شنبه, 03 بهمن 1394 20:34

حمایت آمریکا از پیشنهاد کره جنوبی

حمایت آمریکا از پیشنهاد کره جنوبی

آمریکا از پیشنهاد کره جنوبی برای برگزاری مذاکرات پنج جانبه با هدف عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، حمایت کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از خبرگزاری یونهاپ، سخنگوی سفارت آمریکا در سئول روز شنبه ضمن اعلام حمایت واشنگتن از پیشنهاد کره جنوبی، افزایش هماهنگی میان طرفین درگیر را برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره، مهم ارزیابی کرد.

"پارک گئون های" رییس جمهوری کره جنوبی روز جمعه پیشنهاد از سرگیری مذاکرات درباره برنامه های هسته ای کره شمالی را با حضور پنج کشور عضو مذاکرات شش جانبه به استثنای پیونگ یانگ داد.

مذاکرات شش جانبه با حضور دو کره، چین، ژاپن، آمریکا و روسیه، عاری سازی شبه جزیره کره را از تسلیحات هسته ای دنبال می کند اما از سال 2009 و با خروج کره شمالی، این مذاکرات متوقف شده است. از آن زمان به بعد کشورهای عضو، مذاکراتی را به صورت دوجانبه یا چند جانبه برگزار کرده اند. انجام چهارمین آزمایش هسته ای کره شمالی، لزوم ازسرگیری مذاکرات را میان طرفین درگیر، بیش از پیش افزایش داده است.

حمایت آمریکا از پیشنهاد رئیس جمهوری کره جنوبی برای از سرگیری مذاکرات پنج جانبه با هدف عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای چند روز پس از دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا از سئول انجام شد. تونی بلینکن معاون وزیر خارجه آمریکا در دیدار از کره جنوبی درباره مسائل مهم منطقه ای با وزیر دفاع این کشورگفتگو کرد.

"هان مین کو"Han Min-koo وزیر دفاع کره جنوبی و "تونی بلینکن"Tony Blinken معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین درباره اتخاذ رویکرد مشترک درباره اعمال سیاست های تنبیهی علیه کره شمالی به دلیل آزمایش اخیر بمب هیدروژنی در روز ششم ژانویه 2016 توسط پیونگ یانگ، تبادل نظر کردند.

هان مین کو گفت، به رغم هشدارها و نگرانی های مکرر جامعه بین المللی،کره شمالی چهارمین آزمایش خود را انجام داد و این تهدید بزرگی برای شبه جزیره کره و جامعه بین المللی محسوب می شود. هان تأکید کرد دولت سئول در حال گفتگو درباره تحریم های بین المللی یا دو جانبه علیه کره شمالی به درخواست "پارک گئون های" رئیس جمهوری کره جنوبی است که پیونگ یانگ را وادار کند مواضع خود را تغییر دهد.

بلینکین هم مدعی شد، هیچ کشوری به اندازه کره شمالی، منبع بی ثباتی گسترده در آسیا نیست. وی همچنین گفت سئول و واشنگتن هر دو با تهدیدات کره شمالی مواجه هستند و لازم است جامعه بین المللی واکنش شدیدی نسبت به این مسأله نشان دهد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در دیدار با"یون بیونگ سه" YUN Byung-se وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز از دولت چین خواست از نفوذ خود بر کره شمالی استفاده کند. بلینکن با اشاره به اینکه چین باید برای برطرف شدن تهدیدات هسته ای کره شمالی پیشاپیش دیگر کشورها حرکت کند افزود هیچ کشوری از نفوذی که پکن بر پیونگ یانگ دارد برخودار نیست.

در همین حال،س از حضور نماینده آمریکا در چین به منظور ایفای نقش بیشتر دولت پکن برای جلوگیری از فعالیت های هسته ای کره شمالی، نماینده دولت ژاپن نیز به چین سفر کرد تا چنین درخواستی را از مقامات این کشور مطرح کند.118/111

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید