جمعه, 09 بهمن 1394 10:14

اعلام وضعیت اقتصادی ونزوئلا از جانب مادورو

اعلام وضعیت اقتصادی ونزوئلا از جانب مادورو

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا نرخ کاهش رشد اقتصادی این کشور نفت خیز آمریکای لاتین را در یک سال گذشته ۵ درصد اعلام کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی ، رئیس جمهوری ونزوئلا در نشست جوامع کارائیب و آمریکای لاتین (CILAC) که در کشور اکوادور برگزار شد، اظهار داشت که ونزوئلا در یک سال گذشته علیرغم تورم، کاهش ۷۰ درصدی درآمد و کاهش ۵ درصدی نرخ رشد اقتصادی موفق شد تا نرخ فقر مطلق را بر روی رقم 7 / 4 درصد ثابت نگه دارد.

مادورو در اواسط ژانویه 2016 در تلاش برای جلوگیری از فرو افتادن ونزوئلا به ورطه سقوط مالی، وضعیت اقتصادی اضطراری در این کشور اعلام کرد. تصمیم وی به فاصله دو روز پس از آن اتخاذ شد که قیمت نفت ونزوئلا به پایین ترین حد خود در ۱۲ سال گذشته رسید ،حال آن که بیش از ۹۶ درصد از درآمد این کشور آمریکای جنوبی به منابع نفتی وابسته است.

هفته گذشته، مادور در سخنرانی که در حضور اعضای شورای ملی اقتصاد ونزوئلا داشت، مسئولیت ایجاد بخشی از بحران مالی را به دلیل اتخاذ سیاست های اقتصادی نادرست پذیرفت و از لزوم توسل دولت کاراکاس به منابع درآمد غیر نفتی سخن گفت.

رئیس جمهوری ونزوئلا در 15 ژانویه 2016 برای غلبه بر بحران اقتصادی به مدت دو ماه در تمامی کشور حالت فوق العاده اعلام کرده بود. مادورو در آن روز برای نخستین بار در سال جدید میلادی در پارلمان جدید این کشور که زمام آن بعد از ۱۷ سال به دست اپوزیسیون افتاده، سخنرانی کرد.

مادورو در سخنرانی خود اعلام کرد: «ما با یک توفان مواجه هستیم.» وی بر لزوم پایبندی به الگوهای سوسیالیسم برای رهایی از بحران اقتصادی تاکید کرد و هشدار داد که به اپوزیسیون اجازه تصویب قوانین خصوصی سازی را نخواهد داد.

علاوه بر این، وی در حکم اقتصادی خود بر لزوم افزایش تولید داخلی کالاهای اساسی و افزایش کنترل بر شبکه توزیع کالا تاکید کرد. وی با اذعان به وخامت بحران اقتصادی حاکم بر کشور، از تمایل و آمادگی برای مذاکره با ائتلاف اپوزیسیون «اتحاد دموکراتیک» درباره همه موضوعات مورد اختلاف سخن گفت.

ساعاتی پیش از ایراد این سخنرانی، مادورو با صدور حکمی دستور داد تا در کشور برای مدت ۶۰ روز وضعیت فوق العاده اقتصادی اعلام شود. اعلام این خبر دو روز پس از آن اتفاق افتاد که قیمت نفت با رسیدن به ۲۴ دلار به پایین ترین سطح خود در ۱۲ سال گذشته رسید.

از سوی دیگر بانک مرکزی ونزوئلا در 15 ژانویه برای نخستین بار در یک سال گذشته با انتشار آمار رسمی، نرخ کاهش رشد اقتصادی این کشور را 1 / 7 درصد و نرخ تورم سالانه را 5 /141 درصد اعلام کرد.

اما در 22 ژانویه 2016 مجلس ملی ونزوئلا درخواست رئیس جمهور این کشور را برای اختیارات اضطراری با توجه به اوج گیری رکود اقتصادی ونزوئلا که بر اساس ارزیابی‌های صندوق بین‌المللی پول در سال جاری میلادی با تورم سه رقمی رو به رو خواهد شد، رد کرد.

بدین ترتیب دولت چپگرای ونزوئلا و قانونگذاران اپوزیسیون در نخستین تقابل بزرگ در مجلس ملی که این کشور در یک دهه اخیر شاهد آن بوده ،یکدیگر را به تلاش برای تضعیف اقتصاد ونزوئلا متهم کردند.

پس از اعلام وضعیت اضطراری از سوی مادورو ،اپوزیسیون این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که از قدرت تصویب یا رد این فرمان برخوردار است. در این راستا هنری راموس، ‌رهبر حزب اپوزیسیون ونزوئلا در اقدامی بی‌سابقه مادورو را هدف انتقادهای مستقیم خود قرار داد.

به ادعای رهبر اپوزیسیون ، مادورو مسئول تورم غیرقابل کنترل و کمبودهای شدیدی است که زندگی روزانه مردم ونزوئلا را فلج کرده است. وی متعهد شد که مادورو را ظرف شش ماه از قدرت برکنار خواهد کرد. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید