پنج شنبه, 08 بهمن 1394 19:39

اختصاصی/مذاکرات صلح افغانستان

اختصاصی/مذاکرات صلح افغانستان

 

 

 

مقام سابق دولتی افغانستان و از شرکت کنندگان در اجلاس قطر گفت: بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و راه حل آن از طریق گفتگو و مذاکرات است.

 

قاضی محمد حسن حقیار در مصاحبه با رادیو پشتو برون مرزی صدا وسیما، با اشاره به اینکه طالبان برای گفتگو و تفاهم آمادگی کامل خود را اعلام  کرده است، تصریح کرد: تاکنون این ذهنیت وجود داشت که طالبان حاضر نیست با دولت به گفتگو بنشیند و اینکه طالبان تحت تاثیر پاکستان است و بدون اجازه پاکستان نمی تواند گفتگو کند، اما  آنها به صراحت به شرکت کنندگان اجلاس قطر اعلان کرد که ما مستقل هستیم و می توانیم درباره خود تصمیم بگیریم و برای گفتگو آماده ایم.

حقیار با تشریح اوضاع کنونی گروه طالبان در پاکستان، افزود: در پاکستان گروه محدودی از طالبان حضور دارند که با سازمان اطلاعات پاکستان و ارتش این کشور در ارتباطند اما سرکردگان اصلی این گروه، از پاکستان خارج شده اند. 

مقام سابق دولتی افغانستان بابیان اینکه در موضع طالبان انعطاف بوجود آمده است، اضافه کرد: طالبان از موضع سرسختانه خود نسبت به امریکا دست برداشته اند و اعلام کرده اند که آمریکائی ها در افغانستان به شکل صلح آمیز و برای بازسازی حضور پیدا کنند. 

قاضی محمد حسن حقیار گفت: آمریکا و پاکستان سیاست دوگانه خود را در مذاکرات چهار جانبه میان کشورهای افغانستان، پاکستان، آمریکا همچنان دنبال می کنند و هرگز موضع شفافی برای بهبود اوضاع در افغانستان ندارند.120/118

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید