جمعه, 09 بهمن 1394 12:52

ادامه بازداشت مجرمان اقتصادی در چین

 ادامه بازداشت مجرمان اقتصادی در چین

"تعقیب روباها" نام عملیاتی است که دولت چین طبق آن بازداشت مجرمان اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است.

 


به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امنیت عمومی چین اعلام کرد، در چارچوب عملیاتی که برای یافتن مجرمان اقتصادی آغاز کرده است، در سال گذشته موفق شد 857 مجرم اقتصادی را بازداشت کند.

البته این عملیات، در خارج از چین انتقادهای زیادی را در پی داشته است. منتقدان به این اقدام چین می گویند، ماموران پلیس امنیت این کشور وارد دیگر کشورها می شوند و به بازداشت مجرمان اقتصادی اقدام می کنند.

در این مورد، وزارت امنیت چین توضیح نداده است که مجرمان اقتصادی را چگونه از خارج، به چین بازمی گرداند.

فساد مالی مقام های دولتی و حزبی چین از زمان اجرای اصلاحات اقتصادی و سیاست درهای باز در این کشور در 1979 نهادیه شده است.

از آن مقطع تاریخی تاکنون، کمتر روزی است که خبر دستگیری عناصر فساد مالی در چین به گوش نرسد.

به اذعان مقامات چین، میلیون ها پرونده فساد مقام های دولتی حزبی در محاکم قضایی چین مفتوح است و همچنین میلیون ها پرونده دیگر در حال تشکیل شدن است تا اتهامات منتسب به مقامات به اثبات برسد.

در گزارش اخیر شبکه "پرس تی وی" آمده است که یانگ گانگ yang gang از مقامات حزب کمونیست چین به دلیل فساد مالی به 12 سال زندان محکوم شد.

در ادامه این گزارش قید شد که یانگ در فاصله سالهای 1999 تا 2006 بعنوان دبیر حزب کمونیست در ارومچی مرکز منطقه خودمختار سین کیانگ فعالیت می کرد که از موقعیت شغلی خود سوء استفاده کرد.

بسیاری از مقامات عالی رتبه چین از زمان آغاز کمپین دولت پکن از سه سال پیش تاکنون، به دلیل ارتکاب به فساد مالی، اخذ رشوه و اختلاس به زندان های طولاتی مدت محکوم شدند.

همچنین جدیدترین آمارها نشان می دهد که پلیس چین تاکنون موفق به استرداد و دستگیری نزدیک به 700 نفر از بزرگترین سارقان و مفسدان اقتصادی فراری کشور شده است.

چاینا دیلی، روزنامه چاپ چین نوشته بود که بسیاری از افراد مفسد پس از سرقت اموال دولتی چین به کشورهای آمریکا، یونان، اسپانیا، بلغارستان و ایتالیا متواری شده اند.

در گزارش وزارت امنیت عمومی چین نیز قید شد که 260 نفر داوطلبانه به چین بازگشتند و خود را به نهاد های قضایی و امنیتی تسلیم کردند.

برخی خبرگزاری های همسو با غرب در گزارش های خود آورده اند که به رغم اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در چین، روند فساد در این کشور متوقف نشده است.

در اواخر دسامبر 2015، "آی بائوجون"  رئیس منطقه آزاد شانگهای بازداشت شد. وی همزمان مسئولیت های معاون شهردار و عضو کمیته دائمی مجلس ملی این منطقه را نیز عهده دار بود. در بیانیه حزب کمونیست چین آمده بود که آی بائوجون به کرات از مسئولیت های خود تخطی کرده و مرتکب تخلفات بسیاری شده است.

جدیدترین آمارهای منتشرشده در چین حکایت از آن دارد که شمار مقام های فاسد حزب حاکم کمونیست از مرز 140 هزار نفر گذشته است.

چین هم در داخل روند مبارزه با فساد را تشدید کرده و هم در برون مرزی عملیات "تعقیب روباه ها" را در دستور کار خود قرار داده است. آنچه در این میان سوال برانگیز است، این است که آیا با اجرای فرمان شی جین پینگ رئیس جمهور و دبیرکل حزب کمونیست چین مبنی بر مبارزه جدی با فساد مالی مقامات حزب و دولت، می توان روزی را برای پایان این روند در نظر گرفت؟ 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید