دوشنبه, 07 دی 1394 09:59

کانون های بحران افریقا در سال 2015

کانون های بحران افریقا در سال 2015

آتوسا دینیاریان- در سال 2015 کشورهای بسیاری در قاره آفریقا با بحران و تنش های سیاسی رو به رو بودند. بوروندی، نیجریه، سودان جنوبی، آفریقای مرکزی، کنگو، رواندا، بورکینافاسو از جمله کشورهای این منطقه بودندکه با تنش و بحران سیاسی بسیاری رو به رو شدند.


قدرت طلبی و زیاده خواهی برخی از مقامات برای باقی ماندن در مسند قدرت، اختلافات قومی و مذهبی، فقر اقتصادی و حضور و انجام عملیات تروریستی گروه های شبه نظامی از جمله دلایلی بود که بسیاری از کشورهای این منطقه را به کانون های بحران سیاسی تبدیل کرد.
ار سوی دیگر بیماری ابولا و تغییر آب و هوایی مشکلات بسیاری را برای برخی دیگر از کشورهای این منطقه چون لیبریا،گینه بیسائو،اتیوپی به وجود آورده است. در این برنامه به برخی از تحولات سیاسی صورت گرفته در کشورها خواهیم پرداخت.


بوروندی

بوروندی، در سال 2015 روزهای پر تنشی را پشت سر گذاشت و شرایط دراین کشور همچنان بحرانی است. بحران سیاسی در بوروندی از زمانی آغاز شد که پیر انکورونزیزا برای بار سوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شد. مخالفان نامزدی وی را خلاف قانون اساسی این کشور دانستند و علیه او به خیابان ها آمدند. طبق قانون اساسی بوروندی دوره ریاست جمهوری در این کشور دو دوره است اما انکورونزیرا اعلام کرد که وی بار نخست با رای پارلمان به ریاست جمهوری رسیده است و اکنون برای بار دوم حق شرکت در انتخابات را دارد.
اعتراضات و تجمع مخالفان به درگیری های خشونت بار در این کشور انجامید و این خشونت ها سبب شد که نمایندگان احزاب مخالف با نمایندگان حزب حاکم بر سر میز مذاکره بنشینند اما انکورونزیزا اعلام کرد وی در مورد موضوع نامزدی در انتخابات مذاکره نمی کند.مخالفان نیز اعلام کردند مخالفتشان را ادامه خواهند داد.

بحران سیاسی در این کشور سبب شد نشست سران کشورهای شرق آفریقا در تانزانیا برای یررسی بحران بوروندی تشکیل شود.انکورونزیزا برای شرکت در این نشست کشور را ترک کرد.در غیاب وی گروهی از افسران ارشد این کشوراعلام کردند رییس جمهوری این کشور را برکنار کرده اند.
اما این کودتا ساعاتی بیشتر به طول نیجامید و نیروهای وفادار به رییس جمهوری کشور بروندی ۳ عضو اصلی کودتای نافرجام در این کشور را بازداشت کردند. پیر انکورونزیزا، رئیس جمهوری بروندی با اعلام شکست کودتا از بازگشت خود به کشور خبر داد.


با شدت گرفتن اعتراضات، مذاکرات چند جانبه با حضور رییس جمهوری اوگاندا به عنوان میانجی برای برقراری صلح و آرامش در این کشور برگزار شد اما به نتیجه ای نرسید و مخالفان اعلام کردند در انتخابات حضور نخواهند یافت.
انتخابات ریاست جمهوری تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و براساس نتایج اعلام شده انکورونزیزا برای بار سوم مسند قدرت را در این کشور به دست گرفت. با برگزاری مراسم تحلیف،وی کار خود را بار دیگر به صورت رسمی آغاز کرد اما بحران ها در این کشور نه تنها پایان نیافت بلکه وارد مرحه جدیدی شد.

موجی از ترور و خشونت در بوروندی آغاز شد. چند تن مقامات و روسای احزاب مخالف به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شدند و از سوی دیگر چند تن از نزدیکان حزب حاکم نیز ترور شدند. ادامه خشونت ها سبب شد تا احزاب مخالف از تسویه حساب داخلی با مخالفان انکورونزیزا بگویند. با افزایش خشونت ها و حمله افراد ناشناس به نیروهای دولتی و مردم ،رییس جمهوری دستور جمع آوری سلاح های غیرمجاز را صادر کرد و تهدید کرد که پس از پایان مهلت در نظر گرفته شده داشتن سلاح جرم است . با این حال شرایط در بوروندی همچنان حاد است.
بسیاری از کارشناسان از احتمال آغاز دوباره جنگ داخلی در این کشور می گویند و خواستار جلوگیری از برافروختن دوباره آتش جنگ در این کشور هستند. سازمان ملل نسبت به شرایط فعلی در بوروندی هشدار داده است و اتحادیه اروپا تهدید کرده است که در صورت ادامه خشونت ها در این کشور تحریم هایی را علیه آن وضع می کند.
بوروندی که سابقه جنگی 13 ساله وخانمانسوز را دارد، اکنون در آستانه جنگی دیگر است. اتحادیه آفریقا اعلام کرده است اجازه نسل کشی دیگری را در این قاره نمی دهد. اوضاع در بوروندی همچنان بحرانی است و خشونت ها و کشتارها ادامه دارد.اکنون باشروع مذاکرات صلح باید منتظر نتایج مذاکرات و تلاش ها برای برقراری امنیت در این کشور برای پیشگیری از وقوع جنگی دیگر بود.

 

نیجریه

نیجریه نیز سال گذشته یکی از مهمترین کشورهای کانونی بحران در آفریقا بود. این کشور چند سالی است که با اعلام حضور گروه شبه نظامی بوکوحرام ،نا امنی و خشونت را تجربه می کند. سال گذشته ، انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار شد و" مبارزه با گروه شبه نظامی بوکوحرام "یکی از محورهای مهم تبلیغات ریاست جمهوری در این کشور بود.
رای دهندگان در کشور نیجریه 28 مارس برای انتخاب رئیس جمهوری و نمایندگان پارلمان کشورشان به پای صندوق های رای رفتند. رقابت اصلی در انتخابات میان گودلاک جاناتان نامزد حزب حاکم دموکراتیک مردمی با محمد بوهاری نامزد حزب مخالف بود،علیرغم اینکه گودلاک جاناتان امیدوار بود بار دیگر به مسند ریاست جمهوری برسد اما محمد بوهاری توانست پیروز این میدان شود.
محمدو بوهاری، ژنرال سابق ارتش و نامزد حزب مخالف دولت نیجریه، در انتخابات توانست بیش از 50 درصد آرا را به دست آورد. مبارزه با گروه بوکوحرام و بهبود شرایط اقتصادی از جمله شعارهای مهم مبارزات انتخابی وی بود.

با در دست گرفتن رسمی قدرت توسط بوهاری، وی رایزنی ها را با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای همسایه نیجریه آغاز کرد .نتیجه مذاکرات تشکیل نیروی ائتلاف منطقه ای علیه بوکوحرام بود. اما بوکوحرام نیز به شدت حملات خود در این کشور و کشورهای همسایه افزود . عملیات انتحاری گروه بوکوحرام در نیجریه تاکنون صدها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. همچنین آمارها از مهاجرت بیش از یک ونیم میلیون نفر از نیجریه به دلیل نا امنی ها حکایت دارد.
بوهاری چندی پیش به ارتش این کشور برای از بین بردن این گروه یک مهلت چند ماهه داد، علیرغم همه تلاش ها ارتش در موعد مقرر موفق نشداما فرمانده ارتش این کشور اعلام کرد مبارزه را ادامه می دهند.
در حالیکه معظل بوکوحرام در این کشور باقی است چند هفته قبل حمله ارتش این کشور به خانه شیخ الزکزکی رهبر مسلمانان این کشور، در صدر خبرها قرار گرفت.
ارتش این کشور با محاصره خانه الزکزکی چد تن از نزدیکان وی را کشت و رهبر مسلمانان نیجریه را به اسارت برد . چندی پیش نیز مسجد شیعیان نیجریه نیزمورد حمله مهاجمان قرار گرفت. گروه بوکوحرام مسولیت این حمله را برعهده گرفت و در نوار صوتی ، مسلمانان نیجریه را به کشتار بیشتر تهدید کرد.
حمله به الزکزکی بار دیگر این موضوع را به اذهان آورده که ارتش این کشور برای نابودی بوکوحرام عزم جدی ندارد ، رهبر جنبش اسلامی نیجریه پیش از این از آغاز عملیات علیه مسلمانان این کشور خبر داده بود.

 

سودان جنوبی

سودان جنوبی،دیگر کشور پر تنش منطقه در سال گذشته بود.تنش های سیاسی و درگیری های داخلی در سودان جنوبی اکنون به مرز بروز فاجعه انسانی رسیده است. درگیری ها در سودان جنوبی بیش از یکسال و نیم است که میان طرفداران سالواکر رییس جمهوری این کشور و ریک ماچار معاون سابق وی ادامه دارد.
بحران سیاسی و در پی آن نا امنی در این کشور به حدی رسید که ارسال مواد غذایی و دارویی به سودان جنوبی متوقف شد . درحالی که جمعیت زیادی در این کشور به ویژه کودکان و زنان با بیماری و سوء تغذیه دست و پنجه نرم می کنند.
با جدی شدن بحران در این کشور،گفت و گوهای صلح میان طرفین درگیر آغاز شد.سرانجام پس از چند دوره مذاکره،در پایان نشست 14 روزه در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی طرف های درگیر موافقنامه صلح را امضا کردند و رییس جمهوری نیجریه اعلام کرد به درگیری ها پایان می دهد.
با این حال گزارش های بین المللی حاکی از ادامه درگیری های پراکنده ،آدم ربایی و آزار و اذیت کودکان و زنان در سودان جنوبی است و هنوز آتش بس کامل در این کشور برقرار نشده است.

 

افریقای مرکزی

خشونت و درگیری درآفریقای مرکزی نیز همچنان ادامه داشت . آفریقای مرکزی چند سالی است که با بحران سیاسی و در پی آن جنگ داخلی رو به روست. این جنگ ها سبب کشته شدن صدها نفر و آوارگی جمعیت بسیاری از این کشور شده است. خشونت های مذهبی در حالی همچنان ادامه دارد که آفریقای مرکزی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آماده می شود. قرار است با برگزاری انتخابات، دولت انتقالی در این کشور پایان یافته و حیات سیاسی دیگری آغاز شود.

موضوع تجاوز نظامیان فرانسوی به زنان و کودکان موضوع دیگری بود که در سال 2015این کشور را در صدر خبرها قرار داد. افشا شدن تجاوز چندین نظامی فرانسوی که در قالب نیروهای صلحبان در این کشور فعالیت می کنند به کودکان در ازای دادن مواد غذایی سبب شد که مقامات فرانسه از مجازات آنان و پیگیری موضوع بگویند. اگرچه هنوز محاکمه و مجازاتی صورت نگرفته است.


در پی این موضوع رئیس حافظان صلح در این کشور آفریقایی از سمت خود برکنار شد.این برکناری با دستور مستقیم «بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد صورت گرفت.دبیر کل سازمان ملل همچنین خواستار اعمال مجازات های سنگین علیه صلحبانان متجاوز شد.

 

مالی

در رویدادی دیگر ، در کشور آفریقایی مالی،سرانجام پس از مذاکرات فراوان ، توافقنامه صلح بین گروه های شورشی و نمایندگان دولت مالی امضا شد اما علیرغم این توافقنامه و برقراری آتش بس طرفین بارها آتش بس را شکستند و به روی هم آتش گشودند. مقامات دولتی مالی اعلام کرده اند که برقراری صلح و امنیت در این کشور کار سختی است اما آنها پایبند مفاد قرارداد هستند.

 

کنگو

شرق کنگو نیزهمچنان کانون درگیری ها بود. طی دو دهه اخیر منطقه شرق کنگو به علت حضور شورشیان از کشورهای همسایه آن چون اوگاندا ، رواندا و بوروندی ، کنگو ، نا آرام باقی ماند . هیات سازمان ملل مستقر در شرق کنگو تلاش دارد با همکاری ارتش این کشور ،گروه های شورشی فعال در شرق این کشور را نابود و متلاشی سازد.

 

110/110

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید