شنبه, 26 دی 1394 14:58

اختصاصی/ تلاش آمریکا و ناتو برای ادامه حضور بلندت مدت در افغانستان

اختصاصی/ تلاش آمریکا و ناتو برای ادامه حضور بلندت مدت در افغانستان

یک کارشناس افغان گفت هدف ناتو و آمریکا از ادامه نا امنی در افغانستان، حضور بلند مدت در این کشور جنگ زده است. 


تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان امروز در گفت و گو با رادیو دری برون مرزی در کابل با اشاره به انتشار گزارش محرمانه ناتو مبنی بر اینکه 2016 سال خونینی برای افغانستان خواهد بود، افزود: ناتو و آمریکا سعی دارند تا با تداوم نا امنی در افغانستان و ایجاد موج نگرانی در بین مردم این کشور از اوضاع امنیتی، زمینه نیازمندی دولت افغانستان به نیروهای ناتو و امریکایی را در بین افکار عمومی تقویت کند. 


لطیف نظری با بیان اینکه مردم افغانستان به دلیل عدم تعهد آمریکایی ها به وعده های خود خواهان خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند تصریح کرد آمریکایی ها سعی دارند تا با انتشار اینگونه گزارش ها نظر افکار عمومی را به نفع خود تغییر دهند. 


وی ضعف نیروهای امنیتی افغانستان که در گزارش ناتو به آن اشاره شده است را ناشی از کوتاهی امریکا و ناتو در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان دانست و گفت آمریکا و ناتو سعی دارند تا از نظر روانی اینگونه القا کنند که بدون حضور آنها، قوای امنیتی افغانستان توان مقابله با تروریسم را ندارند.


نظری یکی دیگر از اهداف آمریکایی ها را از انتشار این گونه گزارش ها ادامه تسلط و کنترل بر ساختارهای امنیتی افغانستان ارزیابی کرد. 


این تحلیلگر مسائل افغانستان با این حال گفت که نیروهای امنیتی افغان توانایی لازم برای مقابله با عوامل نا امنی در افغانستان را دارند مشروط بر اینکه مداخلات برخی کشورها مانند آمریکا و پاکستان در امور داخلی افغانستان قطع شود. 


وی تاکید کرد که نا امنی های افغانستان ناشی از ضعف نیروهای امنیتی نیست بلکه حمایت برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای از طالبان و داعش باعث افزایش چالش های امنیتی در افغانستان شده است. 120/115

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید