دوشنبه, 05 بهمن 1394 19:34

اوضاع مصر در پنجمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه 2011

 اوضاع مصر در پنجمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه 2011

 

 

 

در پنجمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه مصر ، استان های مختلف این کشور شاهد برگزاری تظاهرات ضد حکومتی و تدابیر شدید امنیتی نیروهای پلیس و ارتش مصر بود که به کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان مصری انجامید. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، شماری از مردم مصر امروز دوشنبه به مناسبت پنجمین سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه در میدان التحریر ، نماد انقلاب تجمع کردند. شرکت کنندگان در این تجمع مردمی ، پرچم های مصر را در دست داشتند و این در حالی است که تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و پلیس در این میدان حضورداشتند.

در اسکندریه شمار زیادی از مخالفان کودتای نظامی دست به تظاهرات زده و خواهان باز پس‌گیری روند انقلاب، سرنگونی نظام کنونی، آزادی بازداشت شدگان سیاسی و محاکمه همه مسئولانی شدند که دست به کشتار تظاهرکنندگان زده بودند.

در استان کفرالشیخ نیز شمار زیادی از تظاهرکنندگان خواهان بازپس گیری مشروعیت محمد مرسی،‌ رئیس جمهوری برکنار شده  مصر و پاکسازی دستگاه‌های پلیس، سیستم قضایی و رسانه‌ها از دشمنان انقلاب شدند.

طرفداران جنبش اخوان المسلمین مصر با برگزاری تظاهرات در برابر مقر سازمان ملل در نیویورک نیز مخالفت خود را با کودتا در مصر اعلام کردند.

در همین حال ، یگان های مختلف ارتش در قاهره و همه استان های مصر برای همکاری با گشتی‌ ها و نیروهای پلیس که حضور خود را در اطراف همه مناطق حیاتی در این کشور به ویژه وزارتخانه‌ها، سفارتها، مراکز امنیتی ، بیمارستانها ، و مراکز تجاری گسترده تر کرده‌اند ، استقرار یافتند.

پایگاه خبری فلسطین الیوم اعلام کرد 400 هزار نیروی امنیتی مسئولیت حفظ امنیت مراسم سالگرد انقلاب 25 ژانویه را بر عهده داشتند. 

نیروهای امنیتی مصر صبح امروز دوشنبه همزمان با فرارسیدن پنجمین سالروز انقلاب 25 ژانویه 2011 ، دو تن از مخالفان دولتی را در یک منزل مسکونی در منطقه «الحی الثانی» در شهر 6 اکتبر در استان جیزه در مرکز این کشور به قتل رساندند.

نیروهای امنیتی مصر مدعی شدند ، این دو مقتول قبل از این که به ضرب گلوله از پای در بیایند اقدام به تیراندازی به سوی نیروهای امنیتی کردند.

نیروهای امنیتی مصر پیش از این نیز یک معارض دولتی را در منطقه «کفر حکیم» در استان الجیزه به قتل رساندند.

دو پلیس و یک غیرنظامی نیز عصر دیروز یکشنبه در یک مرکز ایست بازرسی نزدیک روستایی از توابع شهر فاقوس استان الشرقیه در دلتای نیل به ضرب گلوله موتورسواران ناشناس کشته شدند. علاوه بر کشته شدن دو نیروی پلیس و یک رهگذر در این محل ، دو پلیس دیگر هم زخمی شدند.

در عین حال ، در تازه ترین دور دستگیری‌ها، دستگاه های امنیتی مصر 17 نفر را بازداشت کردند.

جمعیت اخوان المسلمین مصر، امروز دوشنبه با صدور بیانیه ای تاکید کرد، استقرار گسترده نیروهای امنیتی و اضطراب آشکار مقامات رژیم کودتاگر بهترین دلیل برای اثبات وحشت شدید آن از قیام و انقلاب ملت مصر است که به زودی آغاز خواهد شد تا بار دیگر انقلاب، قدرت را در دست بگیرد.

در این بیانیه آمده است، انقلاب مصر هرگز کسانی را که از آن حمایت کردند فراموش نخواهد کرد و هرگز کودتایی را که حکومت با عبور دادن تانک هایش از روی اجساد جوانان کشور، انجام داد به رسمیت نخواهد شناخت.115/120

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید