پنج شنبه, 24 دی 1394 11:48

اختصاصی / ناتو بدنبال تداوم ناامنی و بی ثباتی افغانستان است

اختصاصی / ناتو بدنبال تداوم ناامنی و بی ثباتی افغانستان است

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان انتشار گزارش محرمانه ناتو مبنی بر گسترش جنگ و خشونت در افغانستان را نوعی بزرگنمایی در این کشور دانست .


لطیف نظری  در گفتگو با خبرنگار رادیو دری برون مرزی گفت، هدف ناتو و امریکا از انتشار این گزارش ، انحراف افکار عمومی است تا زمینه تثبیت و حضور خود در افغانستان را توجیه کند.


وی افزود، ناتو بدنبال تداوم ناامنی و بی ثباتی در افغانستان است تا زمینه نیاز دولت اشرف غنی به حضور نیروهای ناتو در این کشور افزایش یابد ؛ در حالیکه مردم افغانستان بر خروج نظامیان خارجی از افغانستان و تجدید نظر در پیمان نامه امنیتی کابل-واشنگتن تاکید دارند.


این تحلیلگر مسایل سیاسی افغان همچنین در خصوص ناتوان جلوه دادن نیروهای ارتش افغانستان از سوی ناتو گفت این موضوع نشان دهنده دوگانگی سیاست غرب و امریکا در افغانستان است ، چراکه بر اساس توافقنامه امنیتی کابل – واشنگتن ، غرب متعهد به تجهیز و تقویت ارتش افغانستان شد در حالیکه عملا هیچ اقدامی در این راستا انجام نداده است .


به گفته نظری ،نیروهای امنیتی افغانستان توان مقابله با چالشهای امنیتی را در این کشور دارند ، مشروط بر اینکه مداخله کشورهایی مثل پاکستان و امریکا در امور داخلی افغانستان قطع گردد.


وی افزود افزایش ناامنی ها درافغانستان نه بخاطر ضعف نیروهای امنیتی بلکه به جهت حمایتهای منطقه ای و فرامنطقه ای از گروههای تروریستی در افغانستان می باشد. 125/112

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید