سه شنبه, 06 بهمن 1394 17:16

تظاهرات خشونت آمیز جنبش پگیدا در درسدن آلمان

تظاهرات خشونت آمیز جنبش پگیدا در درسدن آلمان

در حاشیه تظاهرات هواداران و مخالفان جنبش اسلام‌ستیز "میهن‌پرستان اروپایی ضداسلامی شدن غرب "موسوم به "پگیدا " PEGIDA که دوشنبه شب برگزار شد و به درگیری بین دو طرف انجامید ،تعداد زیادی اتومبیل در شهر درسدن آلمان به آتش کشیده شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، پلیس این مسئله را تأیید کرده است. پلیس مظنون است که این اقدام عمدی بوده باشد چرا که خودروهایی که آتش‌ گرفتند در محلی بودند که بسیاری از اعضای این گروه ضد اسلامی و مخالف مهاجرت خودروهای خود را پارک می‌کنند.

آتش‌نشانی با شمار زیادی خودرو آتش نشان در محل برای خاموش کردن آتش‌ حاضر شد با این حال 11 خودرو آسیب دیدند. بر اساس اطلاعات منتشر شده این بار حدود 3 تا 4 هزار نفر در اعتراضات جنبش پگیدا شرکت کردند و 250 تا 350 نفر از مخالفان این جنبش افراطی نیز تجمع اعتراض آمیزی را برگزار کردند.

دو طرف با بمب های دودزا به یکدیگر حمله کردند اما پلیس سریعاً شرایط را تحت کنترل در آورد. جنبش افراطی پگیدا تصمیم دارد در 6 فوریه 2016 اعتراضاتی را در سراسر اروپا برگزار کند.

طرفداران پگیدا روز شنبه 9 ژانویه نیز به بهانه حوادث شب سال نو میلادی، با تجمع در خیابان های شهر کلن، سیاست های مهاجرتی دولت آلمان را محکوم کردند. این تجمع پس از آن برگزار شد که پلیس آلمان اعلام کرد ، 22 تن از 32 مظنونی که در رابطه با تعرض گسترده به زنان در جشن سال نو میلادی در شهر کلن دستگیر شده اند، پناهجو بوده اند.

همچنین دهها تن از طرفداران گروه پگیدا روز شنبه 9 ژانویه با برگزاری تظاهرات در شهر آنتورپ در شمال بلژیک مخالفت خود را با حضور مسلمانان و پناهجویان در اروپا اعلام کرده و به مقدسات مسلمانان توهین کردند. در میان تظاهرکنندگان طرفدار پگیدا در آنتورپ برخی شخصیت های معروف از جمله "ولامس بلانگ" نماینده حزب راست افراطی منطقه فلاماند و همچنین "لوتز باخمن" آلمانی موسس جنبش پگیدا دیده می شدند.در مقابل ، مخالفان جنبش پگیدا نیز در شهر آنتورپ تظاهرات کردند و مردم اروپا را به همبستگی بیشتر با پناهجویان و متقاضیان پناهندگی دعوت کردند.

همچنین پلیس سوئیس روز جمعه 22 ژانویه از ممانعت از برگزاری نخستین تجمع گروه افراطی اسلام ستیز پگیدا در سوئیس خبر داد. پلیس سوئیس در بیانیه ای اعلام کرد ، مقامات پلیس شهر بازل این کشور تصمیم گرفته اند مجوز دو تجمع گروه پگیدا را که قرار بود در 3 فوریه 2016 برگزار شود ،لغو کنند.

مقامات پلیس سوییس در این باره اعلام کردند، علت جلوگیری از برگزاری این تجمع، مسائل امنیتی است. در ادامه این بیانیه آمده است ، مشارکت پیش بینی شده چند گروه از سوییس و خارج از این کشور که احتمال بروز خشونت در آن می رفت، باعث اتخاذ این تصمیم شد. شاخه گروه افراطی پگیدا در سوییس تاکنون نتوانسته است حمایت مردمی چندانی را به خود جلب کند.

چند حزب سوییس از جمله «سوسیالیست های جوان» در بازل و «بوم شناسان جوان» که در شمال غرب این کشور فعال است، خواستار برگزاری راهپیمایی علیه پگیدا شده اند.

جنبش پگیدا از اکتبر 2014در شهر درسدن آلمان ظهور پیدا کرد و تقریبا به صورت هفتگی اعتراضات گسترده ای را به ویژه در این شهر آلمان برگزار می کند که البته اخیرا از تعداد حامیان این گروه ضد اسلامی کاسته شده است.

بسیاری از سیاستمداران آلمانی انتقادهای شدیدی را به ایده های این گروه افراطی وارد کرده اند. هر چند گروه پگیدا در ابتدای ظهور خود رشدی سرطان گونه داشت و توانست چندین بار تظاهرات بزرگی را بویژه در شهر درسدن علیه مسلمانان و اسلام برگزار کند ، با این حال اکنون از حمایتهای سابق برخوردار نیست.

اوج فعالیت این گروه پس ازحمله به دفتر هفته نامه شارلی ابدو در پاریس در 7 ژانویه 2015 بود که با توجه به افزایش احساسات ضد اسلامی حدود 25 هزار نفر در تظاهرات 12 ژانویه2015 جنبش پگیدا در شهر درسدن شرکت کردند. اما پگیدا نتوانست در دیگر شهرهای آلمان تظاهرکنندگان زیادی را به سوی خود جلب کند.125/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید