سه شنبه, 06 بهمن 1394 09:28

دستور رئیس جمهوری سودان جنوبی برای عادی سازی روابط با سودان

دستور رئیس جمهوری سودان جنوبی برای عادی سازی روابط با سودان

سودان جنوبی برای عادی سازی روابط و تعامل اقتصادی با سودان ، نیروهای نظامی اش را از مرزهای مشترک به عقب کشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، سایت النیلین امروز سه شنبه گزارش داد : سالوا کی یر مایاردیت رئیس جمهوری سودان جنوبی دیروز دوشنبه دستور داد که نیروهای نظامی این کشور فوراً از مرزهای مشترک با سودان عقب نشینی کنند و کمیته های مشترک اقتصادی و تجاری فعالیت خود را آغاز کنند.


طبق دستور مایاردیت که نسخه ای از آن در اختیار رسانه های سودان جنوبی گذاشته شد ؛ همه نیروهای نظامی سودان جنوبی باید به مسافت 5 مایل از مرزهای مشترک این کشور با سودان عقب نشینی کنند .


مایاردیت در دستور خود آورده است : سودان جنوبی تصمیم گرفته است که به عادی سازی روابط خود با سودان بپردازد و همه کمیته های مشترک اقتصادی و تجاری را فعال کند.


مایاردیت افزود : تعداد زیادی از شهروندان سودان جنوبی و سودان در مناطق مرزی زندگی می کنند که بازگشائی مرزها کمک شایابی به بهبود وضعیت معیشتی آنها و اوضاع تجاری و حمل و نقل مرزی خواهد کرد.


این در حالیست که عمر البشیر رئیس جمهوری سودان نیز خواستار بازنگری نهادهای ذیربط کشورش در نرخ مالیات انتقال ، پالایش و صادرات نفت سودان جنوبی شده است زیرا دولت جوبا به علت کاهش جهانی قیمت نفت از دولت خارطوم درخواست کرده بود که نرخ مالیات را کاهش دهد.


دولت خارطوم درپی جدائی سودان جنوبی مرزهای مشترک خود را بست و بازگشائی آن را مشروط به امتناع همسایه جنوبی اش از پناه دادن به شورشیان فعال در خاک سودان و اخراج آنها کرده است.125/111

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید