جمشید امین زاده- سال گذشته با وجود تلاشهای غرب برای منزوی کردن ایران، تهران علاوه بر حضور فعال در اجلاس های مهم منطقه ای و بین المللی میزبان اجلاس های مهم اقتصادی در تهران بود.

 

علی کرمی- جمهوری اسلامی ایران ، یکی از بازیگران مهم و تاثیرگذار در منطقه غرب آسیا یا خاورمیانه است و این نقش ، مورد توجه و اذعان بیشتر کشورهای منطقه و قدرت‎های بزرگ بوده است. ایران با سیاستی روشن در سال 2015 در مسیر صلح و امنیت منطقه گام برداشته است. ایران ، ثبات و امنیت پایدار را در گرو همکاری و همگرایی منطقه‎ای برای حل بحران‎های منطقه می داند و در این چارچوب ، در سطح منطقه برای حل بحران‎ها در سوریه ، یمن ، بحرین ، لبنان و عراق ، همکاری سازنده داشته است.

جمعه, 11 دی 1394 07:19

تحولات سوریه در سال 2015

لعبت جوادی-  ادامه حملات هوایی غرب به زیر ساخت های سوریه به به بهانه مبارزه با داعش ، حملات تکفیریهای تروریست داعش به مناطق مسکونی و تخریب میراث چند هزار ساله این کشور ، سرقت روزانه 70 هزار بشکه نفت از چاه های نفت سوریه توسط داعش ، نشست های وین و نیویورک با حضور نمایندگان کشورهای جهان برای یافتن راهکاری برای خروج از بحران سوریه و ارائه آمارهای رسمی بین المللی در خصوص فجایع انسانی در سوریه و افزایش شمار آوارگان و بی خانمانهای سوری از جمله اخبار مهم سوریه در سال گذشته میلادی بود.

چهارشنبه, 09 دی 1394 15:39

جمهوری آذربایجان در سال 2015

محمد علی طالبی- جمهوری آذربایجان سال 2015 میلادی را در شرایط بحرانی سپری کرد . طی یک سال گذشته ، جمهوری آذربایجان در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و امور دینی فراز و نشیب های فراوانی داشت .

 

چهارشنبه, 09 دی 1394 07:35

تحولات شرق آسیادر سال 2015

محمد مهدی غفاری- آسیا درسالی که گذشت ، شاهد تحولات سیاسی ، اجتماعی و امنیتی متعددی بود . از سقوط دو فروند هواپیمای مسافربری مالزی گرفته تا گسترش عملیات تروریستی با محوریت داعش در اندونزی ، مالزی و مناطق جنوبی فیلیپین و تایلند، همچنین تصویب لایحه امنیتی در پارلمان ژاپن ، تشدید جنگ لفظی همراه با هشدارها و تهدیدهای دوکره ، حضور نظامی چین دردریای چین جنوبی و تشدید اختلاف های ارضی بین کشورهای مدعی مالکیت دراین دریا و دیدار تاریخی رئیس جمهوری چین با رئیس حکومت تایوان. تمرکز در این نوشتار  روی مهمترین تحولات آسیا در سال گذشته است .

آتوسا دینیاریان- در سال 2015 کشورهای بسیاری در قاره آفریقا با بحران و تنش های سیاسی رو به رو بودند. بوروندی، نیجریه، سودان جنوبی، آفریقای مرکزی، کنگو، رواندا، بورکینافاسو از جمله کشورهای این منطقه بودندکه با تنش و بحران سیاسی بسیاری رو به رو شدند.

یکشنبه, 06 دی 1394 18:34

ترکیه در سال 2015

سهیلا محمدیان- ماجراجویی های ترکیه در سال 2015 در منطقه خاورمیانه، به یکی از موضوعات مورد توجه محافل سیاسی و خبری جهان تبدیل شده است.

امیر حسین اسدالله منفرد- تحولات سال گذشته میلادی در جمهوری تاجیکستان با اقدامات سرکوبگرانه دولت علیه احزاب تاجیک بویژه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همراه بود مانع تراشی مقامات اجرایی انتخابات پارلمانی روز اول مارس از ماههای قبل از انتخابات علیه این حزب کلید خورد. اقداماتی که طیفی از موارد، از جمله جلوگیری از ارائه برنامه های انتخاباتی و تبلیغات حزبی و بازداشت شخصیتهای حزبی را شامل می شد.

 


سید رضی عمادی- در سال 2015 نیز مانند چند سال اخیر جهان عرب بیش از همه شاهد تهدیدهای تروریستی ، جنایات اسرائیل و اعتراض های ضد حکومتی بود. البته در این سال،رویکرد تهاجمی عربستان سعودی و جنگی که علیه کشور فقیر یمن ایجاد کرد و همچنین رفتارهای غیرقانونی ترکیه نیز به مجموعه تهدیدهای جهان عرب افزوده شد.

نسرین صفایی- قاره آفریقا در سال 2015 فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت. در این سال تحولات سیاسی در کشورهای لیبی و تونس خبرساز بودند.

صفحه1 از2