سه شنبه, 06 بهمن 1394 10:19

توافق برای تشکيل دولت جدید در اسپانیا

توافق برای تشکيل دولت جدید در اسپانیا

نخست وزیر محافظه کار اسپانیا و رهبر حزب میانه این کشور برای بررسی امکان تشکیل دولتی ائتلافی به توافق رسیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی ؛ ماریو راخوی Mariano Rajoy رهبر حزب راست گرای " مردم" و نخست وزیر کنونی و آلبرت ریورا Albert Rivera رهبر حزب میانه رو "سیودادانوس" (شهروندان ) روز دوشنبه موافقت کردند که مذاکرات را برای بررسی اوضاع سیاسی وامکان تشکیل دولتی ائتلافی آغاز کنند. در این راستا ریورا بر ضرورت گفت و گو برای یافتن نقاط مشترک و تشکیل دولت ائتلافی تاکید کرد. وی پس از گفتگو با راخوی اطمینان داد تلاش خواهد کرد با " پدرو سانچز " رهبر حزب سوسیالیست گفتگو کند تا نشست هایی بین سه حزب برگزار شود.


راخوی قبلا اظهار داشته که ائتلاف میان حزب مردم، حزب سوسیالیست و "سیودادانوس" «منطقی ترین گزینه» است. ماریانو راخوی در عین حال اعلام کرده است، همچنان به تلاش های خود برای ائتلاف با حزب سوسیالیست و حزب میانه رو "سیودادانوس" ادامه خواهد داد.بدین ترتیب پس از بیش از یک ماه از انتخابات پارلمانی که در آن حزب" مردم " در صدر قرار گرفت ،به علت آن که کرسی های لازم را کسب نکرد تا بتواند به تنهایی دولت را در اختیار داشته باشد ، راخوی رهبر این حزب تصیمیم گرفت تا گفت و گوهایی با حزب شهروندان آغاز کند.


حزب مردم با 123 نماینده ای که 20 دسامبر2015 راهی پارلمان کرد در ابتدا می خواست ائتلاف بزرگی با حزب شهروندان ( 40 نماینده )‌ و سوسیالیست ها (90 نماینده )‌تشکیل دهد اما این دو حزب تاکنون از حمایت از محافظه کاران خودداری کردند. راخوی از سال 2011 میلادی تا کنون، نخست‌وزیر اسپانیا بوده است.


راخوی پیش تر اعلام کرده بود از تلاش برای تشکیل دولت جدید به علت نداشتن اکثریت در پارلمان خودداری می کند و راه را برای سوسیالیست ها و حزب چپ رادیکال پودوموس باز می گذارد. در این راستا راخوی با بیان اینکه از حمایت اکثریت پارلمان برای تصدی پست نخست وزیری آینده برخوردار نیست، از پیشنهاد فیلیپ، پادشاه این کشور برای تشکیل دولت جدید سر باز زد.با این حال، راخوی تاکید کرد که به درخواست پادشاه این کشور نه نگفته است، اما وی را مطلع کرده که در پارلمان از حمایت کافی برخوردار نیست و برای کسب حمایت اکثریت اعضا تلاش خواهد کرد.


حزب راخوی در انتخابات ماه گذشته از همه احزاب دیگر بیشتر بود اما این تعداد برای کسب اکثریت در پارلمان این کشور که 350 کرسی دارد کافی نیست.


اگر حزب مردم نتواند دولت ائتلافی تشکیل دهد، به احتمال زیاد فیلیپ پادشاه اسپانیا از پدرو سانچز رهبر حزب سوسیالیست برای تشکیل دولت دعوت می کند.حزب سوسیالیست 90 کرسی در انتخابات کسب کرد اما از شانس بیشتری برای تشکیل دولت برخوردار است. اگر هیچ حزبی نتواند در عرض دو ماه آینده دولت ائتلافی را تشکیل دهد ، انتخابات مجدد برگزار خواهد شد.

برای اینکه حزبی بتواند اکثریت پارلمان را از آن خود کند با حداقل 176 کرسی را بدست آورد تا بتواند دولت تشکیل دهد. این در حالی است که پابلو ایگلسیاس رهبر حزب چپگرای رادیکال پودموس نیز موافقت خود را برای تشکیل دولت ائتلافی با احزاب چپ میانه اعلام کرده است.


ایگلسیاس روز جمعه پس از دیدار با پادشاه اسپانیا برای حل بن‌بست سیاسی چند ماهۀ این کشور در جمع خبرنگاران از تصمیم خود برای پیگیری ائتلاف این حزب با احزاب سوسیالیست و "چپ متحد" برای تشکیل دولت خبر داد.ایگلسیاس افزود، در دولت جدید وی پست معاون نخست وزیر را برعهده خواهد داشت و مقام نخست وزیری به "پدرو سانچز"، رهبر حزب کارگران سوسیالیست، خواهد رسید.125/111

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید