چهارشنبه, 07 بهمن 1394 16:54

اختصاصی/ علت تداوم جنگ و تروریسم در افغانستان

اختصاصی/  علت تداوم جنگ و تروریسم در افغانستان

دیپلمات سابق افغانستان، گفت، جنگ و تروریسم در افغانستان از پاکستان نشات می گیرد.

 

عبدالحیکم اریوبی، دیپلمات سابق افغانستان در گفت و گو با رادیو پشتو برون مرزی صدا و سیما، درباره عدم فشار آمریکا بر پاکستان به علت حمایت از گروههای مسلح مخالف دولت افغانستان، افزود اتحاد اسلام آباد با آمریکا موجب شده تا پاکستان تحت فشار جدی واشنگتن قرار نگیرد و از سویی ارتش افغانستان نیز طی 14 سال گذشته تجهیز نشده است.

عبدالحیکم اریوبی، با بیان اینکه دولت افغانستان باید از ملت برای مبارزه با تروریسم کمک بخواهد، تصریح کرد، دولت افغانستان با دو گروه طالبان و داعش در حال مبارزه است و افغان ها مجبور به جنگ شده اند و طرفدار جنگ نیستند.

وی، داعش و طالبان را ساخته و پرداخته پاکستان دانست و افزود،  قدرت اصلی در پاکستان در دست ارتش است و ارتش با سیاست های منفی خود به پاکستان ضربه می زند.

عبدالحیکم اریوبی، در ادامه گفت در حال حاضر افغانستان نیاز به حضور نظامی آمریکا نیاز ندارد و با تجهیز ارتش می تواند طالبان و داعش را شکست دهد.

دیپلمات سابق افغانستان، تصریح کرد آمریکا پس از امضای پیمان امنیتی با افغانستان موظف به دفاع از این کشور بود اما واشنگتن  در عمل به وظیفه خود ناکام مانده است.

عبدالحیکم اریوبی، با بیان اینکه در سیاست افغانستان در برابر پاکستان ناتوانی و ضعف زیادی وجود دارد، تاکید کرد، اگر در افغانستان یک دولت قوی با حمایت مردمی وجود داشته باشد، افغان ها دیگر به آمریکا و دیگر کشورها نیازمند نخواهند شد. 122/110


 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید