چهارشنبه, 09 دی 1394 18:48

لاوروف: از فرصت موجود براي حل سياسي مساله سوريه بايد استفاده كردَ

لاوروف: از فرصت موجود براي حل سياسي مساله سوريه بايد استفاده كردَ

وزير امور خارجه روسيه گفت پس از تصويب قطعنامه شوراي امنيت درباره سوريه فرصت مناسبي براي حل و فصل سياسي مساله اين كشور به دست آمده كه بايد از آن استفاده كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از ايرنا، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در گفت و گو با شبكه تلويزيوني روسي + زويوزدا" كه به ارزيابي رويدادهاي سال 2015 اختصاص داشت گفت در قطعنامه اخير شوراي امنيت در باره مساله سوريه راه خروج از وضعيت پيچيده كنوني اين كشور تعيين شده است.

وي توضيح داد: بسياري از كارشناسان متعقدند كه قطعنامه موثر نيست زيرا در آن توافق معيني درباره گروه هاي تروريستي فعال در سوريه وجود ندارد و معلوم نيست كه هيات معارضان سوري چگونه تشكيل و در مذاكرات با دولت سوريه حضور خواهد داشت.

رييس دستگاه ديپلماسي روسيه يادآورشد: قطعنامه 18دسامبر شوراي امنيت كه توافق هاي به دست آمده در مذاكرات گروه حاميان سوريه را تاييد كرد مجموعه اقدام هاي مشترك در عرصه مبارزه با تروريسم در اين كشور و پبشبرد روند حل و فصل آن را تعيين مي كند.

لاوروف ادامه داد: شانس واقعي براي حل و فصل سياسي بحران سوريه وجود دارد كه بايد از آن استفاده شود.

وزير خارجه روسيه از رويدادهاي مهم سال گذشته به پايان موفق امحاي تسليحات شيميايي سوريه اشاره كرد و افزود: روند بسيار مهم و پيچيده امحاي مواد و تسليحات شيميايي سوريه در سال گذشته به پايان رسيد.

وي همچنين به پيشرفت هاي به دست آمده در سال 2015 در حل و فصل بحران سوريه به عنوان رويداد مهم ديگر اين سال اشاره كرد.

لاوروف گفت برخي از شركا مي گويند كه براي حل و فصل سياسي مساله سوريه آمادگي دارند به اين شرط كه تضمين شود بشار اسد رييس جمهوري سوريه در فرآيند حل و فصل سياسي اين كشور و ساختارهاي حكومتي آن در آينده شركت نكند زيرا وي غيرقانوني است.

وزير خارجه روسيه از اين موضع كشورهاي غربي و برخي متحدان عربي آمريكا انتقاد كرد و گفت : بشار اسد زماني كه نياز به خارج سازي و امحاي تسليحات شيميايي سوريه وجود داشت قانوني محسوب مي شد.

وي ادامه داد: در آن زمان همه چيز عالي بود و هيچ مساله اي در مورد قانوني بودن اسد وجود نداشت و چرا الان غيرقانوني محسوب مي شود.

لاوروف تاكيد كرد: تهديد تروريسم كمتر از تسليحات شيميايي نيست به ويژه اين كه مساله جهاني مي شود كه مختص كشور سوريه نيست.

وزير خارجه روسيه با تاكيد بر اهميت مبارزه با تروريسم گفت كه نبايد تسليم خواسته ها و وسواس هاي برخي شويم كه بشار اسد را غيرقانوني مي دانند و مبارزه با تروريسم را مشروط به بركناري او مي كنند بهانه جويي اين افراد كه پيشتر اسد را (در هنگام امحاي تسليحات شيميايي ) قانوني مي دانستند و الان غيرمشروع مي دانند را نمي پذيريم.

وي افزود: قطعنامه شوراي امنيت درباره سوريه حامل دو پيام مهم است : اول اين كه روند حل و فصل سياسي بحران سوريه بايد در ماه ژانويه آغاز شود و پيام دوم اين كه سازمان ملل هياتي از معارضان سوري را تاييد كرده كه در آن فقط موضع يك گروه معارضان ملاك قرار نمي گيرد بلكه برايند نشست هاي معارضان در دو سال مورد توجه قرار گيرد.

لاوروف همچنين به ايراد كشورش از برخي از شركت كنندگان در نشست اخير معارضان سوري در رياض اشاره كرد و گفت : در اين نشست دو گروه شركت داشت كه روسيه آنها را تروريستي مي داند جيش الاسلام گروهي كه بارها دمشق را گلوله باران كرده و چند بار هم به سفارت روسيه در سوريه حمله خمپاره اي كرده است و احرار الشام كه با القاعده ارتباط مستقيم دارد- گروه هاي تروريستي هستند كه از شركت در مذاكرات سوري بايد منع شوند. 122/110

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید