جمعه, 02 بهمن 1394 15:27

تظاهرات اعتراض آمیز علیه طرح اصلاح قانون بازنشستگی در یونان

تظاهرات اعتراض آمیز علیه طرح اصلاح قانون بازنشستگی در یونان

 

 

 

هزاران نفر از مردم آتن پایتخت یونان در اعتراض به کاستن درآمدها تحت عنوان طرح اصلاح بازنشستگی ، راهپیمایی کردند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، تظاهرکنندگان روز پنجشنبه که حدود شش هزار نفر برآورد شده اند از وکلا، پزشکان، مهندسان و دیگرهای گروه‌های مشاغل تخصصی یونان بودند.

اتحادیه‌های مشاغل مختلف اعلام کرده اند که بر اساس طرح جدید، با افزایش سهم بازنشستگی به همراه میزان بالای مالیات در بسیاری از مشاغل، حدود 70 تا 80 درصد از درآمد سالانه افراد به دولت بازمی‌گردد. همچنین کشاورزان در شمال یونان بزرگراههای اصلی را با تراکتورهای خود بسته و مانع رفت و آمد خودروها شدند.

چند روز قبل هم بازنشستگان یونانی به نشانه مخالفت با طرح قانونی اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی در شهر آتن و دیگر شهرهای یونان اقدام به تظاهرات کردند.

بازنشستگان ادارات دولتی و بخش خصوصی سه شنبه شب با تجمع در میدان "کوجی یا" واقع در مرکز شهر آتن با سر دادن شعارهایی بر علیه سیاست اقتصادی دولت و بخصوص طرح قانونی اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی از دولت خواستند این طرح را پس گیرد.

معترضین با تجمع در مقابل وزارت کار و امور اجتماعی با سر دادن شعارهایی همچون ' بازنشستگان دیگر تحمل بر دوش کشیدن بار بحران مالی را ندارند'، ' بازنشستگان با حقوق بازنشستگی امروز حتی قادر به تامین هزینه های اولیه خود نیستند'، ' از کاهش بیشتر حقوق بازنشستگان دست بردارید' و ' طی مدت 5 سال گذشته حقوق بازنشستگان 45 درصد کاهش داده شده است' از وزارت کار و امور اجتماعی خواستند که طرح خود را به پارلمان ارایه نکند و از اطاعت کورکورانه از وام دهندگان خارجی دست بردارد.

تظاهرات مشابهی در تمام شهرهای یونان با حضور گسترده بازنشستگان برگزار گردید و تظاهر کنندگان ن مخالفت خود را با طرح قانونی اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی و کاهش حقوق بازنشستگان، ابراز داشتند.


شهروندان یونانی روز شنبه 16 ژانویه نیز با تجمع در میادین شهرهای بزرگ این کشور علیه سیاست اقتصادی دولت چپگرای یونان تظاهرات کردند . در این تظاهرات که به ابتکار بزرگترین اتحادیه کارگری یونان (یسه) و بزرگترین اتحادیه کارمندی ( اد دی) و با حمایت همه اصناف، سندیکاها و احزاب سیاسی این کشور مواجه شد،سیاست های اقتصادی دولت را با سردادن شعارهایی محکوم کردند.

تظاهرکنندگان همچنین با تجمع در مقابل پارلمان یونان واقع در مرکز شهر آتن، از دولت یونان خواستند که دست از اطاعت کورکورانه از اتحادیه اروپا و وام دهندگان بردارد و طرح اصلاحات در بیمه های اجتماعی را پس بگیرد. دولت یونان نیروهای امنیتی فراوانی برای کنترل نظم و امنیت در سطح شهر آتن و دیگر شهرها بکار گرفته بود.

دولت یونان برخلاف وعده های انتخاباتی خود در سال گذشته میلادی به خواسته وام دهندگان و اتحادیه اروپا، طرح قانونی اصلاحات در بیمه های تامین اجتماعی را تهیه کرده و قرار است بزودی آن را برای تصویب به پارلمان ارائه دهد.

بر اساس طرح اصلاحات بیمه های تامین اجتماعی ؛ از این پس سن بازنشستگی افزایش می یابد، حقوق بازنشستگان حدود 20 درصد کاهش داده خواهد شد و مالیات کشاورزان و مشاغل آزاد بطور گسترده ای افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که دولت چپگرای سی ریزا قبل از برگزاری انتخابات عمومی به مردم وعده داده بود که حقوق بازنشستگان افزایش خواهد یافت،حقوق بازنشستگی برای تمام شهروندان کشور در نظر خواهد گرفته شد و سن بازنشستگی را تحت هیج شرایطی افزایش نخواهد داد.115/120

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید