جمعه, 09 بهمن 1394 11:00

استقبال بان کی مون از تصمیم دولت سومالی در باره انتخابات

استقبال بان کی مون از تصمیم دولت سومالی در باره انتخابات

 

 

 

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از تصمیم دولت سومالی در باره تعیین چارچوب جدید برای انتخابات در سال 2016 استقبال کرده است. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی،در بیانیه بان کی مون قید شده است بر اساس توافق مقام های دولت سومالی و سران قبایل ، نهاد قانونگذاری در این کشور به دو بخش جداگانه تقسیم خواهد شد و حدود یک سوم نمایندگان آن را زنان تشکیل خواهند داد. 

دبیرکل سازمان ملل از اختصاص دادن حدود 30 درصد کرسی های نهادهای قانونگذاری آینده سومالی به زنان و گروه های اقلیت ، ابراز خرسندی کرده است. با این همه، نمایندگان پارلمان جدید به طور مستقیم و با رای مردم این کشور انتخاب نخواهند شد. نمایندگان پارلمان طبق فرمول تقسیم قدرت بین قبایل سومالی و مناطق مختلف آن انتخاب خواهند شد.

به همین دلیل، بان کی مون خواهان ارائه نقشه راه برای ساختار جدید قدرت در سومالی تا سال 2020 شده است که بخشی از روند انتقال این کشور به سوی دمکراسی خواهد بود. 

مایکل کیتینگ نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در سومالی، توافق رهبران سیاسی این کشور را در باره چارچوب برگزاری انتخابات، نتیجه شش ماه مذاکرات فشرده دانسته است. 

مایکل کیتینگ روز 4 ژانویه سال 2016 از سوی بان کی مون به سمت نماینده ویژه سازمان ملل در سومالی منصوب شد.

وزیران کابینه و رهبران ملی این کشور روز پنج شنبه 28 ژانویه در نشستی در موگادیشو پایتخت سومالی توافق کردند در سپتامبر سال 2016 کابینه را منحل کنند تا انحلال کابینه، زمینه را برای انتخاب دوباره رئیس جمهوری و نمایندگان پارلمان هموار کند.

بر اساس این توافق، پارلمان جدید 275 کرسی و مجلس سنا نیز 54 سناتور خواهند داشت. نخستین دولت سومالی از سوی 135 نفر از سران قبایل این کشور در موگادیشو در سال 2012 انتخاب شدند. 

پیشتر ،سران قبایل و رهبران ملی و سیاسی سومالی در نشست روز شانزدهم دسامبر سال گذشته، تصمیم گرفتند وزرای کابینه و نمایندگان پارلمان، پس از مشورت با سران قبایل انتخاب شوند. 

نشست دیگری نیز روز دهم ژانویه در بندر کیسمایو در جنوب سومالی برگزار شد تا در باره برگزاری انتخابات جدید به توافق نهایی برسند. این تصمیم به علت بروز شکاف و اختلاف بین مناطق مختلف سومالی است. 

سال گذشته نیز "نیک کی" نماینده وقت سازمان ملل ابراز امیدواری کرد در سال های آینده ، نمایندگان پارلمان سومالی با رای مردم این کشور انتخاب شوند و مردم بتوانند با رای شان در تعیین سرنوشت کشورشان، سهیم شوند.

طبق توافق جدید ، مجلس سنا در سومالی باید علاوه بر نمایندگان کنونی ، داوطلبان جدید از همه ایالت های فدرال را در بر گیرد و کرسی های جدید نیز به مناطق جدا افتاده همچون "پونت لند" و "سومالی لند"  اختصاص یابد.

سومالی واقع در منطقه شاخ آفریقا، پس از عقب راندن گروه تروریستی الشباب از موگادیشو ، در حال تلاش برای باز گشت به حاکمیت قانون و دمکراسی براین کشور است. گروه الشباب که با حمایت قدرت های خارجی برای براندازی دولت سومالی می جنگد، اخیراً بر حملات به مراکز دولتی در موگادیشو و پایگاه های نظامی اتحادیه آفریقا افزوده است. 118/120

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید