چهارشنبه, 07 بهمن 1394 16:21

مجرم شناخته شدن دولت کانادا درباره نقض حقوق بومیان

دولت کانادا درباره نقض حقوق بومیان این کشور مجرم شناخته شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، درحالی که دولت کانادا از مدعیان همیشگی دفاع از حقوق بشر در کشورهای جهان بوده دادگاه حقوق بشر این کشور روز سه شنبه در حکمی دولت کانادا را در زمینه نقض حقوق کودکان بومی این کشور و اعمال تبعیض علیه آنان مجرم شناخت.

دادگاه حقوق بشر کانادا اعلام کرد که دولت این کشور علیه بیش از 160 هزار تن از کودکان کانادایی تبعیض اعمال کرده و در جوامع بومی کانادا نسبت به مناطق دیگر پول کمتری برای آموزش هزینه کرده است . این حکم "دادگاه حقوق بشرکانادا" که حکمی تاریخی توصیف شده ، به مناقشه حقوقی 9 ساله درپی شکایت گروه موسوم به «جامعه حمایت از خانواده و کودکان» پایان داده و می تواند میلیاردها دلار جریمه برای دولت کانادا درپی داشته باشد. شاکی های این پرونده خواهان پرداخت غرامت 20 هزار دلاری بابت هر کودک تحت تبعیض هستند، اما دادگاه هنوز مبلغ جریمه را مشخص نکرده است.دولت کانادا اعلام کرده که درباره این حکم تلاش می کند تا با رهبران جوامع بومی کانادا به توافق برسد.

طبق آمارها کانادا بیش از یک میلیون و 200 هزار بومی دارد که این افراد در شرایط بدی زندگی می کنند و میزان فقر، خودکشی و اعتیاد در میان این افراد بسیار بالا بوده و در معرض مشکلات متعدد ناشی از سیاست‌های نژادپرستانه دولت کانادا قرار دارند. گزارش‌های متعدد منتشر شده درباره وضعیت حقوق بشر در کانادا و بویژه در باره نحوه رفتار با بومیان سرخپوست این کشور از سوی سازمان های حقوق بشری مانند عفو بین الملل نشان می‌دهد دولت کانادا از دیرباز کارنامه غیر قابل قبولی در این باره داشته است.

از جمله سازمان عفو بین الملل در گزارش سال 2015 -2014 خود در باره نقض حقوق بشر در کانادا آورده است که 1017نفر از دختران وزنان بومی کانادا بین سالهای 1980 و 2012 به قتل رسیده اند. این آمار بیش از چهار برابر آمار دیگر زنانی است که در کانادا به قتل رسیده اند.همچنین عفو بین‎الملل در گزارشی که در دسامبر ۲۰۱۲ منتشرکرد، از دولت کانادا خواست تا درموارد مرتبط با نقض حقوق بشر در این کشور به خصوص نقض حقوق بومیان، پاسخگو باشد.

با این وجود دولت کانادا در جهت رفع رفتارهای تبعیض آمیز با بومیان این کشور اقدامی انجام نداده و در پاره‌ای از موارد حتی به آن هم دامن زده است. براساس اعلام این سازمان حقوق بشری، بومیان اصیل کانادا هدف انواع تبعیض های اجتماعی هستند و مورد انواع آزارها قرار می گیرند.کارگران این گروه در محیط های کار با انواع آزارها مواجه هستند و کودکان آنها نیزدرمدارس نمی توانندآموزش مناسب داشته باشند.این گروه ازحقوق مدنی خود بهره مند نیستند.آنها نمی توانند در حوزه های سرمایه گذاری یا فعالیت های اقتصادی حضور واقعی داشته باشند.

دولت کانادا در سپتامبر 2007 درحالی که جامعه جهانی "اعلامیه سازمان ملل درباره حقوق بومیان" را تصویب کرد به این اعلامیه رأی منفی داد.یک قرن قبل بومیان کانادایی عهدنامه ای را با "اتاوا" امضا کردند که به موجب آن دولت کانادا موظف به ارائه خدمات آموزشی و درمانی به بومیان این کشور شد اما اکنون بومیان اعلام می کنند که دولت از عمل به این عهد نامه خودداری می کند.همچنین بومیان کانادا تاکنون بارها با برپایی تظاهرات و تجمعات درباره وضعیت ناهنجارخود و برخورد تبعیض آمیز دولت کانادا با آنها اعتراض شدید خود را ابراز داشته اند .از جمله, این بومیان در9 اکتبر 2015 در شهر مونترال تظاهرات کردند. بومیان کانادایی با برپایی این تظاهرات توجه افکار عمومی را به وضع بغرنج و تبعیض آمیز خود جلب کرده و در عین حال اعتراض شدیدشان را به بی توجهی پارلمان کانادا نسبت به وضعیت بومیان این کشور ابراز کردند.  122/112

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید