سه شنبه, 06 بهمن 1394 17:18

اختصاصی/ استراتژی جنگ یا استراتژی صلح در افغانستان؟

اختصاصی/ استراتژی جنگ یا استراتژی صلح در افغانستان؟

رئیس خبرگزاری بست باستان افغانستان تاکید کرد تا زمانی که استراتژی جنگ در افغانستان به استراتژی صلح تبدیل نشود، امنیت در این کشور برقرار نخواهد شد.

 

 

وحید مژده در گفت و گو با رادیو پشتو برون مرزی صداوسیما با اشاره به افزایش حملات و خشونت در افغانستان و پاکستان و برگزاری اجلاس چهارجانبه در اسلام آباد گفت، در این اجلاس نیز حرف های جلسات قبل تکرار شد. یکی از مسایل این بود که باید استراتژی جنگ در افغانستان به سوی استراتژی صلح حرکت کند، به این معنا که جنگ راه حل نیست و مشکل افغانستان از راه جنگ حل شدنی نیست.


مژده تاکید کرد،  این مذاکرات، مذاکرات صلح نبود؛ بلکه شخصیت هایی از کشورهای مختلف به نمایندگی از برخی نهادها  فقط در این جلسات حضور داشتند و هیچ نتیجه مثبتی از این جلسات حاصل نشد.


وی خاطرنشان کرد، اینکه دولت افغانستان امیدوار است از طریق پاکستان به صلح برسد، این امید بی جاست؛ چون پاکستان این توان را ندارد که طالبان را با زور به گفتگو مجبور کند. دوم اینکه صلحی که از راه فشار بدست بیاید همیشه شکننده خواهد بود. بنابراین فکر می کنم این مساله باید از راه تفاهم و گفتگو حل شود.


وحید مژده در ادامه افزود،  طالبان عقیده دارد که امریکا به دنبال طولانی شدن جنگ در افغانستان است و اهدافی را که نتوانست تاکنون در افغانستان بدست بیاورد، الان می خواهد با ساختن گروه های دیگر و به جنگ کشاندن افغان ها به اهداف خود برسد که این کار نتیجه ندارد و باید افغانها به امریکا بگوید که مداخله شما موجب صلح نمی شود.

محمدامین فروتن کارشناس افغان نیز معتقد است این مذاکرات چهارجانبه وکنفرانس هایی که برای صلح در افغانستان برگزار می شود برای صلح نیست بلکه به نوعی آمادگی برای یک جنگ مسلح است . این تکرار جنگ است به نام صلح .

 

وی تاکید کرد، اگر طالبان افغانستان  واقعا می خواهند مستقل شوند، باید بر ظرفیت های خود تکیه کنند، آن چه روشن است اینکه حضور بیگانگان در افغانستان نشان میدهد که ظرفیتها  قوی نیست و طالبان وافغانستان  به قدری تحقیر شده اند که هر استبداد را به اسم آزادی و دموکراسی و عدالت توجیه می کنند.

125/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید