پنج شنبه, 01 بهمن 1394 18:19

تمایل ناتو برای پایان تقابل با مسکو

تمایل ناتو برای پایان تقابل با مسکو

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ از روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست به تنش ها پایان دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبروتفسیر برون مرزی ؛ ولفگانگ ایشینگر Wolfgang Ischinger رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ گفت : روسیه و ناتو باید تنش های میان خود را کاهش دهند و برای این منظور ، ناتو تمایل خود را برای پایان تقابل با مسکو بیان کرده است.


 ینس استولتنبرگ Jens Stoltenberg دبیر کل ناتو چندی پیش گفته بود سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تصمیم گرفته است کانال تماس سیاسی را با روسیه باز نگه دارد.

وی همچنین به از سرگیری نشست های شورای روسیه و ناتو با هدف برقراری گفت و گوهای سیاسی دو طرف ، ابراز امیدواری کرده بود.

دبیر کل ناتو خاطرنشان کرد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همچنان علاقمند به برقراری روابط با روسیه است اما برای رسیدن به چنین هدفی ، مسکو نیز باید گام‌هایی برای تحقق این هدف بردارد.


با آنکه دبیر کل ناتو در نخستین سخنرانی خود در آغاز تصدی این سمت ، روسیه را بزرگترین همسایه این سازمان خواند و بهترین راه برای برقراری همکاری با روسیه ، تضمین حفظ روابط قوی با ناتو دانست ، اما با توجه به وقایع و اتفاقات ماههای اخیر ، این روابط برقرار نشده است.


روابط روسیه و غرب در سال 2014 و بعد از آنکه آمریکا ، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر ، مسکو را به دامن زدن به بحران اوکراین متهم و تحریم هایی علیه این کشور اعمال کردند به تیرگی منجر شد.


بحران اوکراین موجب شده ناتو به بهانه مقابله با اقدامات مسکو در اوکراین و درخواست کشورهای شرق اروپا برای مقابله با روسیه ، حضور نظامی خود را در این مناطق گسترش دهد. درخواست جدید برای افزایش نیروهای ناتو از سوی رئیس حمهوری لهستان مطرح شده است.

در دیدار اخیر استولتنبرگ با " آندره دودا " Andrzej Duda رئیس جمهوری این کشور ، ورشو خواستار استقرار نیرو و تجهیزات ناتو در مرکز و شرق اروپا برای تضمین امنیت این منطقه در مقابل روسیه شد. کشورهای مرکز و شرق اروپا که در ناتو عضویت دارند به ویژه سه جمهوری بالتیک (استونی ، لیتوانی و لتونی ) و لهستان ، بارها خواهان تقویت حضور نظامی ناتو در قلمرو خود شده اند.


دبیرکل ناتو بارها از سیاست روسیه در بحران اوکراین و همچنین از رزمایش های هوایی روسیه در آسمان اروپا انتقاد کرده است.

ناتو می گوید جنگنده‌های روسی بدون هماهنگی با مسئولان اروپایی در منطقه پرواز می کنند . علاوه براین ، موشک‌هایی که از ناوهای جنگی روسیه در دریای خزر به مواضع تروریستها در خاک سوریه شلیک می شود ، نگرانی‌ بیشتری را در کشورهای عضو ناتو برانگیخته است.


اوضاع منطقه به دلیل تنش های میان روسیه و ترکیه نیز پس از سقوط جنگنده سوخو 24 روس توسط آنکارا بسیار حساس تر شده است. در این شرایط ، ناتو در تلاش است از تنشهای میان مسکو و آنکارا ، به عنوان عاملی برای تثبیت قدرت و اعتبار خود استفاده کند.111/119

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید