سه شنبه, 06 بهمن 1394 12:21

نظارت سازمان ملل بر روند صلح کلمبیا

نظارت سازمان ملل بر روند صلح کلمبیا

شورای امنیت سازمان ملل نظارت بر راه حل نهایی مناقشه طولانی مدت بین دولت کلمبیا و نیروهای مسلح انقلابی این کشور موسوم به فارک را پذیرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبروتفسیر برون مرزی ؛ اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه به اتفاق آراء تشکیل گروهی از ناظران بین المللی غیر مسلح را برای نظارت بر خلع سلاح در کلمبیا در صورت موافقت دولت و گروه فارک با پایان دادن به طولانی ترین جنگ امریکای لاتین به تصویب رساندند.


این ماموریت« برای دوره ای 12 ماهه »‌با امکان گسترش برای « نظارت و بررسی » آتش بس قطعی دوجانبه ، ترک مخاصمات و زمین گذاشتن سلاح ها ایجاد خواهد شد.
سازمان ملل متحد بلافاصله تمهیدات این ماموریت را آغاز خواهد کرد.


در مهلتی 30 روزه پس از امضای توافقنامه ،‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد قرار است توصیه هایی را درباره « ابعاد ، جنبه های عملیاتی و وظایف این ماموریت که مرکب از ناظران بین المللی غیر مسلح خواهد بود» به شورای امنیت ارائه کند.
ناظران این ماموریت ازمیان کشورهای جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب که چهارشنبه نشستی در کیتو پایتخت اکوادور برگزار می کنند ،‌انتخاب خواهد شد.


وظایف و جزئیات استقرار ناظران قرار است در قطعنامه دیگری مشخص شود.


طرفین درگیری در کلمبیا موافقت کرده اند که تا ضرب العجل ۲۳ مارس سال میلادی جاری (۲۰۱۶) برای خاتمه دادن به جنگی که بیش از ۵۰ سال طول کشیده است، به توافق صلح پایدار دست یابند.
به همین دلیل هفته گذشته در اقدامی نادر، دولت بوگوتا و شورشیان فارک با صدور بیانیه ای مشترک از سازمان ملل خواستند تا نیروهای خود را برای نظارت بر روند صلح به کلمبیا اعزام کند.


ماموریت سازمان ملل در کشور کلمبیا برای یک بازه زمانی یک ساله در نظر گرفته شده و در صورت درخواست طرفین تمدید خواهد شد.


خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا دوشنبه شب در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درنطق تلویزیونی ، عنوان کرد: پذیرش درخواست نظارت این سازمان بر روند پایان درگیری ‌ها در کلمبیا نشان می‌دهد که تمامی مردم جهان از برقراری صلح در این کشور حمایت می‌کنند.


وی افزود: تصمیمی که شورای امنیت سازمان ملل اتخاذ کرد، بیانگر آن است که از این لحظه به بعد کلمبیا تنها نخواهد بود و با حمایت تمامی جهان به سوی پایان جنگ پیش خواهد رفت.
مذاکرات صلح بین دولت کلمبیا و نیروهای «فارک» با هدف پایان دادن به درگیری‌های مسلحانه در این کشور از نوامبر سال 2012 آغاز شده است.


از زمان آغاز این مذاکرات ، گروه فارک چندین بار به طور یک جانبه آتش بس اعلام و دولت کلمبیا را نیز به اتخاذ چنین اقدامی دعوت کرده است. با این حال، دولت تنها به کاهش سطح درگیری ها رضایت داده است و از آتش بس دو جانبه حمایت نمی کند.


از دیگر دستاوردهای مذاکرات صلح سه ساله میان دولت کلمبیا و شورشیان می توان به حصول توافق برای مشارکت فارک در صحنه های سیاسی، حل و فصل مناقشات ارضی، مبارزه با تجارت مواد مخدر و تشکیل دادگاه موقت برای بررسی جرایم جنگی اعضای فارک اشاره کرد.


گروه شورشی فارک 51 سال پیش به عنوان جبهه نظامی حزب کمونیست کلمبیا تاسیس شد. در طول درگیری‌های این گروه و دولت کلمبیا در طول سالیان گذشته بیش از 220 هزار نفر کشته و 5 میلیون نفر دیگر از مردم کلمبیا نیز آواره شده اند.111/125

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید