سه شنبه, 06 بهمن 1394 07:14

ايران کشوري دوست و همسايه خوب برای ترکیه

ايران کشوري دوست و همسايه خوب برای ترکیه

 

نخست وزیر ترکیه از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران ابراز خرسندی کرد و ایران را کشوری همسایه و دوستی تاریخی خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبروتفسیر برون مرزی ؛ احمد داوود اوغلو در گفت وگوی با برنامه کریستین امانپور شبکه تلویزیونی سی ان ان و در پاسخ به این پرسش که ترکیه درباره ی توافق هسته ای ایران چه احساسی دارد گفت : از اینکه با ایران به توافق رسیدیم خیلی خوشحالم چرا که این توافق برای اقتصاد ما هم خوب است.

 نخست وزیر ترکیه ، ایران را نه رقیب کشورش بلکه همسایه و دوستی تاریخی خواند و افزود : در روابط ما با ایران فراز و نشیب هایی وجود داشته اما در دوازده سال گذشته رابطه ما با ایران رابطه همسایگانی خوب بوده است اما در عراق و سوریه اختلاف نظر داریم.

داوود اوغلو همچنین با اشاره به نقش کردها در سوریه تاکید کرد : کردهای سوریه باید در گفتگوها حضور داشته باشند و نقش خود را ایفا کنند ما با وای پی جی مخالفیم ، وای پی جی شاخه ای از پ ک ک به شمار می آید.


احمد داوود اوغلو با اشاره به نقش روسیه در سوریه نیز مدعی شد روسیه سال ها با مداخله نظامی در سوریه مخالفت می کرد ولی حالا این کشور خود به شکلی منفی وارد جنگ در سوریه شده است.

نخست وزیر ترکیه مدعی شد بشاراسد برنده جنگ در سوریه نیست و اگر وی در قدرت بماند هیچ یک از سوری های آواره به این کشور باز نخواهند گشت.111/125

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید