دوشنبه, 24 فروردين 1394 18:54

انحلال شورای‌عالی صلح به نفع افغانستان

انحلال شورای‌عالی صلح به نفع افغانستان

محمد رضا عسگري - محمد خان معاون اول رئیس‌اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان ازعملکرد شورایعالی صلح در روند مذاکرات صلح این کشور با طالبان انتقاد کرد.

وی گفت شورایعالی صلح افغانستان در روند مذاکرات صلح دولت کابل  با طالبان نقشی ندارد و انحلال این شورا به نفع این کشور است.


محمد خان افزود،در حال حاضر  مذاکرات صلح توسط نمایندگان ویژه محمد اشرف‌غنی رئیس‌جمهوری افغانستان انجام می‌شود. معاون اول رئیس‌اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان گفت،شورایعالی صلح زمانی برای افغانستان مفید خواهد بود که از حالت انفعال خارج شود.


این برای اولین بار نیست که عملکرد شورایعالی صلح افغانستان با انتقاد جدی مواجه شده است.
در سال های گذشته نیز بارها برخی مقامات دولتی،شخصیت های سیاسی و احزاب این کشور نیز از بی نتیجه بودن برنامه های این نهاد برای کشاندن طالبان به گفتگوهای صلح و استقرار ثبات در افغانستان انتقاد کرده اند. 


شورایعالی صلح افغانستان در سال 2010 توسط حامد کرزی رئیس جمهوری سابق این کشور با هدف  سپردن مسئولیت پیگیری مذاکرات صلح به یک نهاد تخصصی تشکیل شد. با گذشت حدود پنج سال از شروع فعالیت شورایعالی صلح در افغانستان،اقدام قابل توجهی برای برگزاری گفتگوهای صلح با گروه های مسلح مخالف دولت این کشور انجام نشده است.


کارشناسان می گویند،مفید نبودن برنامه های شورایعالی صلح برای تحقق آشتی ملی در افغانستان ، موجب بی انگیزه شدن اعضای آن و رفتار انفعالی این نهاد شده است.


فقدان سیاست شفاف سازی در عملکرد شورایعالی صلح از طریق اطلاع رسانی فعالیت ها و نتایج عملکرد نیز موجب شد بی اعتمادی به این نهاد در بین افکار عمومی افغانستان به سرعت گسترش یابد.   

اگر چه ممکن است شورایعالی صلح افغانستان عدم اطلاع رسانی را ، با محرمانه بودن برنامه ها و اطلاعات توجیه کند،اما بخشی از فعالیت های این نهاد نیز طبقه بندی محرمانه ندارد و این شورا می تواند آنها را از طریق رسانه ها  به مردم منتقل کند.


در چنین شرایطی است که معاون اول رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در جایگاه منتقد  شورای عالی صلح انحلال آنرا به نفع این کشور دانسته است.


کارشناسان می گویند،بخشی از رفتارهای انفعالی شورای عالی صلح افغانستان ناشی از دایره محدود اختیارات این نهاد در گفتگوهای صلح با گروه های مسلح مخالف دولت این کشور است و با توجه به برخی درخواست های غیر قانونی این گروه ها،شورای عالی صلح در پاسخ به آنها به دلیل محدودیت اختیارات موضع مشخصی ندارد.


اگر چه ساختار سیاسی افغانستان مطابق با قانون اساسی این کشور درباره اتخاذ سیاست های کلان و موضوعات پیچیده،نشست لویه جرگه را پیشنهاد داده اما ضمانت اجرای تصمیمات لویه جرگه نیز چندان مشخص نشده است.

 
به همین دلایل است که علاوه بر تجدید نظر و بازنویسی ساختار،مسئولیت ها و ترکیب شورای عالی صلح باید مشخص شود که تصمیمات خرد یا کلان با چه سازوکاری در افغانستان  تصویب شود.
مشخص شدن نقش دولت،مجالس و لویه جرگه در این زمینه یک عنصر حیاتی برای افغانستان است.111/122  

محتوای بیشتر در این بخش: « درباره ما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید