چهارشنبه, 07 بهمن 1394 17:25

آغاز کار اجلاس تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی جدید خزر در عشق‌آباد

آغاز کار اجلاس تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی جدید خزر در عشق‌آباد

چهل و سومین اجلاس گروه ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی جدید دریای خزر چهارشنبه با حضور معاونان وزرای امور خارجه پنج کشور ساحلی در عشق آباد آغاز به کار کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، این اجلاس در محل ساختمان وزارت امور خارجه ترکمنستان در عشق‌آباد آغاز شده است. بنابراین گزارش اجلاس جاری گروه ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی جدید دریای خزر که بدون حضور خبرنگاران و پشت درهای بسته آغاز شده است تا روز جمعه آینده ادامه خواهد داشت. ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور دریای خزر در این اجلاس حضور دارد.

قرار است در چهل و سومین اجلاس گروه ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی جدید دریای خزر درعشق آباد پیرامون مفاد پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی این پهنه آبی گفتگو و مذاکره شود. تدوین رژیم حقوقی جدید دریای خزر یکی از مهم‌ترین مسائل پنج کشور حاشیه این دریا پس از فروپاشی شوروی بوده است. تدوین و تصویب مفاد رژیم حقوقی جدید دریای خزر بیش از 23 سال است که  میان پنج کشور ساحلی دریای خزر درحال بررسی است. با وجود این مشکلات این پرونده با سابقه 23 ساله تاکنون هم برطرف نشده است. اما پیش از این در نشست مسکو پیشرفت‌هایی درامرتدوین کنوانسیون رژیم حقوقی جدید دریای خزر حاصل شده است که در متن کنوانسیون به ثبت نهایی خواهد رسید.

کنوانسیون رژیم حقوقی جدید دریای خزر شیوه تعیین خطوط میانی این دریا  تنظیم نظام کشتیرانی و پژوهش های علمی در دریای خزر را شامل می شود. از سال 2001 کشورهای ساحلی خزر چهار اجلاس در سطح سران حوزه خزر برگزار کرده اند. نخستین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در سال 2001 در عشق‏‌آباد دومین اجلاس در اکتبر2007 در تهران سومین اجلاس نیز در 2010 در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و اجلاس چهارم سران خزر در سپتامبر پارسال در شهر بندری آستاراخان روسیه برگزار شد.

قرار است پنجمین اجلاس سران خزر سال 2016 در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود. در جریان نشست های گذشته سران خزر مصوبات دیگری نیز با اتفاق آرای نمایندگان کشورهای ساحلی به تصویب رسیده است. از موارد بسیار مهم توافق های کشورهای ساحلی می توان به تصویب ممنوعیت حضور نیروهای نظامی کشورهای بیگانه در دریای خزر اشاره کرد. علاوه بر این باید گفت رویه مرسوم در دنیا برای دریای سرزمینی یا منطقه حاکمیت ملی  12 مایل دریایی است اما نمایندگان کشورهای ساحلی در نشست گذشته سران دریای خزر با 15 مایل دریایی موافقت کردند. به این ترتیب خزر تنها دریایی است که 3 مایل بیشتر از پهنه‌های آبی دیگر منطقه حاکمیت ملی خواهد داشت.

دریای خَزَر پهنه‌ای آبی است که از جنوب به ایران از شمال به روسیه از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. از زمان جایگزین شدن چهارکشور روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان با شوروی در سواحل دریای خزر در سال 1991 به دلیل برخورداری دریای خزر از منابع نفت و گاز اهمیت استراتژیک ویژه ای یافته است. دریای خزر دارای یک هزار و 200 کیلومتر طول و بین 220 تا 550 کیلومتر پهنا و 6 هزار و 500 کیلومتر محیط است که از این مقدار 657 کیلومتر ساحل متعلق به ایران است. 122/112

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید