جمعه, 02 بهمن 1394 12:55

اقدامات فاجعه بار عربستان در یمن

اقدامات فاجعه بار عربستان در یمن

 

 

 

در ادامه اعتراضات اقشار مختلف مردم یمن به جنایات گسترده عربستان در یمن و سکوت مجامع جهانی در برابر جنایات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی آل سعود به یمن ، مقابل دفتر سازمان ملل متحد در صنعاء ، تجمع کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، زنان یمنی روز پنجشنبه با تجمع مقابل دفتر سازمان ملل در صنعاء ، پایتخت یمن ، ادامه حملات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان به یمن را در سایه سکوت جامعه بین المللی محکوم و کشتار زنان و کودکان را در زمره جنایت‎های کشتار جمعی دانستند.


زنان معترض یمنی ، توقف حملات عربستان و لغو محاصره ظالمانه را که موجب فاجعه انسانی در یمن شده است، خواستار شدند. زنان یمنی در بیانیه‎ای سکوت سازمان‎های بین المللی به ویژه سازمان ملل و شورای امنیت را در قبال جنایت‎ها ضد مردم بیگناه یمن را محکوم کردند.


تجمع کنندگان یمنی در این بیانیه ، با محکوم کردن استفاده عربستان از بمب‎های خوشه‎ای و سلاح‎های ممنوعه در حملات به یمن و ارتکاب جنایت‎های ضد بشری ، آن را با قوانین ، ارزش‎های انسانی و بین المللی مغایر دانستند.
گفتنی است که شمار کشته‎ها در حملات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان به یمن ، به بیش از هشت هزار نفر رسید.
"علی العاصمی" ، هماهنگ کننده کل ائتلاف مدنی رصد جنایات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان به یمن اعلام کرد از آغاز حملات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان به یمن در ده ماه گذشته، هشت هزار و 251 نفر کشته و 16 هزار و پانزده نفر زخمی شدند.


هماهنگ کننده کل ائتلاف مدنی رصد جنایات متجاوزان سعودی افزود در این میان، دو هزار و 236نفر از کشته ها را کودکان و هزار و 752نفر را زنان تشکیل می دهند. علی العاصمی ، تاکید کرد عربستان همچنین از آغاز حمله به یمن در بیست و ششم ماه مارس سال 2015   242 بیمارستان و مرکز بهداشتی ، صدها پل و 140 نیروگاه را ویران کرده است.


هماهنگ کننده کل ائتلاف مدنی رصد جنایات ائتلاف متجاوزان تصریح کرد، دو میلیون و سیصد هزار نفر یمنی نیز در داخل آواره شده‌اند. ائتلاف مدنی رصد جنایات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان ،از سکوت سازمان ملل متحد در برابر جنایات متجاوزان ، انتقاد کرد.


این در حالی است که اعلام شد که شمار زیادی مسجد در یمن در حملات هوایی عربستان و متحدانش ویران شده است. دفتر اوقاف و ارشاد استان صنعا اعلام کرد که حدود 136 مسجد این استان در حملات هوایی عربستان و متحدانش تخریب شده و یا آسیب دیده‌اند.


خبرگزاری «سبأ» یمن به نقل از ایمن عبدالقادر، مدیرکل دفتر اوقاف و ارشاد استان صنعا گزارش داد : حدود 49 مسجد استان صنعا به طور مستقیم هدف حملات هوایی عربستان و متحدانش قرار گرفته و تخریب شده‌اند، و خسارت‌هایی به 87 مسجد دیگر وارد شده است.


وی افزود: بیش از 80 درصد مساجدی که مستقیم یا غیرمستقیم تخریب شده‌‎اند، بخشی از فرهنگ و تاریخ دینی یمن را تشکیل می‌دهند و قدمت برخی از این مساجد به صدها سال پیش برمی‌گردد.
عبدالقادر با ابراز نگرانی درباره حملات عربستان به اماکن دینی و باستانی یمن گفت: حمله به اماکن دینی و باستانی مغایر با قوانین بین‌المللی است.


این در شرایطی است که سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد "یونسکو" از کشته شدن یک خبرنگار یمنی دیگر در حملات هوایی سعودی ها ابراز تاسف کرد. یونسکو با صدور بیانیه ای ضمن ابراز تاسف درباره کشته شدن یک خبرنگار یمنی که در اثر حملات هوایی چند روز پیش رژیم سعودی جان خود را از دست داد، احترام به کنوانسیون ژنو مبنی بر حفظ امنیت اصحاب رسانه ها در مناطق جنگ زده را خواستار شد.115/110

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید