جمعه, 09 بهمن 1394 14:36

اذعان یوروپل به وجود پایگاه‌های آموزشی داعش در اروپا

اذعان یوروپل به وجود پایگاه‌های آموزشی داعش در اروپا

 یوروپل (پلیس اروپا ) Europol به وجود پایگاه‌های آموزشی گروه تروریستی داعش در این قاره اذعان کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، یوروپل روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد، شماری از پایگاه‌های آموزشی داعش در اتحادیه اروپا و بالکان وجود دارند که در آنها عناصر داعش می‌آموزند چگونه بجنگند و زنده بمانند.

در ادامه گزارش پلیس اتحادیه اروپا آمده است، عناصر داعش در این پایگاه‌ها استفاده بهتر از سلاح و نحوه برخورد با بازجویان پس از بازداشت را فرا می‌گیرند، تا در داخل و خارج از کشورهایشان مبادرت به اقدامات تروریستی کنند و این آموزش‌ها به صورت محرمانه و در پوشش کلاس‌های مختلف انجام می‌شود.

در همین زمینه،" راب وین رایت" مدیر یوروپل نیز چندی پیش اعلام کرد که بیش از پنج هزار شهروند اروپایی برای پیوستن به گروه های مختلف تروریستی به عراق و سوریه رفته اند و تعداد زیادی از آنها تاکنون بازگشته اند.

تروریست های داعش در سال های اخیر با حمایت های مالی و نظامی آمریکا و متحدان غربی و عربی این کشور، جنایات فراوانی را در کشورهای منطقه به ویژه عراق و سوریه مرتکب شده اند.

این در حالی است که افزایش تهدیدات تروریستی باعث شده تا کشورهای اروپایی اقدامات جدی برای مقابله با این تهدید را مد نظر قرار دهند.

در این راستا اتحادیه اروپا ضمن راه اندازی یک مرکز جدید برای هماهنگی مقابله با تروریسم و افراط گرایی اعلام کرد که اروپا با مهمترین تهدیدات تروریستی در ۱۰ سال گذشته روبرو شده است. مرکز مقابله با تروریسم اروپا در 25 ژانویه 2016 رسما به عنوان بخشی از یوروپل راه اندازی و آغاز به کار کرده است.

راب وین رایت مدیر یوروپل در این باره گفت: واحد مقابله با تروریسم اروپا در شهر لاهه هلند مستقر خواهد بود و متشکل از 40 تا 50 کارشناس مقابله با تروریسم است و در زمینه های اشتراک اطلاعات، تعقیب و رهگیری تروریست های خارجی و مقابله با منابع مالی غیر قانونی و کمک به کشورهای اروپایی در زمینه تحقیقات مقابله با تروریسم، فعالیت خواهد کرد.

تشکیل مرکز جدید مقابله با تروریسم در هلند با توجه به افزایش ملموس تهدیدات تروریستی علیه کشورهای اروپایی صورت گرفته است. به گفته مقام های امنیتی اروپا، داعش و سایر گروه های تروریستی احتمالا برای انجام حملات تروریستی جدید در سراسر اروپا تلاش خواهند کرد.

در این زمینه ارزیابی یوروپل که بر اساس جمع بندی مذاکرات مقام های امنیتی اروپا در یک گزارش 8 صفحه ای منتشر شده، نشان می دهد که احتمال وقوع حملات تروریستی بیشتر در اروپا زیاد است و احتمال وقوع این حملات هر لحظه وجود دارد.

به گفته مقامات یوروپل، حملات تروریستی 13 نوامبر2015 در پاریس که توسط عناصر داعش صورت گرفت، نشان می دهد که داعش در راهبرد خود تجدیدنظر کرده و به سوی یک راهبرد گسترده و جهانی پیش می رود و در عین حال احتمال حملات تروریستی به سایر کشورهای اروپایی در آینده نزدیک وجود دارد.

پدیده دیگری که منجر به افزایش احتمال وقوع حملات تروریستی در اروپا شده به گفته مقامات اروپایی، گروههای تروریستی از موج روز افزون مهاجرت پناهجویان به اروپا است که شمار آنها در سال 2015 از مرز یک میلیون نفر نیز عبور کرد، به مثابه فرصتی برای نفوذبه اروپا و انجام حملات تروریستی استفاده می کنند.

با توجه به اینکه چشم اندازی برای کاهش ورود پناهجویان به اروپا در سال 2016 متصور نیست، لذا گمان می رود که شماری از اعضای گروههای تروریستی بدین ترتیب خواهند توانست تا به داخل اروپا بویژه کشورهای اروپای غربی رخنه کرده و مبادرت به اقدامات تروریستی کنند. این مساله باعث تشدید تذابیر امنیتی در کشورهای اروپایی شده است.118/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید