پنج شنبه, 01 بهمن 1394 15:47

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی ؛ معالجه تصویرسازی واژگون غربی‌ها از اسلام

نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی ؛ معالجه تصویرسازی واژگون غربی‌ها از اسلام

رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمیه با اشاره به اینکه در طول قرن‌ها مواجهه غرب با اسلام کشورهای غربی تصویری واژگون از اسلام ارائه داده‌اند، نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی را معالجه تصویرسازی واژگون غربی‌ها دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبروتفسیر برون مرزی ؛ آیت الله محمد اعرافی پیش از ظهر روز پنجشنبه در همایش "سخنی با قلب‌های زنده" که در سالن قدس مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، با ابراز "امیدواریم که این نشست‌ها آغازی برای انعکاس بهتر و بیشتر اندیشه‌های اسلام ناب محمدی(ص) به سراسر جهان باشد"، اظهار داشت: تاریخ شرق و اسلام را بدون مواجهه با غرب نمی‌توان تصویر کرد، چند قرن است که هر اتفاقی در جهان اسلام می‌افتد در مواجهه با غرب است.

رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمیه افزود: اگر بخواهیم به قبل‌تر از آن هم برگردیم در دوره جنگ‌های صلیبی و رنسانس و در دوران متأخرتر در دوره انقلاب اسلامی با یک مواجهه مستمر با غرب روبه‌رو بوده‌ایم، امروز هم با مواجهه‌ای روبه‌رو هستیم و بدون تبیین این مواجهه نمی‌توانیم به‌درستی حرکت ترویجی دین اسلام را ادامه دهیم و این مواجهه نیاز به مهندسی دارد.

وی با اشاره به اینکه حوزه در رأس مسئولیت مهندسی مدیریت مواجهه با غرب است، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) بارها بر این اصل اصرار داشته‌اند و مهم‌ترین وظیفه ما در عصر شبیخون‌ها و هجمه‌های فرهنگی این است که این میدان مواجهه تمدنی را بشناسیم و مدیریت کنیم که این رسالت اصلی ما است.

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه حوزه باید دائماً خود را بازسازی و نرم‌افزار فکری و معرفتی را برای این مواجهه فراهم کند، تصریح کرد: ما در مواجهه با غرب مراحل بسیاری را سپری کرده‌ایم و بارها امت اسلامی از استمرار و جنگ افروزی‌های غربی رنج برده است.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه با بیان اینکه پایه این تهاجم‌ها تصویری است که غرب از اسلام ساخته است، گفت: غربی‌ها تصویری واژگون از اسلام ساخته و به خورد مردم خود داده‌اند و این تصویر نسل به نسل منتقل شده و پایه‌ای برای اسلام هراسی شده است.

امام جمعه قم افزود: فرهنگ هراس از اسلام بستری است که سیاستمداران و طراحان غربی از آن استفاده می‌کنند، نامه‌های رهبری معالجه این تصویر واژگون از اسلام را در ذهن غربی‌ها هدف قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه هدف اساسی این نامه‌ها و گفتمان انقلاب اسلامی و بزرگان اصلاح همین تصویر واژگون است، عنوان کرد: باید بر این هدف تأکید شود زیرا که در جهان غرب در چند قرن گذشته عوامل مختلفی به‌دنبال گسترش این فکر واژگون بوده است.

آیت الله اعرافی با ابراز اینکه یکی از عوامل رواج این تصویر غلط از اسلام بنیان فکری و فلسفی غرب بعد از رنسانس است، اضافه کرد: در غرب ما بعد از رنسانس شاهد بنیانی فلسفی بودیم که اساساً دین را غلط می‌دانست و مبتنی بر اندیشه‌های لیبرالیستی و سکولاریستی بوده است.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه بیان کرد: صدها اندیشمند غربی در این جریان به‌دنبال این بوده‌اند که دین غلط تفسیر شود، کنار آن جریان استشراق است که تفسیر غلطی از دین ارائه کرده، جریان چندلایه‌ای که به‌دنبال این بوده‌اند و متفکران غربی از شناخت شرق در راستای رسیدن به اهداف خود برآمده‌اند.

امام جمعه قم افزود: جریانات مسلط مستشرقان و شرق شناسان عمدتاً در راستای فهم غلط و مغرضانه از اسلام و زمینه سازی برای جنایات دستگاه جنگ‌افروز غرب بوده است.

وی جریانات تبشیری را یکی دیگر از عوامل فهم غلط از اسلام دانست و گفت: این جریانات هم جاده‌صاف‌کن استمرار غربی بوده و تلاش کرده‌اند زمینه‌های غلطی را از اسلام و بیانات پیامبر(ص) در دنیا ارائه دهند و همین امروز هم کار خود را در 30 کشور دنیا ادامه می‌دهند.

آیت الله اعرافی چهارمین مسئله در رواج این فکر انحرافی را سیاستمداران و اتاق‌های فکر سیاسی غربی خواند و افزود: فعالیت این افرادی که مستقیم اهداف سیاسی و استثماری را در جهان اسلام دنبال می‌کنند از دیگر زمینه‌های ایجاد فکر غلط در زمینه اسلام است و به‌دنبال تولید تصویر غلط از اسلام هستند.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه تأکید کرد: غربی‌ها در حوزه رسانه‌ها و به‌خصوص حوزه فیلم و سینما در حال ایجاد انحراف نسبت به اندیشه و سلوک اسلامی به‌طور خاص و کل دین به‌صورت عام هستند.

امام جمعه قم حرکت‌های غلط و بی‌تدبیر اسلامی را هم که باز هم با مدیریت غرب در سال‌های اخیر در جوامع اسلامی به وجود آمده است یکی دیگر از عوامل انحراف خواند و گفت: تکفیر و ترور و عقب ماندگی کشورهای اسلامی تصویر غلطی را از تاریخ و فرهنگ ما به غرب ارائه می‌دهد.

وی در رابطه با فلسفه نامه مقام معظم رهبری عنوان کرد: نامه نگاری سنت دیرپای ما از زمان پیامبر(ص) بوده است و رهبری در امتداد این سنت دیرینه نشان دادند که نباید از میدان فرهنگی غفلت کنیم و باید در راستای مقاومت و ایستادگی، انحراف فرهنگی ایجاد شده را اصلاح کنیم.

آیت الله اعرافی افزود: ما بر این باور هستیم که در همه افراد انسانی مبانی مشترک فرهنگی و فکری وجود دارد و به‌خصوص اگر جوان هم باشند که کمتر دستخوش ابرهای غفلت شده‌اند حرف حق را راحت‌تر می‌پذیرند.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه خاطرنشان کرد: باید حوزه علمیه در بحث غرب شناسی بیش از این حرکت کند، ما در بحث غرب شناسی خیلی عقب هستیم و یک‌هزارم مطالعات غربی‌ها روی شرق برای مطالعه غرب هزینه نکرده‌ایم و باید علمای ما به این حوزه ورود کنند.

امام جمعه قم با تأکید بر "نظام آموزشی حوزه ما باید ظرفیت مقابله با این جریان‌ها را داشته باشد" بیان کرد: حوزه علمیه باید مبلغان با زبان‌های مختلف را تربیت کند و فضای نخبگان را هدفگیری کند.

رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمیه مقام معظم رهبری را پیشاهنگ ابلاغ این پیام به غرب خواند و افزود: این حرکت نباید منقطع شود، بیش از 20 محور در نامه رهبری آمده است که بخش عمده آن فرهنگی است و ما باید در راستای آن تلاش کنیم، در راستی‌بخشی سیاسی هم باید دستگاه سیاسی و دیپلماسی باید هوشمندانه‌تر از قبل در انتشار این جریانات تلاش کنند.

امام جمعه قم مهم‌ترین نقطه ضعف روبنایی غربی‌ها را یک‌جانبه گرایی و استعمارگرایی، غفلت از رنج دیگران، سیاست‌های متناقض و معیارهای دوگانه دانست و تأکید کرد: نظام سیاسی آل سعود زیر سایه غربی‌ها زندگی می‌کند آن‌گاه غربی‌ها نظام اسلامی را با این جایگاه معرفتی مورد بغض قرار می‌دهند و باید این واقعیت‌ها در عمق فهم جوان غربی نفوذ پیدا کند و این کار حوزه علمیه است.111/119

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید