چهارشنبه, 09 دی 1394 15:39

جمهوری آذربایجان در سال 2015

جمهوری آذربایجان در سال 2015

محمد علی طالبی- جمهوری آذربایجان سال 2015 میلادی را در شرایط بحرانی سپری کرد . طی یک سال گذشته ، جمهوری آذربایجان در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و امور دینی فراز و نشیب های فراوانی داشت .

 

 

در حالی که ، درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان پیرامون مناقشه قره باغ کوهستانی همچنان در شرایط بحرانی بوده است . حتی دیدار سران باکو و ایروان در برن سوئیس نیز نتوانست از درگیری های دوکشور متخاصم بکاهد . با وجود افزایش مشکلات منطقه ای و بین المللی جمهوری آذربایجان و تشدید اختلاف های دولت الهام علی اف با آمریکا و برخی از دولت های اروپایی ، حاکمیت باکو خشونت علیه مومنین این کشور را تشدید کرد و به بدترین شکل سال 2015 میلادی را برای دینداران آذری به پایان رساند .

 

ماجرای نارداران

در روز 26 ماه نوامبر سال 2015 میلادی ، نیروهای امنیتی و گارد ویژه پلیس جمهوری آذربایجان به بهانه دستگیری روحانی مبارز و هوشیار این کشور، حاج " طالع باقرزاده" با لباس مبدل و پوشش کارگران شهرداری به مسجدی در قصبه نارداران یورش برده و تعداد زیادی از نمازگزاران آذری را به خاک و خون کشیدند . درجریان حمله نیروهای امنیتی و پلیس جمهوری آذربایجان به عزاداران در این مسجد ، " طالع باقرزاده " روحانی برجسته آذری و رییس " جنبش اتحاد مسلمانان " و ده ها تن از مومنین بازداشت شدند . حاج طالع باقرزاده به دلیل اعتراض به ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان در سال 2012 میلادی نیز بازداشت و به زندان محکوم و پس از یک و نیم سال تحمل حبس ، چند ماه پیش از زندان آزاد شده بود .در پی این اقدام نیروهای امنیتی و پلیس جمهوری آذربایجان ، مردم قصبه نارداران با تجمع اعتراض آمیز در میدان امام حسین (ع) ، ضمن محکوم کردن حمله به مسجد این قصبه ، خواستار آزادی مومنین شده اند . گروهی از معترضان نیز درمقابل اداره پلیس منطقه صابونچی تجمع کردند . علاوه بر مردم عادی و عزادار ، به روزنامه نگاران و نمایندگان برخی رسانه های گروهی نیز ضرب و شتم صورت گرفته است .

در این زمینه ، خانم " دنیا میاتوویچ " (Dunya Miyatovich) نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ها ، حمله به روزنامه نگاران در نارداران را محکوم کرد . به گزارش خبرگزاری توران ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ها روز 28 نوامبر در گفتگو با خبرنگاران ، حمله به روزنامه نگاران و خبرنگاران در جریان نا آرامی های روز 26 نوامبر در نارداران را محکوم کرد . وی با اشاره به نامشخص بودن اشخاصی که به اسلامگرایان حمله کرده اند ، گفت : در جریان عملیات پلیس در روستای نارداران ، اشخاص نامعلوم و با هدف جلوگیری از پوشش خبری اعتراضات مردم به ضرب و شتم خبرنگاران شبکه آ. تی. وی. جمهوری آذربایجان اقدام کردند . دنیا میاتوویچ همچنین از آسیب دیدن چند خبرنگار و خودروی مخصوص این شبکه نیز خبر داد و حمله به خبرنگاران در نارداران را نقض حقوق بشر و آزادی بیان خواند .

در این زمینه یکی از روزنامه نگاران مشهور جمهوری آذربایجان گفته است ، دولت باکو برای سرکوب دگراندیشان و مخالفان خود در لایه های مختلف اجتماعی ، از همان روش های نخ نمای قدیمی استفاده می کند . " ادراک عباس " روزنامه نگار مهاجر جمهوری آذربایجانی مقیم نروژ در گفتگوی اختصاصی با برنامه کمپاس کانال آذری شبکه جهانی سحر ، دولت الهام علی اف را متهم کرد که بر خلاف ادعای پیشه کردن سیاست تساهل و تسامح در کشور ، در عمل راه سرکوب را در پیش گرفته است و تداوم چنین اقداماتی در عمل مردم را رادیکالیزه می کند . این روزنامه نگار آذری افزود : مومنینی همچون حاج طالع باقرزاده و ذوالفقار میکاییل زاده ازمحبوبیت اجتماعی به ویژه در میان خیل عظیمی از جوانان برخوردارند و متهم کردن آن ها به براندازی و یا تلاش برای به دست گرفتن قدرت با توسل به زور را احدی باور نخواهد کرد . به گفته ادراک عباس دولت علی اف پیش از این نیز با روش های مشابه بسیاری از مخالفان فکری ، روشنفکران ، دینداران ، روحانیون و فعالان حقوق مدنی به حبس های طویل المدت محکوم کرده است . وی در عین حال ، تصریح کرد : حاکمیت باکو در پی بازسازی روابط خود با غرب برآمده و چنین وانمود می کند که ، گویا با افراط گرایی دینی مبارزه می کند . بنابر این ، سختگیری های اخیر و سرکوب فعالان شیعه احتمالاً به منظور جلب توجه غرب صورت گرفته است .

در این زمینه ، " الچین مناف اف " جانشین سابق رهبر حزب اسلام جمهوری آذربایجان نیز حادثه خونین نارداران را یک حادثه سفارشی دانست . وی با پیوند زدن حوادث خونین علیه شیعیان در جهان ، آمریکا و رژیم اشغالگر قدس را عاملان اصلی این حوادث معرفی کرده است . الچین مناف اف در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد : حملات خون بار نظامیان ارتش نیجریه به مسلمانان این کشور و نیز حمله ۲۶ نوامبر گارد ویژه پلیس جمهوری آذربایجان به یک مسجد در نارداران ، بر اساس سفارش آمریکا ، رژیم صهیونیستی و غرب انجام شد . الچین مناف اف همچنین حادثه نارداران را اشتباه ماموران جمهوری آذربایجان دانست و افزود : دولت باکو به روستای نارداران به گونه ای نیروهای نظامی خود را اعزام کرد که گویا برای آزادسازی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان به ارمنستان حمله می کرد .

در روز حادثه خونین نارداران ، حاکمیت باکو تمامی وب سایت های اسلامگرایان - که اطلاعاتی درباره بازداشت شدگان منتشر می کردند - فیلتر کرد . در عین حال ، با قطع آب ، برق و گاز ساکنان روستای نارداران ، همه مساعی خود را به کار گرفت تا به منظور تسلیم مومنین فشار بیشتری بر آنان وارد سازد . در عین حال ، حاکمیت باکو ، هفت تن از ساکنان قصبه نارداران هم که در ادارات دولتی کار می کردند ، از کار اخراج کرد . در حای که ، این هفت تن نه تنها در صف نمازگزاران نبودند ، بلکه در زمان وقوع جنایت در نارداران ، سرکار خود حاضر شده بودند . این در حالی است که صرفنظر از جریان جنایت در نارداران ، 95 درصد از اهالی این روستا بیکار هستند و دولت الهام علی اف به منظور تحت فشار قرار دادن مردم ساکن در این روستا ، به این گونه اقدامات ناشیانه دست زده است . بدیهی است که ، اخراج شدن این افراد هم صرفا" به این دلیل که ساکن روستای نارداران هستند ، هم ناقض اصول حقوق بشر و هم مغایر با قانون کار جمهوری آذربایجان است .

 

پیش از این نیز دولت باکو به سرپرستی الهام علی اف به صورت تدریجی تمامی مومنین و افرادی را که برای انجام احکام دین مبین اسلام نظیر به جا آوردن فریضه نماز ، گرفتن روزه و دادن خمس و زکات احساس وظیفه می کردند ، از کارهای دولتی اخراج کرده است . این در حالی است که ، بیش از 98 درصد از جمعیت ده میلیون نفری جمهوری آذربایجان مسلمان هستند و بیش تر از 86 درصد از آن ها شیعه جعفری یا دوازده امامی هستند . در واقع چنین به نظر می رسد که ، حاکمیت باکو به منظور تامین منافع درصد بسیار اندکی از جامعه جمهوری آذربایجان ، در راس قدرت قرار گرفته است . در حقیقت ، بجز اعمال خشونت علیه فعالان سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و دینی در داخل ، حاکمیت باکو اقدام مثبتی برای پایان دادن به مشکلات مردم مسلمان جمهوری آذربایجان در دستور کار نداشته است . بویژه که ، مناقشه با ارمنستان مهمترین مشکل و معضل مردم مسلمان این کشور همچنان تداوم دارد .

 

طی چند هفته گذشته ، دولت الهام علی اف نه تنها از میزان فشارها بر مومنین آذری نکاسته ، بلکه به شدت بر فشارها بر مردم مظلوم این قصبه افزوده است . به عنوان مثال ، همزمان با یورش به مردم نمازگزار در قصبه نارداران ، حاکمیت باکو آب ، برق و گاز ساکنان این قصبه را در سرمای زمستان قطع کرده است . در عین حال ، بدهکار خواندن مردم و سخت کردن شرایط برای تامین نیازهای ساکنان قصبه نارداران ، از دیگر اقدامات حاکمیت باکو برای تحت فشار قرار دادن مردم این روستا بوده است . در حقیقت ، باید گفت : دولت الهام علی اف با تمامی امکانات ملی جمهوری آذربایجان و مشاوره های دشمنان ملت های مسلمان ، به جنگ با جمعیت 20 تا 25 هزار نفری روستای نارداران رفته است . در حالی که ، مردم مسلمان و تحت ستم شمال ارس ، میراث داران واقعی جمهوری آذربایجان محسوب می شوند . به عبارت دیگر ، دولت ها می آیند و می روند ، اما مردم مسلمان جمهوری آذربایجان می بایست ازمنافع ملی وحیثیت سیاسی و فرهنگی و آداب و رسوم و سنت های ملی و بومی خود دفاع کنند .

 

پیرامون وضعیت اسفناک زندگی مردم در قصبه نارداران ، حاج " ناطق کریم‌اف " رئیس شورای ریش سفیدان این قصبه ، اعلام کرد : ضعیف بودن جریان گاز موجب شده است که ، اهالی در قید و بند استفاده از کپسول گاز به سر ببرند . ضمن آن که ، فقدان درآمد و بی پولی ساکنان مانع از شارژ کارت الکتریکی برای استفاده از برق شده است . به گزارش پایگاه خبری اسلام - آذری ، حاجی ناطق کریم‌اف طی گزارشی از آخرین وضعیت حاکم بر این قصبه ، به خبرگزاری توران گفت : اجازه دیدار خویشاوندان با زخمیان حادثه ۲۶ نوامبر داده نشده است . از این رو اطلاعی از مداوای افراد زخمی که در بیمارستان بستری هستند نیز نداریم . وی با اعلام این که ، بازداشت های مومنین در ماه دسامبر نیز ادامه داشته است ، از تداوم تجسس از خانه های ساکنان روستای نارداران خبر داده است . وی همچنین در خصوص استفاده از انرژی برق ساکنان نارداران ، با تاکید بر مشکلات مالی حاکم و بی پولی ساکنان ، درباره وضعیت بحرانی و اوضاع مالی افراد گفت : از هر ۱۰ منزل ، تنها ۲ یا ۳ خانه از برق استفاده می کنند . بی پولی ساکنان ، مانع از شارژ کارت الکتریکی برای استفاده از برق شده است .

رئیس شورای ریش سفیدان نارداران همچنین با اشاره به سیستم گرمایشی شهرک ، ضعیف بودن جریان گاز را اعلام کرده است . به طوری که ، هنوز هم اهالی در قید و بند استفاده ازکپسول گاز به سر می برند . وی خاطر نشان کرد : در این شرایط ، ساخت و سازها مبنی بر تعریض خیابان های منطقه هنوز ادامه دارد و پرداختی خسارت به منازل تخریب شده برای هر متر از خانه ، ۴۰۰ منات و برای هر ستون ۱۵۰۰ منات در نظر گرفته شده است . در عین حال ، وی ، پیرامون کم بودن مبلغ پرداختی به منظور جبران خسارت، نارضایتی اهالی و ساکنین شهرک را به خبرگزاری توران ابراز داشت .

 

دولت الهام علی اف به این فشارها بسنده نکرد و حتی آن دسته از مومنین جمهوری آذربایجان را که به منظور سفر به عتبات عالیات اعزام می شوند را نیز بازداشت و زندانی کرد . در ادامه سیاست سرکوب شیعیان و در پی فضاسازی شبکه تلویزیونی وهابی - تکفیری العربیه علیه حضور زائران کشورهای مختلف در مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان کربلا- حضرت امام حسین (ع)- شماری از زائران جمهوری آذربایجان که از کربلای معلی به کشور بازگشته بودند ، هنگام بازگشت به این کشور بازداشت شده اند. در واقع ، پلیس مرزی جمهوری آذربایجان در اقدامی توهین آمیز، به زائران کربلا اعلام می کند که شما به سفر کربلای معلی تابعیت جمهوری آذربایجان را از دست داده اید. همچنین در ادامه عملیات قشون پنج هزار نفری وزارت کشور جمهوری آذربایجان در منطقه نارداران - که میزبان زیارتگاه رحیمه خاتون از خواهران گرانقدر حضرت امام رضا (ع) - امام هشتم شیعیان جهان است - همچنان به دستگیری مومنین ادامه می دهد . با وجود این اقدامات ، مقام های آذری از جمله شخص رئیس جمهوری آذربایجان از تساهل و تسامح دینی در کشور سخن می گوید و به دولت های غربی پیشنهاد کرده است از حزب حاکم ینی آذربایجان در این زمینه الگوگیری کنند .

 

اوضاع اقتصادی جمهوری آذربایجان

با وجود وضعیت بغرنج دینی و محدودیت های مذهبی در جمهوری آذربایجان ، اوضاع اقتصادی این کشور نیز در سال گذشته میلادی روند نامطلوبی داشته است . به طوری که در سال 2015 میلادی ، ضمن کاهش تولید و صادرات نفت و گاز طبیعی ، از درآمدهای این کشور نیز به میزان قابل توجهی کاسته شده است . کارشناسان نفتی تاکید کرده اند که ، روند کاهش تولید نفت و گاز جمهوری آذربایجان که از سال 2012 میلادی آغاز شده است ، در سال 2015 میلادی نیز همچنان ادامه داشته است . در واقع ، درمقایسه با سال 2011 ، نزدیک به 40 درصد ازتولید نفت و گاز جمهوری آذربایجان در سال 2015 میلادی کاسته شده است . دولت باکو برای سال 2016 میلادی ، بهای نفت خام را 50 دلار پیش بینی کرده است . با وجود این ، این رقم نیز بین 30 تا 40 دلار در نسان بوده است . این آمار به معنای تداوم کسری بودجه و دریافت وام از مجامع مالی بین المللی و کشورهای منطقه و جهان است . در عین حال ، ارزش منات- پول ملی جمهوری آذربایجان - درسال 2015 میلادی 50 درصد کاهش یافته است و با روند فعلی این نرخ همچنان در حال کاهش است .

 

مناقشه قره باغ


مناقشه قره باغ کوهستانی همچنان تداوم داشته و در پی توقف دیدارهای سران باکو و ایروان ، سرانجام در روز 19 ماه دسامبر ، روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان با یکدیگر در برن سوئیس دیدار کردند . در پایان این دیدار ، روسای گروه مینسک با انتشار بیانیه ای اعلام کردند ، طرفین متخاصم پیرامون دیدار آتی با یکدیگر توافق کرده اند . واقعیت آن است که ، این توافق ، مهم ترین توافق روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان طی ده دهه گذشته بوده است . در پی این دیدار ، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد : یک فروند پهباد ارتش جارمنستان را در منطقه "ترتر" سرنگون کرده است . در واقع در ماه دسامبر 2015 میلادی ، این سومین فروند پهباد ارمنستان بود که ، سرنگون شده است . تداوم این وضعیت از بروز بحران در سال آینده خبر می دهد .

در روزهای پایانی ماه دسامبر ، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد : در صورت ادامه نقض آتش بس از سوی ارمنستان ، راه حل مناقشه قره باغ نظامی خواهد شد . " واقف درگاهلی " مدیر روابط عمومی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد ، با توجه به قدرت نظامی این کشور، دولت باکو توانایی پاسخ به نقض آتش بس از سوی ارمنستان را دارد . بنابراین پاسخ ندادن این کشور به روش تهاجمی ارتش ارمنستان دلیل بر ناتوانی نیست . وی همچنین با تاکید بر این که تلاش ارمنستان برای ایجاد جو ناآرام درمنطقه قره باغ بی فایده است، افزود : دولت ایروان با انتشار اخبار اغراق آمیز از اعتبار خود می کاهد . گفتنی است که ، وزارت دفاع ارمنستان یک روز پیش از آن ، از کشته شدن 215 نظامی آذری در 24 ساعت گذشته خبر داده بود ، اما مدیر روابط عمومی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان این ادعا را " رویای ارمنستان " خواند .


110/110

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید