شنبه, 12 دی 1394 10:12

دیپلماسی اقتصادی ایران در سال 2015

دیپلماسی اقتصادی ایران در سال 2015

 

 

 

 

جمشید امین زاده- سال گذشته با وجود تلاشهای غرب برای منزوی کردن ایران، تهران علاوه بر حضور فعال در اجلاس های مهم منطقه ای و بین المللی میزبان اجلاس های مهم اقتصادی در تهران بود.

 


حضور پررنگ ایران در چهل و پنجمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس در سال 2015 نیز فرصتی برای تشریح برنامه‌های اقتصادی ایران فراهم کرد. جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در این نشست در دیدار با مقام های کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای شرکت کننده در این اجلاس اهداف توسعه ای ایران را تبیین کرد.


در سال 2015 همچنین سومین حضور رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درنیویورک فرصتی مناسبی برای تبیین دید گاه های ایران در باره مسایل گوناگون فراهم کرد. رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ، ضمن تشریح مواضع اصولی ایران در عرصه‎های منطقه‎ای و بین المللی با اشاره به تحریم ایران از سوی غرب گفت تحریم به ضرر همه ملت ها و دولت هایی است که تحریم کننده و یا تحریم شونده هستند ، اما هیچ گاه تحریم ، کارساز نبوده است.

چهارمین نشست همکاری وزیران صنعت هشت کشور اسلامی در حال توسعه (دی هشت) از جمله اجلاس هایی بود که به میزبانی تهران در - 26 ژانویه 2015برگزارشد . تقویت همکاری‌های اقتصادی کشورهای عضو و ارتقاء جایگاه کشورهای اسلامی در حال توسعه در اقتصاد جهانی از جمله اهداف اصلی و اولیه گروه دی هشت است . جمهوری اسلامی ایران ، ترکیه ، پاکستان ، اندونزی ، بنگلادش ، مالزی ، مصر و نیجریه اعضای گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه هستند . گروه دی ۸ با برخورداری ازجمعیتی نزدیک به یک میلیارد نفر و منابع عظیم معدنی و زیرزمینی ، امکان تبدیل شدن به قطبی قدرتمنددر مناسبات بین المللی را دارد .

 

درروزهای پایانی سال 2015 سازمان همکاری اقتصادی (اکو) نیز طی مراسمی در تهران سومین دهه از توسعه اقتصادی برای همکاری منطقه‌ای را جشن گرفت . اکو درسال 1992، باپیوستن هفت عضو جدید یعنی افغانستان،جمهوری آذربایجان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان،ترکمنستان و ازبکستان به خانواده ای بزرگ تبدیل شد و تولدی دوباره یافت .


سازمان همکاری اقتصادی (اکو) اکنون با 10 عضو، دومین اتحادیه منطقه‌ای در جهان پس از اتحادیه اروپا است که 8 میلیون کیلومترمربع، یعنی حدود 20 درصد از مساحت قاره آسیا و 6 درصد از مساحت جهان را دربرمی‌گیرد. مجموعه اکوازتوانمندی هایی اقتصادی قابل توجهی برخوردار است .داشتن راه های ارتباطی و دسترسی به مسیرهای ترانزیتی دریایی ، جاده ای و ریلی ؛ از پیش نیازهای همگرایی اقتصادی است که در اکو وجود دارد .سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در طی دو دهه گذشته موفق شده است قدم‌های مثبتی بردارد.

سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)نیز از نشست های مهم در زمینه انرژی در سال 2015 بود که با حضور سران 9 کشور عضو این مجمع در تهران برگزار ‌شد.
در اجلاس تهران رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه‌استوایی، نیجریه و ترکمنستان حضور یافتند . «عبدالمالک سلال»، نخست‌وزیر الجزایر ،«سالم البدری» دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و «آلدو فلورس کویرگان» دبیر مجمع بین‌المللی انرژی نیز در این اجلاس شرکت کردند .

مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال 2008 به ابتکار جمهوری اسلامی ایران به صورت یک سازمان مستقل پایه‌‌گذاری شد. کشورهای مجمع صادرکننده گاز ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

بیژن زنگنه ، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در سخنانی در نشست وزیران عضو مجمع کشورهای صادرکننده گازخواستار برقراری گفت وگوی بین المللی با دیگر بازیگران در صحنه بین المللی انرژی شد . وی گفت، این ارتباط می تواند به شناخت بهتر مسائل مربوط به منافع مشترک، تبادل دیدگاه ها و توسعه تعامل بین المللی منجر شود.

حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران درجمع سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز، با تاکید بر این که لازم است به موضوع انرژی در قالب توسعه پایدار توجه شود، گفت،همه کشورها بویژه کشور های در حال توسعه بر این باورند که گاز طبیعی می تواند به عنوان پلی مطلوب، برای گذار از دوران سنتی استفاده از سوخت های فسیلی، به دوران بهره برداری بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر تبدیل شود.

برگزاری این نشست به میزبانی جمهوری اسلامی ایران که دارنده بزرگ ترین ذخایر گازی جهان و سومین تولیدکننده بزرگ این سوخت پاک است ، نقش ایران را به عنوان بازیگر اصلی در عرصه‌های بین‌المللی انرژی و به ویژه گاز طبیعی برجسته تر کرد . ایران با داشتن ١٧٣ میلیارد مترمکعب ذخایر گاز ،پروژه‌های گسترده‌ای برای توسعه صنعت گاز داردو می تواند برای گرفتن سهمی مناسب در بازار گاز اروپا ، با روسیه به عنوان مهمترین صادر کننده گاز به غرب ، تعامل کند.

کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نیزدرنشستی پیش ازپایان سال میلادی 2015در وین با حضور زنگنه وزیر نفت ایران آخرین وضعیت تولید و بهای نفت را بررسی کردند . سال 2015؛ برای دنیای اقتصاد و مهمترین عنصر حیاتی ان یعنی نفت سالی پر تلاطم بود. روزهای پایانی سال 2015 در حالی سپری می شود که بهای نفت در بازار های جهانی به کمتر از 40 دلار درهر بشکه رسیده است .
کاهش بهای نفت برای شرکت های نفتی، کشورهای تولید کننده نفت و کشورهای صادر کننده نفت می تواند علیرغم خوشحالی زود گذر امری ناخوشایند و دردناک باشد .زیرا شرکت های نفتی نفت خام خود را نه از آسمان بلکه از چاه های نفتی که حفر کرده اند بدست می آورند و کاهش شدید بهای نفت می تواند میزان درآمد این شرکت ها را به شدت پایین آورد و آنها را از هزینه کردن در خصوص اجرای پروژه های حفاری جدید بازدارد.

وزیر نفت ایران در یکصد و شصت و هشتمین نشست وزرای کشورهای صادر کننده نفت ( اوپک ) ، سیاستهای نفتی ایران را در خصوص بازگشت به بازار و افزایش تولید نفت را که با برداشته شدن تحریم ها روی می دهد، تشریح کرد .

زنگنه تاکید کرد اوپک باید توازنی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند و افزود که این حق ایران است که تولید خود را افزایش دهد و کسی نمی تواند ما را در این راه محدود کند .
ایران قبل از تحریم‌های غرب روزانه تا دو و نیم میلیون بشکه صادرات نفت داشت اما در سال ۲۰۱۳ این رقم به حدود یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرد‌. ایران می تواند تولید خود را بعد از برداشته شدن تحریم ها،دست کم نیم میلیون بشکه در روز بیشتر کند و بعد از اولین افزایش ، آن را به یک میلیون بشکه در روز برساند.به این ترتیب ایران در مجموع با تولید سه میلیون و هشتصد تا سه میلیون ونهصد هزار بشکه در روز به سهمیه قبلی خود در اوپک باز می گردد.

دیپلماسی اقتصادی ایران در روزهای پایانی سال 2015 با حضور پررنگ نمایندگان بیش از صد و پنجاه شرکت خارجی نفتی درهمایش سرمایه گذاری مشترک درصنعت نفت و گاز ایران درتهران نمود بیشتری پیدا کرد .
شرکت های بزرگی، همچون شل (انگلیس-هلند)، توتال (فرانسه)، انی (ایتالیا)، پتروناس (مالزی)، لوک اویل (روسیه) و سی‌ان‌پی‌سی (چین) در کنار صد و هشتاد و سه شرکت ایرانی در این همایش حضور یافتند .
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در این همایش که با هدف معرفی مدل جدید قراردادهای صنعت نفت (IPC) در تهران برگزارشد ؛سرفصل های مهم برنامه های آتی وزارت نفت را تشریح کرد.


گسترش اکتشاف، بالا بردن ظرفیت تولید نفت و گاز در کشور، افزایش مستمر ضریب بازیافت از مخازن، ارتقای فناوریهای ملی و تقویت ظرفیتهای ایرانی غیردولتی برای حضور در فعالیتهای صنعت نفت، پنج اصل مهم اعلام شده از سوی وزیر نفت بود که در همایش تهران رونمایی شد .

ایران بعد از کشف نفت در 107 سال گذشته همواره نقش سازنده ای در تأمین انرژی جهان داشته است و امروز نیز ایران با داشتن ذخایر عظیم گاز و نفت از همکاری و مشارکت با شرکتهای بین المللی اما منطبق با شرایط برد-برد استقبال می کند.

110/110

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید