پنج شنبه, 08 بهمن 1394 21:02

اختصاصی/ ضرورت توسعه گفتمان فرهنگی برای مقابله با چالش های موجود در جهان اسلام

اختصاصی/ ضرورت توسعه گفتمان فرهنگی برای مقابله با چالش های  موجود در جهان اسلام

 

 

 

رئیس مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ضرورت توسعه گفتمان فرهنگی برای مقابله با چالش های موجود در جهان اسلام تاکید کرد.

 

محمدعلی ربانی در حاشیه نشست شورای سیاستگذاری اجلاس بین المللی گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در گفتگو با خبرنگار برون مرزی گفت: یکی از وظایف ذاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بعنوان تنها دستگاه رسمی دیپلماسی فرهنگی ایران، تلاش برای ایجاد همگرایی، تعامل و ارتباط بیشتر ایران با جهان اسلام به ویژه کشورهای همسایه است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای جهان عرب از هر دو ویژگی اسلامی بودن و همسایگی با ایران برخوردارند تصریح کرد: باتوجه به شرایط  پرالتهاب و چالش برانگیز فضای بین المللی و منطقه ای، مسئله گفتمان فرهنگی و افزایش تعاملات بین متفکرین ایران و جهان عرب برای کاهش آسیب ها و منازعات سیاسی، مذهبی و امنیتی کنونی ضروری بنظر می رسد.

دبیر اجلاس بین المللی گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب افزود: نخستین دور این گفتگوهای فرهنگی اردیبهشت ماه سال آینده شمسی در تهران، قم و کاشان برگزار می شود که در این باره تاکنون دو پیش نشست منطقه ای در تونس و قطر برگزار شده است و یک نشست نیز اسفندماه در لبنان برگزار خواهد شد.

ربانی، استمرار فرآیند گفتگوهای بین اندیشمندان ایرانی و عرب و امکان گفتگوی مستقیم و بدون واسطه آنان با یکدیگر را از ویژگی های برجسته این اجلاس برشمرد و از نقش واسطه ای و مخرب برخی رسانه های غربی و مرتجع منطقه در ایجاد سوء تفاهمات بین ایران و برخی کشورهای عربی انتقاد کرد.120/118

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید