جمعه, 09 بهمن 1394 15:13

استقبال دبیر کل ناتو از توقف کاهش هزينه هاي دفاعي اعضای این سازمان

استقبال دبیر کل ناتو از توقف کاهش هزينه هاي دفاعي اعضای این سازمان

سید رضا میرطاهر - "ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از توقف کاهش هزینه های دفاعی اعضای این سازمان استقبال کرد.

 

استولتنبرگ روز پنجشنبه در گزارش سالانه خود ضمن استقبال از پیشرفت های اعضای این سازمان در زمینه هزینه های دفاعی گفت، پس از سال ها کاهش شدید هزینه ها در زمینه دفاعی، این روند در بین متحدان اروپایی عملا متوقف شده است.

دبیرکل ناتو افزود، سال 2015 نشان داد ناامنی در خارج از ناتو چگونه می تواند امنیت این سازمان را در داخل به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهد وبه همین دلیل برای مقابله با مشکلات بزرگ امنیتی، همچنان باید تلاش های بیشتری در جهت افزایش سرمایه گذاری ها در بخش دفاعی صورت پذیرد.

گزارش ناتو نشان می دهد که در سال 2015 پنج کشور عضو این سازمان دو درصد تولید ناخالص داخلی خود یا بیشتر و 16 کشور دیگر نیز بیش از این رقم را در زمینه دفاعی هزینه کرده اند.

بسیاری از اعضای اروپایی ناتو بدنبال بروز بحران مالی جهانی در سال 2008 تا حد زیادی از بودجه دفاعی خود را کاهش دادند و بدین ترتیب بار اصلی هزینه های ناتو را بر دوش آمریکا نهادند. البته پس از بروز بحران اوکراین و گسترش تنش های نظامی بین روسیه و ناتو در صحنه اروپای شرقی، کشورهای اروپایی عضو ناتو بویژه کشورهای حوزه بالتیک، لهستان و رومانی متعهد شدند که بودجه نظامی خود را تا حد مورد درخواست ناتو یعنی دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهند.

مقامات ارشد ناتو بویژه ینس استولتنبرگ دبیر کل این سازمان بارها خواهان آن شده بودند تا دیگر کشورهای بزرگ عضو ناتو مانند انگلیس، فرانسه وآلمان نیز خط مشی مشابهی را در پیش گیرند.

مقامات ارشد ناتو نیز هم مانند آمریکاییها بر این اعتقاد هستند که اروپاییها باید بیش از پیش بار هزینه های دفاعی را بدوش بکشند. کما اینکه در دو سال اخیر، آمریکا به شکل فزآینده ای در عملیات اروپایی ناتو نقش آفرینی کرده که این مساله به شکل ارسال تسلیحات به کشورهای حوزه بالتیک و شرق اروپا و برگزاری رزمایش های متعدد با این کشورها نمود پیدا کرده است، لذا واشنگتن خواهان تلاش مشابهی از سوی اعضای اروپایی ناتو است.

در چند سال اخیر بار مالی ناتو بیش از همه بر دوش آمریکا قرار داشته است. به عنوان مثال در سال 2013 آمریکا 72 درصد از هزینه‌های نظامی ناتو را تقبل کرد در حالی که در سال 1995 این مقدار 59 درصد بود.

با این حال چالش های ناشی از کاهش هزینه ها بدلیل اتخاذ سیاست ریاضت اقتصادی به یکی از موانع مهم در این زمینه تبدیل شده بود. بسیاری از کشورهای اروپایی عضو ناتو مانند یونان ، اسپانیا ، پرتغال و ایتالیا درگیر بحران مالی و اقتصادی و معضلات اقتصادی فراوانی هستند و این خواسته ناتو که آنها هزینه های نظامی خود را حداقل به دو درصد تولید ناخالص داخلی شان افزایش دهند، با توجه به واقعیات اقتصادی موجود ، بسیار دشوار بوده است.

با این حال واقعیات امنیتی و ادعای مکرر مقامات ارشد ناتو مبنی بر تهدید فزآینده و جدی کشورهای ناتو از جانب روسیه ، عملا باعث شده تا حتی همین کشورهای دچار معضلات شدید اقتصادی نیز ، بهر قیمتی ، خواسته این سازمان را بر آورده ومبالغ قابل توجهی را به هزینه های نظامی ودفاعی اختصاص دهند.

اکنون آمارها حاکی از این است که روند کاهش بودجه نظامی در بسیاری از کشورهای اروپایی عضو ناتو متوقف شده و در عین حال برخی از این کشورها نیز خواسته ناتو در باره تخصیص دو درصد از تولید ناخالص داخلی شان به امور نظامی و دفاعی را محقق ساخته اند. این مساله موجب رضایت خاطر سران ناتو و نیز مقامات نظامی آمریکا به عنوان بزرگترین عضو ناتو شده است. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید