جمعه, 09 بهمن 1394 17:21

ادامه رفتارهای غیرمشروع و جدایی طلبانه بارزانی ها در عراق

 ادامه رفتارهای غیرمشروع و جدایی طلبانه بارزانی ها در عراق

 

 

 

سيد رضي عمادي - پس از اینکه نیچروان و مسعود بارزانی، رئیس اداره محلی و رئیس منطقه کردستان عراق از تصمیم این منطقه برای برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت خبر دادند، دولت عراق این تصمیم کُردها برای برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان از عراق را غیرقانونی اعلام کرد.

 

 

نیچروان بارزانی، رئیس اداره محلی منطقه کردستان عراق به اتحادیه اروپا برای برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت این منطقه در آینده نزدیک اطلاع داد. مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق نیز تاکنون بارها خواستار برگزاری رفراندوم درباره استقلال کردها در عراق شده است .

تردیدی نیست که منطقه کردستان عراق سودای استقلال دارد. شرایط سالهای اخیر عراق که به خصوص ناامنی و بی ثباتی در این کشور رشد زیادی داشته است، سبب شد تمایلات استقلال طلبانه مقامات منطقه کردستان به خصوص بارزانی ها افزایش داشته باشد. 

بارزانی ها برای استقلال کردستان عراق به دو عامل درآمدهای نفتی و حمایت های خارجی تکیه دارند. میزان ذخایر اثبات شده نفت منطقه کردستان 4 میلیارد بشکه بر آورد شد اما برخی مقامات منطقه عنوان می کنند که این منطقه تا 40 میلیارد دلار نیز ذخایر نفتی دارد. 

نفت یکی از مهمترین موارد اختلافی میان منطقه کردستان و دولت مرکزی عراق است زیرا مطابق قانون اساسی عراق، مناطق فدرالی باید کشف، بهره برداری و فروش نفت را از کانال دولت انجام دهند اما منطقه کردستان طی سال های اخیر از اخذ مجوز دولت مرکزی خودداری کردند. 

حمایت های خارجی به خصوص حمایت اسرائیل و آمریکا نیز در رشد تمایلات استقلال طلبانه بارزانی ها در منطقه کردستان نقش داشته است. آنچه سبب افزایش حمایت خارجی از منطقه کردستان می شود ، موقعیت ژئوپلتیکی مهم این منطقه که در همسایگی سه کشور مهم ترکیه، ایران و سوریه قرار دارد و همچنین وجود منابع غنی نفتی است. 

نکته مهمی که باید درباره اظهارات اخیر بارزانی ها و تمایل آنها برای برگزاری همه پرسی در منطقه کردستان مطرح کرد این است که عراق در شرایط کنونی که در حال جنگ با تروریستهای داعش برای حفظ تمامیت ارضی است ، بیش از همه به وحدت داخلی نیاز دارد. 

این در حالی است که اظهارات و اقدامات واگرایانه و تجزیه طلبانه بارزانی ها تهدیدات برای تمایمت ارضی عراق را افزایش می دهد. 

«فردوس العوادی» ، نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق در این خصوص گفت، اقدام نیچروان بارزانی ، رئیس اداره محلی منطقه کردستان عراق به مطلع کردن اتحادیه اروپایی درباره تصمیم کُردها به برگزاری همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق، کودتا ضد مشروعیت و بی‌احترامی به دولت مرکزی بغداد است.118/120

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید