جمعه, 09 بهمن 1394 19:08

محاکمه تروریست ها؛آزمون سنجش صداقت پاکستان

محاکمه تروریست ها؛آزمون سنجش صداقت پاکستان

 

 

 

 

 محمد رضا عسگري - سخنگوی وزارت امور خارجه هند محاکمه عاملان حملات تروریستی بمبئی در سال 2008 را آزمون سنجش صداقت پاکستان برای مقابله با تروریسم اعلام کرد.

 

"ویکاس سواروپ" افزود، پاکستان با محاکمه عاملان حملات تروریستی بمبئی، صداقت خود را برای مقابله با تروریسم اثبات کند. وی تاکید کرد،بر اساس شواهد و اسناد موجود،برنامه ریزی، آموزش و حمایت مالی از عاملان حمله به بمبئی، در اسلام آباد پایتخت پاکستان انجام شده است و این کشور باید به مسئولیت خود برای برگزاری عادلانه دادگاه عاملان حمله تروریستی به بمبئی،عمل کند.

سخنان سخنگوی وزارت خارجه هند درباره این که محاکمه تروریست های حملات بمبئی آزمونی برای سنجش صداقت پاکستان در مقابله با افراط گرایی در شرایطی مطرح شده است که قاضی خلیل الله سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور از دهلی نو خواست سیاست اتهام زنی به پاکستان را کنار بگذارد و در مبارزه با تروریسم با این کشور همکاری کند.

وی به دولت هند هشدار داد این رفتار تلاش ها در زمینه نابودی تروریسم در منطقه را به شکست می کشاند. در حالی سخنگوی وزارت خارجه هند،پاکستان را به محاکمه عاملان حملات تروریستی بمبئی فراخوانده است که دولت این کشور اعلام کرده است با همه عوامل موثر لشکر طیبه در این حملات در پاکستان برخورد قضایی شده است.

البته این موضع پاکستان را دولت هند نپذیرفته و بر این باور است که اسلام آباد با طراحان و عوامل حملات بمبئی برخورد قانونی لازم را نکرده است. در حملات اعضای گروه تروریستی لشکر طیبه در سال 2008 به چند نقطه شهر بمبئی از جمله یک هتل و تیراندازی به سوی مردم، 166 نفر کشته شدند.

حملات تروریستی شهر بمبئی نقطه عطف تنش های سیاسی پاکستان و هند دستکم در یک دهه گذشته بوده است که گفتگوهای صلح دو کشور را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داد.

در سال های اخیر تنش در مناسبات هند و پاکستان تنها ناشی از حملات تروریستی بمبئی نبوده است و مسائل دیگری از جمله حمله به اتباع و سفارتخانه هند در افغانستان و درگیری های نظامیان دو کشور در خط حائل کشمیر بر روابط آنان تاثیر منفی عمیقی داشته است.

در هفته های اخیر هم حمله تروریستی به پایگاه هوایی هند موسوم به پاتانکوت موجب تشدید منازعه لفظی بین هند و پاکستان شده است. این پایگاه هوایی در منطقه پنجاب هند و در نزدیک مرز این کشور با پاکستان،2 ژانویه هدف حمله افراد مسلح قرار گرفت.

دولت هند گروه موسوم به جیش محمد مستقر در پاکستان را به اجرای این حمله متهم کرده و دولت این کشور هم وعده کرده بود سرکوب این گروه مسلح را در دستور کار خود قرار دهد. اگر چه هند گروه جیش محمد را مسئول حمله به پاتانکوت می داند، اما "شورای متحد جهاد کشمیر" در بیانیه ای مسئولیت حمله به پایگاه هوایی پاتانکوت را عهده گرفت.

در شرایطی که طراحی برخی حوادث تروریستی در هند و یا به اتباع و سفارتخانه های این کشور در منطقه از جمله افغانستان به پاکستان نسبت داده می شود، چشم انداز توقف اتهام زنی دهلی نو به اسلام آباد آن گونه که سخنگوی وزارت خارجه پاکستان انتظار دارد، روشن نخواهد بود.

به نظر می رسد، هند و پاکستان برای خروج از چرخه باطل منازعه سیاسی در مسئله مبارزه با تروریسم تنها گزینه همکاری مشترک علیه افراط گرایی را پیش رو دارند.118/120

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید