سه شنبه, 06 بهمن 1394 11:25

ابطال انتخابات پارلمانی جمهوری آفریقای مرکزی به سبب تقلب گسترده

ابطال انتخابات پارلمانی جمهوری آفریقای مرکزی به سبب تقلب گسترده

دادگاه قانون اساسی جمهوری آفریقای مرکزی ، نتایج انتخابات پارلمانی این کشور را به دلیل تقلب و نقض گسترده قوانین انتخاباتی ، باطل اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبروتفسیر برون مرزی ؛ با این همه ، دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آفریقای مرکزی روز یکشنبه 31 ژانویه در دور دوم رای گیری با یکدیگر رقابت خواهند کرد.


انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور به طور همزمان روز 30 دسامبر سال 2015 برگزار شده بود.
در رقابت های انتخاباتی برای کسب قدرت سیاسی ، جورج دو لوگله Dobguele نامزد پیشرو توانست 24 درصد کل آرا را به خود اختصاص دهد.


فوستن ارکانژ توآدره faustin Archange Touadera نامزد مستقل نیز 19 درصد آرای رای دهندگان را بدست آورد.
به دلیل آن که هیچیک از نامزدها نتوانستند حد نصاب آرا را برای پیروزی در انتخابات کسب کنند، انتخابات به دور دوم کشیده شد.


دادگاه قانون اساسی جمهوری آفریقای مرکزی همچنین اعلام کرد از حدود دو میلیون رای اخذ شده در صندوق های رای ، یک میلیون و 300 هزار رای معتبر بوده است.


تعداد کسانی که برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور داوطلب شده بودند، حدود 30 نفر بود.
خشونت و درگیری ها بین هواداران نامزدها در روز 30دسامبر وجود داشت و پنج نفر در اوایل دسامبر سال گذشته ، از سوی مخالفان روند انتخابات در آفریقای مرکزی کشته شدند.


با این همه،مقام های کمیسیون انتخاباتی تاکید کرده بودند رای دهندگان در همه پرسی قانون اساسی جدید این کشور ، با رای موافق شان ، زمینه را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری روز 30دسامبر هموار کردند.


آرای 93 درصدی موافقان در همه پرسی قانون اساسی جدید آفریقای مرکزی نشان داد که شمار مردم این کشور خواهان بازگشت به ثبات وامنیت هستند.
درهمه پرسی قانون اساسی ، دوره ریاست جمهوری به دو دوره محدود شده و اختیارات رئیس جمهوری نیز کاهش یافته است.


منابع آگاه معتقدند ، جورج دولوگله نامزد پیشتاز انتخابات از هرج و مرج و آشوب حاکم بر آفریقای مرکزی برای پیروزی در رقابت ها سود خواهد جست.
جورج دو لوگله نخست وزیر سابق در شعارهای انتخاباتی دور نخست برای جلب ارای رای دهندگان بر اتحاد مردم این کشور تاکید کرده بود.


درحالی که ، در ناآرامی های سه سال گذشته در جمهوری آفریقای مرکزی ، هزاران نفر جان باختند. جورج دولوگله هم چنین بر عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان ، به مردم این کشور وعده داده است.


درهمین حال ، مارتین زیگوله Martin Ziguele از نامزدهای مطرح انتخاباتی در مرحله نخست ، نیز بر اتحاد تاکید کرده بود.
برخی از ناظران ، وی را جانشین فرانسوا بوزیزه دیکتاتور برکنار شده سابق آفریقای مرکزی می دانند. بوزیزه براساس قانون جدید این کشور از حضور در رقابت ها منع شده است.


صرف نظر از نتایج دور دوم انتخابات در روز یکشنبه 31 ژانویه ، رئیس جمهوری جدید آفریقای مرکزی دو چالش اصلی پیش رو دارد.


برقراری صلح و ثبات و سامان دادن به وضعیت اقتصادی این کشور که حدود سه سال است با بحران سیاسی روبرو است .
در شمال جمهوری آفریقای مرکزی گروه سابق شورشی سلکا حضور دارند. در غرب کشور شبه نظامیان مسیحی افراطی موسوم به ضد بالاکا و در شرق نیز شورشیان اوگاندایی ارتش مقاومت لرد فعال هستند.


اوضاع اقتصادی نیز با وجود معادن اورانیوم ، الماس و طلا ، نابسامان است و این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می شود.111/125

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید