چهارشنبه, 07 بهمن 1394 19:35

تشکیل جرگه مشورتی در ایالت بلوچستان پاکستان

تشکیل جرگه مشورتی در ایالت بلوچستان پاکستان

 

سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان از تشکیل جرگه‌ای متشکل از بزرگان و مقامات قبیله‌ای این ایالت برای مذاکراه با دولت اسلام‌آباد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، نواب ثناء الله زهری سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان گفت دولت اسلام‌آباد در حال ارتباط با سیاستمداران و بزرگان قبیله‌ای است و بزودی با تشکیل جرگه‌ای روند آشتی و مذاکراه با رهبران ناراضی بلوچ را آغاز خواهد کرد.

زهری با اشاره به وضعیت امنیتی ایالت بلوچستان پاکستان گفت یک موج ناامنی در کویته مرکز این ایالت ظهور کرده بود؛ اما اکنون وضعیت امنیتی بهبود یافته است. سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان زمان دیدار جرگه و رهبران گروه‌های مخالف را تعیین نکرد. وی تاکید کرد دولت ایالتی بلوچستان از طریق جرگه اقوام مختلف مشکلات این ایالت را حل خواهد کرد. این در حالی است که رهبران بلوچ مذاکراه با دولت اسلام‌آباد را مشروط به متوقف کردن عملیات نظامی در مناطق مختلف این ایالت کرده بودند. بیش از 500 نفر در دو ماه گذشته به نیروهای امنیتی پاکستان در ایالت بلوچستان پاکستان تسلیم شده‌اند.

پیشتر نیز یکی از رهبران مخالف ایالت بلوچستان پاکستان گفته بود حاضر است با مقامات دولتی و با نفوذ پاکستان که توانایی اقدامات عملی برای برقراری صلح را دارند، مذاکره کند. براهمداغ بوگتی رهبر یک حزب مخالف درایالت بلوچستان پاکستان در گفت و گو با رسانه‌ها در انگلیس اظهار داشت پدربزرگش نواب اکبر بوگتی نیز حاضر بود از راه مذاکره با دولت پاکستان به توافق برسد اما این فرصت به وی داده نشد. نواب اکبر بوگتی در دوره ریاست جمهوری پرویز مشرف، در عملیات ارتش پاکستان کشته شد.

براهمداغ بوگتی همچنین گفت سروزیر ایالت بلوچستان و عبدالقادر بلوچ وزیر فدرال امور ایالتی و مناطق مرزی پاکستان هیچ اختیاری در زمینه اجرای اقدامات عملی برای برقراری صلح ندارند. وی تاکید کرد اگر ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان رویکرد خود را در برابر خواسته های مردم ایالت بلوچستان تغییر داده‌ و با توقف عملیات خود به دنبال حل اختلافات از راه های مسالمت‌آمیز هستند حزب مخالف تحت ریاست وی نیز حاضر است از طریق مذاکره با آنها به توافق برسد. دولت فدرال پاکستان و ارتش این کشور و همچنین دولت ایالتی بلوچستان طی یک سال گذشته بارها از گروه های مخالف بلوچ دعوت کرده اند که سلاح های خود را به زمین گذاشته و به برقراری کامل صلح در ایالت بلوچستان و توسعه اقتصادی و اجتماعی این منطقه کمک کنند. این در حالی است که دو ماه پیش محمدخان اچکزی استاندارایالت بلوچستان پاکستان از ادامه برنامه های دولت ایالتی برای افزایش اعتماد عمومی به ارتش این کشورخبرداد.

وی گفت پس از استخدام تعدادی ازجوانان بلوچ در ارتش پاکستان اعتماد بین ارتش و مردم بهبود یافته است. گفته شده ارتش پاکستان به تازگی 900 جوان بلوچ را استخدام کرده است. اچکزی خاطرنشان کرد پاکستان از گذشته مشکلاتی داشته است و عناصر خارجی با گمراه کردن مردم برای فعالیت‌های ضد پاکستانی، بدنبال بی‌ثباتی و مخدوش کردن صلح در ایالت بلوچستان، مناطق قبایلی و شهرکراچی مرکزاقتصادی پاکستان هستند.

122/112

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید