جمعه, 09 بهمن 1394 20:18

رایزنی وزرای خارجه آمریکا و ژاپن

رایزنی وزرای خارجه آمریکا و ژاپن

 وزرای امور خارجه ژاپن و آمریکا درباره احتمال آماده شدن کره شمالی برای آزمایش یک موشک دوربرد، تلفنی گفت و گو کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از خبرگزاری شین‌هوا، "فومیو کیشیدا" و "جان کری"، وزیران امور خارجه ژاپن و آمریکا امروز (جمعه) در تماس تلفنی با یکدیگر ضمن محتمل دانستن آزمایش موشک دوربرد کره شمالی، به پیونگ یانگ توصیه کردند خویشتن داری پیشه کند.

دو طرف همچنین درباره احتمال تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در زمینه آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی در روز ششم ژانویه و نقض قطعنامه های قبلی، بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ژاپن پس از تماس با همتای آمریکایی خود در گفتگو با رسانه های محلی اعلام کرد، ژاپن، آمریکا و دیگر کشورهای دخیل در موضوع اقدامات تنش زای کره شمالی، همه تدابیر لازم را به منظور اطمینان خاطر درباره امنیت مردم خودشان اتخاذ می کنند.

این در حالی است که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین از موافقت کشورش با صدور قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی خبر داد. وزیر خارجه چین گفت، این شورا البته باید علیه کره شمالی به دلیل آزمایش بمب هیدروژنی قطعنامه صادر کند.

در همین حال، سخنگوی کابینه ژاپن اعلام کرد دولت این کشور همه تدابیر ممکن را برای حفظ جان مردم ژاپن در برابر شلیک موشک یا راکت از کره شمالی انجام خواهد داد. به گزارش آسوشیتدپرس، به گفته یک مقام دفاعی آمریکا و بر اساس تحلیل تصاویر ماهواره ای که پنجشنبه گذشته منتشر شد، احتمال دارد کره شمالی برای شلیک موشک یا راکت آماده می شود.

مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به آسوشیتدپرس گفت، آمریکا در یک سایت ویژه آزمایش های موشکی در کره شمالی که پیش تر آزمایش هایی در آن انجام شده بود، فعالیت هایی مشاهده کرده است.

کره شمالی بارها اعلام کرده است حق دارد هر زمان لازم بداند برای پیشبرد برنامه فضایی خود آزمایش موشکی انجام دهد. این در حالی است که پیشتر آمریکا از پیشنهاد کره جنوبی برای برگزاری مذاکرات پنج جانبه با هدف عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای،حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، سخنگوی سفارت آمریکا در سئول در بیانیه ای ضمن اعلام حمایت واشنگتن از پیشنهاد کره جنوبی، افزایش هماهنگی میان طرفین درگیر را برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره، مهم ارزیابی کرد.

پارک گئون های، رییس جمهوری کره جنوبی هفته گذشته پیشنهاد از سرگیری مذاکرات درباره برنامه های هسته ای کره شمالی را با حضور پنج کشور عضو مذاکرات شش جانبه به استثنای پیونگ یانگ داد.

مذاکرات شش جانبه با حضور دو کره، چین، ژاپن، آمریکا و روسیه، عاری سازی شبه جزیره کره را از تسلیحات هسته ای دنبال می کند اما از سال 2009 و با خروج کره شمالی، متوقف شده است. 118/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید