پنج شنبه, 08 بهمن 1394 19:00

مخالفت حزب کارگر انگليس با فروش سلاح به عربستان

مخالفت حزب کارگر انگليس با فروش سلاح به عربستان

 

 

 

 

 رهبر حزب کارگر انگلیس، در ادامه مخالفت با فروش سلاح های ساخت انگلیس به عربستان سعودی توقف فروش سلاح را به رژیم آل سعود خواستار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، "جرمی کوربین" رهبر حزب کارگر و "هیلاری بن" وزیر امور خارجه در دولت سایه انگلیس در نامه ای به دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس از وی خواستند از فروش سلاح از جمله بمب به عربستان که برای ویرانی بیمارستان ها و هدف قرار دادن مدارس یمن استفاده می شود، خودداری کند.

در نامه جرمی کوربین و هیلاری بن، از نخست وزیر انگلیس خواسته شده است به بررسی اسناد و مدارک درباره نقض قوانین بین الملل توجه و از فروش سلاح بیشتر به عربستان سعودی، خودداری کند.

نهادهای حقوق بشری نیز، با اشاره به کشتار شمار زیادی از مردم بی دفاع یمن با سلاحها و هواپیماهای انگلیسی خواستار توقف پشتیبانی های سیاسی و تسلیحاتی انگلیس از عربستان شدند. 

این نهادهای حقوق بشری، همچنین اقدام دولت انگلیس در پشتیبانی سیاسی و تسلیحاتی از رژیم سعودی در کشتار مردم بی دفاع یمن را نه تنها مغایر با اصول و قواعد بین المللی بلکه ناقض قوانین داخلی انگلیس نیز دانستند و خواستار تجدید نظر فوری در این باره شدند.امار فاش شده نشان می دهد، انگلیس تنها در سه ماه گذشته حدود یک میلیارد پوند سلاح به عربستان در حال جنگ فروخته است.

این گزارش در شرایطی منتشر می شود، که مقامات دولت انگلیس در مقابل اعتراضات سکوت کرده اند. گزارش دیگری، که در روزنامه ایندیپندنت منتشر شد نشان می دهد انگلیس در حال ارسال تجهیزات به برخی کشورها از جمله عربستان سعودی است که، از این تجهیزات می‌توان برای جاسوسی از پیامک‌های خصوصی و هک کردن گوشی‌های تلفن همراه استفاده کرد.

در این گزارش آمده است، این تجهیزات قرار است در کشورهایی استفاده شوند که انگلیس آنها را به خاطر نقض حقوق بشر محکوم کرده است. دولت انگلیس همچنین، مجوز فروش دستگاه‌های شنود مکالمات و پیامک‌های تلفنی را نیز صادر کرده است.

عربستان که یکی از بزرگترین خریداران سلاح از انگلیس است، از مارس 2015 به همراه برخی از متحدانش حمله به خاک یمن را آغاز کردند.

گروه های حقوق بشری از افزایش بی سابقه فروش تسلیحات نظامی از سوی انگلیس به عربستان، همزمان با افزایش حملات ائتلاف تحت رهبری این کشور به یمن، خبر داده اند. بر اساس گزارش عفو بین الملل، انگلیس از ژوئیه تا سپتامبر 2015، تسلیحاتی به ارزش 1 میلیارد و 66 میلیون پوند به عربستان فروخته است.

در این شرایط، دولت انگلیس همچنان به درخواست ها برای توقف فروش سلاح به عربستان، بی اعتنا است.

آمریکا نیز، اصلی ترین تامین کننده تسلیحات عربستان است و در اواخر سال گذشته 2015 و زمانی که ذخایر مهمات ارتش عربستان به واسطه جنگ یمن کاهش یافت، بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون دلار مهمات به این کشور فروخت. اقدام دولت آلمان، در فروش سلاح به عربستان نیز در ماههای اخیر با اعتراض گسترده احزاب مخالف مواجه شده است.118/120

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید