جمعه, 09 بهمن 1394 17:40

واکنش های متناقض بین المللی به افزایش جنایات داعش در لیبی

واکنش های متناقض بین المللی به افزایش جنایات داعش در لیبی

افزایش جنایات تروریست های داعش در لیبی واکنش های متناقض بین المللی را در پی داشته است.

 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی تروریست‎های داعش که بخش‎هایی از شرق لیبی از جمله شهر ساحلی سرت را تحت اشغال دارند از اواسط ژانویه 2016 حملاتی را به منطقه‎ای موسوم به هلال نفتی لیبی به ویژه دو شهر راس لانوف و السدره ترتیب دادند.


در عین حال ، تروریست های داعش چهارشنبه گذشته «محمد الراعد»، یکی از اعضای مجلس نمایندگان لیببی را در فرودگاه ربودند. همچنین تروریست‎های داعش که سه مامور ویژه محافظت از تاسیسات نفتی را اواسط ژانویه جاری در منطقه‎ای نزدیک راس لانوف در 650 کیلومتری شرق طرابلس ربوده بودند ، اعدام و تصاویر اعدام آنها را در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کردند.


«اشتون کارتر» ، وزیر دفاع آمریکا نیز دیروز پنجشنبه گفت که داعش در حال تأسیس محل های آموزشی در لیبی و استقبال از رزمندگان خارجی به شیوه ای است که در عراق و سوریه در طول سالهای گذشته به کار گرفته است.


این جنایات اخیر داعش در لیبی زمزمه هایی مبنی بر مداخله بین المللی در این کشور برای مبارزه با این گروه تروریستی را ایجاد کرد.


«روبرتا بینوتی» ، وزیر دفاع ایتالیا ، گفت حتی در صورتی که گروه‎های لیبیایی در تشکیل دولت وحدت ملی شکست بخورند ، غرب آماده مبارزه با داعش در لیبی است. پیشتر نیز «پائولو جنتیلونی» ، وزیر امور خارجه ایتالیا از آمادگی کشورش برای مشارکت در هر اقدام نظامی احتمالی در لیبی با توجه به گسترش نفوذ تروریست‎ها در آن خبر داده بود.


با این وجود ، مقامات آمریکایی و آلمانی هرگونه استقرار نیرو در لیبی را رد کردند.
دفتر اطلاع رسانی وزارت دفاع آلمان امروز جمعه با اشاره به اینکه استقرار نیرو از سوی این کشور در لیبی در دستور کار نیست ، گفت برلین پس از تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور درباره این موضوع تصمیم گیری می کند.


«اشتون کارتر»، وزیر دفاع آمریکا نیز دیروز پنجشنبه گفت کشورش هنوز درباره عملیات نظامی در لیبی علیه گروه تروریستی داعش تصمیم نگرفته است. اشتون کارتر گفت، واشنگتن گزینه هایی برای اقداماتی که در آینده ممکن است اجرا کند، تهیه کرده است اما اکنون با توجه به رخدادهای لیبی ، درباره دست زدن به اقدام نظامی در لیبی تصمیمی نگرفته ایم.


این اظهارات اشتون کارتر در حالی است که باراک اوباما ،رئیس جمهوری آمریکا به مشاوران امنیت ملی خود توصیه کرد با تلاش های داعش برای گسترش فعالیت خود در لیبی و دیگر کشورها مقابله کنند.


«ماریا زاخارووا» ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز از افزایش نفوذ گروه تروریستی داعش در لیبی ابراز نگرانی کرد و از گروه‌های لیبیایی خواست در جهت وحدت ملی تلاش کنند.


«مارتین کوبلر» ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی که برای شرکت در نشست گروه تماس لیبی به اتیوپی سفر کرده است، گفت، داعش در جنوب لیبی گسترش یافته است و خطری برای کشورهای نیجر و چاد محسوب می شود.


فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی افزود در لیبی باید دولتی شکل بگیرد که توان مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد و درخواست لغو تحریم تسلیحاتی در این کشور را داشته باشد و بتواند با دریافت سلاح به مبارزه با داعش برخیزد. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید