پنج شنبه, 12 آذر 1394 14:40

رایزنیهای معاون وزیر امورخارجه ایران در آمریکای لاتین

 رایزنیهای معاون وزیر امورخارجه ایران در آمریکای لاتین

 

 

 

 

معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه با مقامات چند کشور آمریکای لاتین درباره گسترش روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، مجید تخت روانچی  معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه که در صدر هیاتی به چند کشور آمریکای لاتین سفر کرده است چهارشنبه شب در کیتو پایتخت اکوادور با خانم «گابریلا ریواندریا» رئیس مجلس ملی و «دیگو آئولستیا والنسیا» وزیر تجارت خارجی این کشور دیدار درباره گسترش همکاریهای دوجانبه رایزنی کرد.

تخت روانچی در دیدار با رئیس مجلس ملی اکوادور با تشریح شرایط ایران پس از لغو تحریم ها گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش روابط اقتصادی و تبادل تجربیات در زمینه های فناوری و فنی و مهندسی به اکوادور است.

«گابریلا ریواندریا»رئیس مجلس ملی اکوادور نیز با استقبال از گسترش مناسبات کشورش با ایران در زمینه های پارلمانی - اقتصادی و سیاسی گفت: اکوادور مایل به افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران در بخش های مختلف است.

دیدار با "دیگو آئولستیا والنسیا" وزیر تجارت خارجی اکوادور از دیگر برنامه های معاون وزیر امورخارجه در سفر به این کشور بود که طرفین با مغتنم شمردن فرصت لغو تحریم ها ضد ایران،بر همکاری هرچه بیشتر در همه زمینه ها از جمله تجارت مستقیم کالا تاکید کردند.

تخت روانچی افزود: در گذشته - مبادلات با ایران از طریق کشورهای ثالت انجام می گرفت که باعث ایجاد هزینه بیشتر در تجارت ایران و اکوادور می شد، که با لغو تحریم ها می توان به بسترسازی برای روابط در همه زمینه ها اقدام کرد.

معاون وزیرامورخارجه با اشاره به مزیت های منطقه ای ایران افزود: ایران می تواند به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و دارا بودن بنادر فعال ، کالاهای اکوادوری را با هزینه کمتر به کشورها ی منطقه که محصور در خشکی هستند مانند افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی انتقال دهد. «دیگو آئولستیا والنسیا» نیز با ابراز خرسندی از لغو تحریمها ضد ایران و در پی آن رفع موانع تجارت مستقیم دو کشور گفت: آینده روشنی در انتظار روابط دو کشور است.

تخت روانچی همچنین سه شنبه شب در مکزیکو سیتی با «کارلوس ایکاسا" معاون وزیر امور خارجه مکزیک دیدار کرد. در این دیدار طرفین تحکیم چارچوب حقوقی مناسبات از طریق انعقاد قراردادهای اقتصادی و سرمایه گذاری بین دو کشور را خواستار شدند. حق تفکیک ناپذیر کشورها برای توسعه - تحقیق و استفاده از انرژی هسته ای بااهداف صلح آمیز از دیگر مفاد گنجانده شده در این بیانیه مشترک ایران و مکزیک بود. 

طرفین همچنین در این بیانیه درباره خطر تروریسم و وضع کنونی در سوریه - عراق و یمن ابراز نگرانی کردند. تخت روانچی در ادامه سفر به مکزیک با «پدرو خواکین کولدول» وزیر انرژی و «فرانسیسکو روزنویگ» معاون وزیر اقتصاد مکزیک نیز دیدار و درباره راه‌های گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

معاون وزیر امورخارجه در دیدار با وزیر انرژی مکزیک، آمادگی جمهوری اسلامی را برای گسترش همکاری با آن کشور اعلام کرد. معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه بعد از اکوادور به کشور کلمبیا سفر خواهد کرد. سفر معاون وزیر امورخارجه به چند کشور آمریکای لاتین به دعوت معاونان وزیران امورخارجه مکزیکی، اکوادور و کلمبیا صورت گرفته است.118/120

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید