پنج شنبه, 08 بهمن 1394 09:10

چراغ سبز مجلس مالزی به دولت برای پیوستن به پیمان ترانس پاسیفیک

چراغ سبز مجلس مالزی به دولت برای پیوستن به پیمان ترانس پاسیفیک

مجلس مالزی به دولت این کشور مجوز داد پیمان تجارت آزاد موسوم به "پیمان شراکت ترانس پاسیفیک" را ماه آینده میلادی در نیوزیلند امضا کند و به این پیمان جنجالی اقتصادی بپیوندد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از ایرنا، دولت مالزی چهارشنبه شب توانست دیدگاه 127 نماینده را برای پیوستن به پیمان تجارت آزاد موسوم به "پیمان شراکت ترانس پاسیفیک" جلب کند.


این پیمان در حالی در مجلس نمایندگان مالزی تصویب شد که هزاران نفر از مردم روز شنبه در تجمعی مخالفت خود را با پیوستن مالزی به این پیمان آمریکایی اعلام و آن را استعمار نوین آمریکا و قدرتهای جهانی در برابر کشورهای ضعیف تر دانستند.


برخی نمایندگان مخالف در مجلس نمایندگان مالزی نیز خواستار برگزاری همه پرسی در مورد پیوستن این کشور به این پیمان آمریکایی شدند.


مالزی، برونئی، سنگاپور و ویتنام چهار کشور حوزه جنوب شرق آسیا هستند که به همراه هشت کشور شامل نیوزیلند، آمریکا، ژاپن، شیلی، پرو، کانادا، استرالیا و مکزیک، از امضا کنندگان این پیمان تجاری محسوب می شوند.


این 12 کشور در مجموع 40 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند و تلاش آنها برای تحقق این پیمان که تاکنون جزئیات کاملی از آن منتشر نشده است، همراه با انتقادات گسترده ای روبرو بوده است.125/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید