکید کرد: در موضوع مبارزه با تکفیر نیز به اعتراف دوست و دشمن تنها پرچمدار حقیقی و راستین مبارزه با گروه های تکفیری در جهان، جمهوری اسلامی ایران است.


حجت الاسلام مدنی نژاد افزود: اقدامات ضد بشری گروه ها ی تکفیری که متاسفانه به نام اسلام انجام می شود با هدف ترویج اسلام هراسی و حمایت دشمنان اسلام انجام می شود و برگزاری کنگره خطر گروههای افراطی و تکفیری گامی مهم در تبیین اسلام شیعی در مقابل مساله تکفیر است.


حجت الاسلام و المسلمین اعرافی رئیس "جامعه المصطفی العالمیه" نیز از دیگر سخنرانان دومین کنگره بین المللی خطر گروههای تکفیری در دنیای امروز، بود.


حجت الاسلام اعرافی تصریح کرد: در گفتمان گروههای تروریستی مانند داعش و سایر تکفیریها ,تحجر و برخورد غیر هوشمندانه قابل مشاهده بوده و در حرکت های خشونت طلبانه تجلی یافته است.


رییس "جامعه المصطفی العالمیه" تصریح کرد: گفتمان اجتهادی و عقلانی، انقلابی بودن و تمسک به مبارزه و پرهیز از "تفسیر به رأی" تنها راه بازگشت به مجد و عظمت اسلامی است.

120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید